Psychotropy: czym są i jak działają? Zastosowanie i skutki uboczne

Fot: Wataru Yanagida / gettyimages.com

Leki psychotropowe, potocznie zwane psychotropami, to grupa leków stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych. Wśród nich można wymienić m.in. leki nasenne, przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Wszystkie leki psychotropowe są przepisywane na receptę.

Psychotropy (leki psychotropowe) najczęściej przyjmują postać tabletek, zażywanych w trakcie psychofarmakoterapii. Ich stosowanie pociąga za sobą określone skutki uboczne.

Psychotropy– czym są? Podział

Jak wyjaśniają lekarze, psychotropy podobnie jak pozostałe substancje psychoaktywne, przenikają barierę krew–mózg, wpływając na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Istnieje bardzo duża liczba leków psychotropowych, dlatego stwarza to możliwość stosowania ich w terapii wielu stanów chorobowych. Jednymi z pierwszych leków psychotropowych były chloropromazyna oraz rezerpina (wprowadzone w połowie XX w.), choć substancje o działaniu psychoaktywnymym były stosowane już znacznie wcześniej. Psychotropy stosuje się w leczeniu zaburzeń psychicznych oraz chorób o zupełnie innej etiologii. W gronie leków psychotropowych można wyróżnić leki normotymiczne, leki psycholeptyczne (przeciwpsychotyczne, nasenne, uspokajające, przeciwlękowe), leki psychoanaleptyczne (przeciwdepresyjne, nootropowe).

Skąd się bierze depresja? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Psychotropy: leki przeciwdepresyjne

Jedną z największych grup leków psychotropowych są tzw. antydepresanty, czyli psychotropowe leki przeciwdepresyjne, zwane również lekami antydepresyjnymi, tymoleptykami lub w skrócie LPD. Jest to niejednolita grupa środków farmakologicznych, które mają szerokie zastosowanie.

Psychotropy antydepresyjne są przepisywane osobom cierpiącym na zaburzenia depresyjne (najczęściej w przebiegu chorób afektywnych), zaburzenia lękowe, fobie społeczne czy specyficzne np. agorafobię, lęk napadowy, zespół lęku uogólnionego, zaburzenia lękowo-depresyjne, a nawet zaburzenia jedzenia, bezsenność, zespół stresu pourazowego oraz pozostałe zaburzenia adaptacyjne. W rzadkich przypadkach antydepresyjne leki psychotropowe są stosowane jako terapia wspomagająca w leczeniu bólu przewlekłego, bólu neuropatycznego, a także w neurasteniach.

Psychotropy antydepresyjne różnią się pod względem mechanizmu działania. Inhibitory wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników (serotoniny, dopaminy, monoaminy, noradrenaliny) to jedna z najszerszych grup leków antydepresyjnych. Wśród nich można znaleźć: doksepinę, amitryptylina, wenlafaksynę, sertralinę, citalopram. Do grona antydepresyjnych leków o receptorowych mechanizmach działania, należą inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) oraz pozostałe tego typu substancje.

Psychotropy: leki przeciwlękowe

Kolejną grupą leków psychotropowych są leki przeciwlękowe, zwane również anksjolitykami lub lekami anksjolitycznymi. Mechanizm działania opiera się w głównej mierze na wpływie na przekaźnictwo impulsów w ośrodkowym układzie nerwowym, dzięki czemu znacznie zmniejsza się odczuwanie napięć emocjonalnych, objawów somatycznych towarzyszących stanom lęku i niepokoju. Wśród psychotropowych leków przeciwlękowych można wyróżnić pochodne benzodiazepin (np. diazepam, klonazepan, alprazolam), pochodne difenylometanu (hydroksyzyna), analogi GABA(pregabalina) i wiele innych. Przeciwlękowe psychotropy mają również działanie uspokajające i nasenne.

Nasenne i nootropowe leki psychotropowe

Nasenne leki psychotropowe są zaliczane do grupy psycholeptyków. Ich przeznaczenie to z reguły krótkotrwałe leczenie zaburzeń snu. Część nasennych leków psychotropowych, takich jak zolpidem, zaleplon, działa na układy receptorowe podobnie jak benzodiazepiny, choć w znacznie mniejszym stopniu. Ułatwia zasypianie i zapewnia głęboki sen, dzięki czemu osoby zmagające się z zaburzeniami snu mogą się wyspać. Z kolei nootropowe leki psychotropowe są określane mianem leków prokognitywnych, mają właściwości poprawiające funkcje poznawcze.

Znalazły szczególne zastosowanie w poprawie koncentracji, pamięci. Ułatwiają mózgowy przepływ krwi, niektóre leki z grona nootropowych psychotropów są inhibitorami enzymu rozkładającego acetylocholinę (stosuje się je w stanach otępiennych).

Skutki uboczne stosowania leków psychotropowych

Niestety, stosowanie leków psychotropowych w leczenie wielu zaburzeń psychicznych może przynieść wiele skutków ubocznych. W dużej mierze zależą one od mechanizmu działania danego leku. Najistotniejsze z nich to sedacja, hiperprolaktynemia, spadki ciśnienia tętniczego, wzrost masy ciała, obniżenie libido, skurcze mięśni, zaburzenia koncentracji. W skrajnych przypadkach może dojść do : zaburzeń świadomości, wzmożonego napięcia mięśniowego, wzrostu temperatury ciała, tachykardii, pobudzenia, drażliwości.

Jak rozpoznać nerwice?  Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Bibliografia:

1. Fajkowska M., Szymura B., Lęk – geneza, mechanizmy, funkcje, Scholar, Warszawa 2009.

2. Seligman M.E., Walker E.F., Rosenhan D.L., Psychopatologia, Zysk i S-ka, Poznań 2003. - Wciórka J., Pużyński S., Rybakowski J., Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2012.

Data aktualizacji: 01.08.2018,
Opublikowano: 01.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej