Psy potrafią wykrywać raka na długo przed badaniami

Fot. eclipse_images / Getty Images

Psy to niesamowite stworzenia. Wierne, pełne miłości, oddania, towarzyszące ukochanemu panu bez względu na warunki. W dodatku zostały obdarzone przez naturę niesamowitym węchem, dzięki któremu są w stanie wykryć niepokojące zmiany w ciele właściciela. 

Badań na temat psów i ich niesamowitego węchu jest bardzo dużo. Zacznijmy od tego, że psy mają 10 tys. razy bardziej dokładniejsze receptory węchu niż ludzie. To właśnie dzięki nim wykrywają zmiany w otoczeniu. Także w ciele ludzkim. 

Wiele osób nagłaśnia za pomocą mediów społecznościowych historie, w których ich psy uratowały im życie. Sytuacje można mnożyć - pewna kobieta opisywała, jak jej labradorka zainteresowała się zmianą skórną na udzie. Za każdym razem próbowała ją drapać lub gryźć, aż jej zmęczony tym zachowaniem właściciel udał się do lekarza. Co się okazało? Rak skóry, czerniak. W tym przypadku bardzo szybkie działania pozwoliły uratować pacjentkę, a wszystko dzięki psu.... O tym przypadku, opisywanym w 1989 roku przez dwóch dermatologów, napisano w "The Lancet".

Jak wygląda nowotwór skóry? Jak go rozpoznać? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czerniak - jak rozpoznać i jak leczyć? Wpływ słońca na rozwój czerniaka. Źródło: Dzień Dobry TVN

Badania nad psim węchem i jego wykorzystaniem w medycynie można mnożyć. Doktor Klaus Hackner, pulmonolog ze szpitala uniwersyteckiego w Austrii (Krems) odpowiedzialny za badania z 2006 roku, w których dowiódł wyższości psiego węchu nad rakiem, przekonuje, że większość psów można wytresować w przeciągu pół roku do rozpoznawania specyficznego zapachu komórek nowotworowych. 

Liu, suka rasy owczarek niemiecki, służyła w wojsku. Była psem biorącym udział w akcjach po katastrofach naturalnych i w czasie operacji zapewnienia bezpieczeństwa. Była także na misji w Kosowie. Ze względu na predyspozycje została wybrana do eksperymentu naukowego, polegającego na niekonwencjonalnym stawianiu diagnoz. W szpitalu Varese w 2012 roku rozpoczął się eksperyment, w którym nagradzano psa za wykrycie próbki moczu pachnącej rakiem. Szybko okazało się, że nos Liu jest bezbłędny i suka szybko stawia właściwe diagnozy. Włoski magazyn La Stampa, opisujący eksperyment, cytuje ordynatora kliniki: 

Raka prostaty w próbkach moczu do badań wykrywa jeszcze przed analizami medycznymi. W 98 proc. przypadków jej diagnoza jest trafna! - opisuje dokonania psa lekarz.

Zobaczcie na filmie, jak wygląda leczenie nowotworu prostaty, którego tak trafnie rozpoznaje Liu:

Zobacz film: Jakimi metodami możemy leczyć nowotwór prostaty? Źródło: 36,6

Teraz naukowcy ze startupu BioScentDx na Florydzie postanowili nauczyć beagle wykrywać raka płuc w próbkach krwi pacjentów. Trzy z psów szkolonych do badań wykrywały próbki osób chorych na raka z dokładnością 96,7 proc., a próbki osób zdrowych z dokładnością 97,5 proc. Psy są szkolone dalej - tak, aby mogły wykryć raka piersi czy jelit. Na podstawie wyników badań stwierdzono już, że psy reagują na zmiany zapachu i wykrywają tę chorobę nawet o 18 miesięcy wcześniej, niż potrafią to zrobić medyczne urządzenia.

Najprawdopodobniej psy reagują na zapach organicznych substancji lotnych, takich jak alkany i pochodne benzenu, które produkowane są przez nowotworową tkankę i uwalniane do krwi, a następnie do moczu, potu i wydychanego powietrza. Mówiąc krótko - psy wykrywają charakterystyczny zapach molekuł nowotworowych. 

Jednak czy psy będą mogły nas badać? Wykorzystanie wiedzy, jaką daje nam psi nos powinna skłonić naukowców do poznania składu zapachu komórek nowotworowych i opracowania urządzeń ją wykrywających.

Z filmu poniżej dowiecie się, w jaki sposób rozpoznać nowotwór piersi:

Zobacz film: Jak rozpoznać nowotwór piersi? Źródło: 36,6

Źródło:

The Lancet, Sniffer dogs in the melanoma clinic?

Live Science, If Dogs Can Smell Cancer, Why Don't They Screen People?

Data aktualizacji: 11.04.2019,
Opublikowano: 11.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej