Przygotowanie do USG jamy brzusznej – co jeść przed badaniem?

Fot.: cucurudza / stock.adobe.com

Przygotowanie do USG polega m.in. na wstrzymaniu się od jedzenia – badanie wykonuje się na czczo. Dodatkowe zalecenia dotyczą osób z zaparciami – prócz postu muszą one też zadbać o odpowiednią dietę w dniu poprzedzającym badanie.

Badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej pozwala wykryć patologie w obrębie jamy brzusznej. USG może wówczas dotyczyć jelit, wątroby, nerek, trzustki, śledziony, dużych naczyń krwionośnych, przestrzeni zaotrzewnowej oraz układu moczowo - płciowego. W ciąży badanie to pozwala wykryć ewentualne zaburzenia w rozwoju płodu.

Przesłankami do wykonania USG jamy brzusznej są:

  • ból w obrębie jamie brzusznej,
  • utrata wagi,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego lub układu moczowego,
  • zażółcenie powłok skórnych,
  • zwiększenie obwodu brzucha,
  • częste wymioty i biegunki,
  • przewlekła gorączka,
  • nieprawidłowe wyniki innych badań,
  • konieczność przeprowadzenia badań kontrolnych po wcześniejszym leczeniu różnych schorzeń,
  • badania kontrolne w ciąży.

Zobacz film: Jak znaleźć dobrego ultrasonografistę? Źródło: 36,6.

USG jamy brzusznej – przygotowanie

Odpowiednie przygotowanie do USG jest niezbędne, by wyniki badania były miarodajne. Przede wszystkim na badanie należy przyjść na czczo. Zaleca się wstrzymanie od przyjmowania pokarmów co najmniej 6 godzin przed USG. Dzień wcześniej oraz w dniu badania nie wolno palić papierosów, pić kawy czy alkoholu ani żuć gumy do żucia. Na USG należy zabrać wszystkie ważne dokumenty: skierowanie, dowód osobisty, a czasem także wyniki wcześniejszych badań lub historię choroby.

Nieco inaczej przygotowanie do badania wygląda u osób zmagających się ze wzdęciami. Wynika to z faktu, że zbierające się gazy zakłócają obraz uzyskiwany za pomocą aparatu USG – niewyraźne są na nim nie tylko jelita, ale też inne narządy. By możliwe było uzyskanie wiarygodnych wyników, badany na 2 dni przed USG powinien zmienić dietę – wykluczyć dania smażone, napoje gazowane, warzywa wzdymające (ogólnie niewskazane są warzywa surowe), ciemne pieczywo oraz potrawy zakwaszające organizm. W dniu poprzedzającym i w dniu samego badania musi przyjmować ustaloną z lekarzem dawkę środka na wzdęcia.

Bardziej szczegółowe zalecenia dotyczą badania poszczególnych narządów znajdujących się w jamie brzusznej.

Przygotowanie do USG nerek, pęcherza, wątroby, śledziony i trzustki

USG nerek i pęcherza moczowego wykonuje się przy napełnionym pęcherzu. Z tego względu co najmniej godzinę przed badaniem należy wypić ok. 6–8 szklanek wody niegazowanej. By przygotować się do USG wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony i trzustki, w dniu poprzedzającym badanie nie powinno się jeść tłustych potraw. Niektórym badanym lekarz może zalecić całkowite wstrzymanie się od przyjmowania pokarmów na 8–12 godzin przed badaniem.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.02.2018,
Opublikowano: 02.02.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kamil88 19.12.2018r.

Od kilku lat chodzę na USG raz w tygodniu i czy to po MacDonaldzie, czy po alkoholu, nigdy nie było problemów z wynikami.

Klara 02.02.2018r.

Od kilku lat chodzę do prywatnych lekarzy gdyż opieka nfz nie przekonuje mnie, nie lubię czekać w kolejkach wolę umawiać się i mieć pewność że podana godzina nie jest orientacyjna. Gdy zaczęłam odczuwać dolegliwości brzucha, wiedziałam że muszę zgłosić się na wizytę. Lekarz który mnie leczy, jest wykwalifikowanym specjalistą, pamiętam że ten jeden raz wyjątkowo musiałam jeden dzień poczekać gdyż dowiedziałam się że doktor jest na szkoleniu organizowanym przez górnośląską szkołę ultrasonografii i nie zdąży wrócić na czas. Po zbadaniu mnie okazało się że to nic poważnego, i zmiana diety powinna przynieść doraźne efekty. Diagnoza była trafna, a ja cieszę się że mam możliwość leczenia się u najlepszych lekarzy.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej