Przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji. Do jakiego lekarza się udać?

Fot: Wisky / fotolia.com

Zaburzenia erekcji są jednym z najpowszechniejszych problemów seksualnych dojrzałych mężczyzn. Aż 50% mężczyzn pomiędzy 40. a 70. rokiem życia uskarża się na problemy z erekcją.

Erekcja jest nieodzownym elementem udanego stosunku seksualnego. Problemy z utrzymaniem wzwodu mają wpływ na osiągnięcie orgazmu. Wielu mężczyzn zataja zaburzenia erekcji, tymczasem jest to dolegliwość taka sama jak katar, ból głowy czy też angina – należy bez skrupułów zgłosić się z nią do lekarza. Specjalistami w tej dziedzinie są: androlog, urolog lub seksuolog. W czasie rozmowy z lekarzem nie należy nic zatajać, gdyż przyczyną zaburzeń może być choroba ogólna, do zdiagnozowania której potrzebne są wyniki badań poziomu cukru, cholesterolu, testosteronu i prolaktyny we krwi oraz USG prostaty. Jeżeli są one w normie, przyczynami mogą być psychika lub dolegliwości ciała.

Problemy psychologiczne

W wielu przypadkach przyczyną zaburzeń erekcji są problemy psychologiczne mężczyzny. Młodzi mężczyźni dopiero rozpoczynają współżycie seksualne i obawiają się, że nie zadowolą swojej partnerki. Czasami też problemy z erekcją wynikają z zahamowań seksualnych wyniesionych z domu – rodzice mogą wmówić np. że seks niesłużący prokreacji jest naganny. U dojrzałych mężczyzn z kolei problemy polegają na lęku, że z powodu mniejszej sprawności fizycznej nie sprostają oczekiwaniom swojej partnerki.

Wyróżnia się rozmaite psychologiczne przyczyny zaburzeń erekcji, takie jak: niska samoocena, problemy w związku (ochłodzenie uczuć, zdrada, poczucie winy, złe doświadczenia seksualne), niewłaściwe reakcje partnerki, kompleks małego członka, rygoryzm seksualny i wychowawczy, ortodoksja religijna, niepełna identyfikacja z rolą męską, nieświadome tendencje homoseksualne, zadaniowe podejście do seksu, depresja, fobie, stany histeryczne, negatywne fantazje erotyczne, dewiacje oraz lęk przed posiadaniem dzieci lub chorobami wenerycznymi.

Zobacz także: Jakie są przyczyny porannego wzwodu?

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6

Inne przyczyny zaburzeń erekcji

Poza problemami psychologicznymi, zaburzenia erekcji mogą być spowodowane przemęczeniem, długotrwałym stresem, nadużywaniem alkoholu i innych używek. Czasami mogą to też być niedomagania neurologiczne wynikające z chorób lub urazów kręgosłupa. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji należą schorzenia układu krążenia, szczególnie miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Innymi chorobami wpływającymi na zaburzenia erekcji są: cukrzyca, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, przerost prostaty (gruczołu krokowego) oraz infekcje układu moczowego. Do potencjalnych przyczyn problemów ze wzwodem zalicza się też: branie leków (na choroby serca, na nadciśnienie tętnicze, antydepresyjnych, uspokajających, diuretyków) oraz niski poziom testosteronu u mężczyzny (najczęściej w okresie andropauzy).

Zobacz też: Jak działa pierścień erekcyjny?

Skutki zaburzeń erekcji

Głównym skutkiem zaburzenia erekcji jest obniżona sprawność seksualna mężczyzny, która prowadzi do spadku jego pewności siebie, a co za tym idzie całkowicie ograniczy ich aktywność seksualną. Wpływa to także na codzienne funkcjonowanie mężczyzny, a w dalszej konsekwencji może doprowadzić do rozpadu związku. Ze względu na zakłopotanie i poczucie wstydu w przypadku pierwszych problemów z impotencją mężczyźni często niesłusznie zwlekają ze zgłoszeniem się do lekarza. Szacuje się, że przeciętny mężczyzna trafia do lekarza dopiero 2 lata po pierwszych zaburzeniach erekcji. Należy zgłosić się szybciej, gdyż zwiększa to szanse na szybkie zażegnanie problemu.

Samodzielne leczenie zaburzeń erekcji

Leczenie zaburzeń erekcji należy rozpocząć przede wszystkim od siebie – zmienić styl życia. Aby poprawić libido, należy rzucić palenie, nie nadużywać alkoholu, zredukować nadwagę, regularnie być aktywnym fizycznie, zadbać o prawidłowe wyniki pomiarów ciśnienia i poziomu cholesterolu, ograniczyć spożywanie tłuszczy zwierzęcych, a nawet zostać półwegetarianinem (jeść więcej warzyw niż mięsa). Poza tym dobrze na wzwód działają regularne ćwiczenia mięśni miednicy, np. zaciskanie ich w trakcie oddawania moczu. Z problemem można się także uporać przez regularne współżycie seksualne.

Medyczne sposoby na zaburzenia erekcji: zastrzyki

Zastrzyki, które mężczyzna wstrzykuje sobie do ciał jamistych prącia za pomocą bardzo cienkiej igły. Wstrzykiwana substancja to tzw. caverject – rozkurcza ona mięśniówkę ciał jamistych penisa i rozszerza jego tętnice. Dzięki temu po 5-20 minutach od zastrzyku następuje erekcja, która trwa około godzinę. Należy pamiętać, by nie przesadzać z częstością tych iniekcji – należy je wykonywać nie częściej niż co 24 godziny i nie więcej niż 3 razy w tygodniu.

Medyczne sposoby na zaburzenia erekcji: pompka

Na penis mężczyzna zakłada plastikowy cylinder tak, by szczelnie przylegał do nasady członka. Następnie przy pomocy małej pompki wyciąga z cylindra powietrze, co sprawia, że wytworzone w ten sposób podciśnienie wypełnia ciała jamiste penisa. Kiedy dojdzie do erekcji, mężczyzna powinien zsunąć znajdujący się na końcu cylindra pierścień uciskowy. Zablokuje on odpływ krwi z penisa. Erekcja utrzymywana przez ucisk pierścienia nie powinna trwać dłużej niż 20-30 minut.

Data aktualizacji: 04.03.2019,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Matejko 01.03.2019r.

A czy takie środki nie mają działania uzależniającego?

baltazar 30.09.2017r.

mi wystarczyło, że poszedłem do mojego lekarza rodzinnego. przepisał mi Maxigrę Go - lek który żuje się przed seksem. jest jak zwykła guma miętowa. Wystarczy, że przed seksem go wyzuje, na 15 minut i zaczyna działać.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej