Przykurcz ścięgna Achillesa u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy, rehabilitacja i leczenie inwazyjne

Fot: Jan-Otto / gettyimages.com

Przykurcz ścięgna Achillesa polega na skróceniu długości jego włókien. Dysfunkcja może powstać na skutek działania czynników wewnętrznych, jak zaburzenia naczyniowe czy dysbalans mięśniowy podudzia, bądź zewnętrznych, jak np. nieodpowiednie obuwie. Przypadłość należy poddać kompleksowemu leczeniu.

Przykurcz ścięgna Achillesa u dzieci i dorosłych zwykle uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie czynnościowe stopy i podudzia, czym przyczynia się do pogorszenia jakości pracy całej kończyny dolnej. Schorzenie jest przyczyną dokuczliwych objawów, a zaniechanie usprawniania skróconych struktur ścięgna może prowadzić do utrwalenia zmian i przewlekłych powikłań układu ruchu.

Przykurcz ścięgna Achillesa

Przykurcz ścięgna Achillesa u dzieci i dorosłych, czyli struktury łącznotkankowej rozciągającej się pomiędzy tylną częścią mięśni goleni a guzem kości piętowej, oznacza skrócenie długości włókien ścięgna zwykle na całym jego przebiegu. Wskutek długotrwale utrzymującego się wzmożonego napięcia ścięgna dochodzi do ograniczenia funkcjonalności Achillesa, a nawet stopniowej utraty możliwości pracy układu ruchu w obrębie stawu skokowego i upośledzenia motoryki całego podudzia. Przypadłość traktowana jest jako stan patologiczny, który nieleczony może postępować, a nawet stanowić przyczynę powikłań, jak degeneracja stawów przodostopia i kolana czy wad postawy dotyczących kończyn dolnych, a nawet lędźwiowego odcinka kręgosłupa, które dodatkowo zmniejszają funkcje czynnościowe ścięgna. Rehabilitacja przykurczu ścięgna Achillesa jest niezbędna w odzyskaniu sprawności stawu skokowego i podudzia, odzyskania prawidłowego wzorca chodu oraz ustąpienia przykrych objawów. Odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe, fizykoterapia i zabiegi manualne mają na celu zdjęcie napięcia i wydłużenie przykurczonych włókien Achillesa oraz stabilizację struktur w wypracowanej pozycji. Na zaawansowany stopień zmian, oporny na leczenie zachowawcze, poleca się operację chirurgiczną.

Przykurcz ścięgna Achillesa – przyczyny

Etiologia przykurczu ścięgna Achillesa może być rozległa. Do czynników wywołujących przypadłość należą m.in.:

  • czynniki wewnętrzne, np. schorzenia nerwowo-mięśniowe, urazy, stany zapalne, przeciążenia, choroby metaboliczne i układowe, wady postawy kończyn dolnych i kręgosłupa, odchylenia anatomiczne podudzia, powikłania po kontuzjach podudzia,
  • czynniki zewnętrzne, np. długotrwałe unieruchomienia, brak ruchu, błędy treningowe, nieodpowiednie obuwie, nawyk chodzenia na palcach.

Przyczyną przykurczu ścięgna Achillesa u dziecka często są błędy rodzicielskie podczas nauki chodzenia, np. zbyt szybka pionizacja czy odciążanie dziecka za ręce w trakcie nauki, a także nieodpowiednio dobrane do wieku akcesoria, jak chodziki i huśtawki ograniczające możliwości pełnego obciążenia podeszwy stopy lub źle ustawiona wysokość np. siodełka od roweru. Upośledzenie rozwoju motorycznego podczas nauki chodzenia zwykle jest przyczyną idiopatycznego przykurczu ścięgna Achillesa, skutkującego wypracowaniem nieprawidłowego wzorca chodu na palcach, tzw. baletowego.

Jak zbudowany jest układ mięśniowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6

Przykurcz ścięgna Achillesa – objawy

Objawy przykurczu ścięgna Achillesa zależą od zaawansowania zmian i rodzaju przyczyny. W przebiegu schorzenia obserwuje się głównie:

  • zaburzenie prawidłowej mechaniki chodu, czyli upośledzenie funkcji propulsji stopy, trudności w obciążaniu pięty i zgięcia grzbietowego stopy,
  • chodzenie na palcach lub o charakterze podskakującym,
  • modzele w okolicy palucha i dolegliwości bólowe przodostopia,
  • ograniczenie ruchomości stawu skokowego,
  • napięcie i sztywność mięśni podudzia,
  • ból i obrzęk ścięgna Achillesa,
  • zwiększone przodopochylenie miednicy, nadmierną lordozę lędźwiową, przykurcz zgięciowy stawów biodrowych.

Przykurcz ścięgna Achillesa u dzieci – rehabilitacja

Ćwiczenia na przykurcz ścięgna Achillesa mają na celu zwiększenie elastyczności skróconych włókien tylno-dolnej części podudzia oraz podeszwy stopy, poprawę czynnej ruchomości stawu skokowego oraz ogólnej funkcjonalności kończyny dolnej, a także zapobieganie powikłaniom wynikającym ze schorzenia. Rehabilitacja dla dzieci i dorosłych na przykurcz ścięgna Achillesa w realizowaniu celu uwzględnia m.in.:

  • kinezyterapię, czyli leczenie ruchem poprzez np. ćwiczenia rozciągające mięśni goleni ze zwróceniem szczególnej uwagi na stretching ścięgna Achillesa oraz podeszwy stopy, ćwiczenia czynne i wzmacniające przednie struktury podudzia, grzbietu stopy oraz palców, ćwiczenia sensomotoryczne stopy, relaksację poizometryczną czy ćwiczenia odciążające np. w wodzie;
  • terapię manualną, czyli mobilizację ścięgna Achillesa, mięśni zginaczy stawu skokowego, palców oraz rozciągięcie podeszwy stopy,
  • masaż leczniczy i drenaż limfatyczny stopy i podudzia,
  • kinesiotaping,
  • fizykoterapię, np. elektrostymulację mięśni łydki, laseroterapię na przykurcz ścięgna Achillesa, falę uderzeniową, zabiegi cieplne.

Leczenie operacyjne przykurczu ścięgna Achillesa

Leczenie operacyjne przykurczu ścięgna Achillesa wskazane jest w przypadku permanentnego zgięcia podeszwowego stopy. Polega na podcięciu włókien ścięgna i uwolnienia go od przykurczu. Po zabiegu zaleca się rehabilitację usprawniającą.

Bibliografia:

1. Achillesa ścięgno. W: Wielka encyklopedia zdrowia. Wojciech Twardosz (red.). T. I: Ab–Az. Poznań: Wydawnictwo HORYZONT, 2002

2. Mała encyklopedia medycyny. Wyd. IV. T. III: P–Ż. Warszawa: PWN, 1988.

Data aktualizacji: 20.05.2019,
Opublikowano: 20.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej