Przyczyny i leczenie bólu kości ogonowej

Fot.: chombosan / stock.adobe.com

Ból kości ogonowej jest dokuczliwy – nasila się podczas siedzenia, a także przy siadaniu i wstawaniu. Poza tym, może być rezultatem upadku. Mogą się także uskarżać na niego kobiety w ciąży. Jego nasilenie i rozległość są zależne od jego przyczyny.

Kość ogonowa (guziczna) jest najniższym odcinkiem kręgosłupa. Jej ból w terminologii medycznej to kokcygodynia (coccygodynia). Jest to dolegliwość, której objawy są zależne od przyczyny – może promieniować np. do ud i pośladków. Czas trwania bólu również jest nieregularny, gdyż może on ustąpić samodzielnie po kilku godzinach, ale może także przeistoczyć się w ból chroniczny trwający nawet kilka miesięcy. Jest to dolegliwość ujawniająca się przy prostych codziennych czynnościach, takich jak siedzenie, wstawanie i chodzenie.

Przyczyny bólu kości ogonowej

Ból kości ogonowej może być wynikiem urazu odniesionego przy upadku np. w wyniku poślizgnięcia się lub w trakcie uprawiania sportu. Zdarzają się przypadki, w których konieczna jest operacja mająca na celu usunięcie odłamków kości po upadku. Inne przyczyny dokuczliwego bólu kości ogonowej to:

  • siedzący tryb życia; także spowodowany obowiązkami zawodowymi, takimi jak praca biurowa, częste podróżowanie samochodem lub samolotem itd. – są to nawyki prowadzące do problemów z kręgosłupem;
  • uporczywe zaparcia – jest to skutek niewłaściwego trybu życia, nawyków takich jak wstrzymywanie wypróżnień, źle zbilansowana dieta i mała ilość pitych płynów; ból, który pojawia się przy tych zaparciach może promieniować do kości ogonowej;
  • neuralgia (nerwoból) splotu krzyżowego i guzicznego – splot krzyżowy jest największym splotem w ludzkim ciele, ma kształt trójkąta i znajduje się w miednicy mniejszej; funkcją splotu guzicznego jest natomiast unerwianie skóry okolicy krzyżowej i odbytnicy; neuralgia jest sygnałem ze strony nerwów o nieprawidłowym działaniu organizmu, jednak trudno wskazać jej bezpośrednią przyczynę, ból idący ze splotów jest najczęściej ostry, rwący i szarpiący;
  • torbiel pilonidalna – jest to torbiel, która może się pojawić na kości ogonowej wskutek zakażenia mieszków włosowych
  • ropień – również może on powstać na kości, jest to częsty przypadek u mężczyzn między 15. a 24. rokiem życia;
  • przeciążenie mięśni – wynika ono najczęściej z wykonywania trudnej pracy fizycznej wymagającej przenoszenie ciężkich przedmiotów, przeciążenie może dotyczyć mięśnia gruszkowatego lub dźwigacza;
  • schorzenia kręgosłupa – zdarzają się przypadki, w których bóle wyższych odcinków kręgosłupa promieniują do kości ogonowej; są to np. zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatia lub rwa kulszowa;
  • hemoroidy (żylaki odbytu) - objawia się to dużym świądem i dyskomfortem w okolicach odbytu, a z czasem dochodzą problemy z wypróżnianiem i niewielkie krwawienia, w tym krew w kale; hemoroidy mogą powodować ból kości ogonowej, jeżeli towarzyszą im powikłania zapalne i zakrzepowe;
  • nowotwór olbrzymiokomórkowy kości krzyżowej – jest to rzadki rodzaj łagodnego guza kości;
  • struniak (pierwotny złośliwy nowotwór kości) – początkowo bezobjawowy typ nowotworu kości, ujawnia się dopiero po urośnięciu guza do sporych rozmiarów;
  • mięsak Ewinga – nowotwór mogący się lokalizować w odcinku krzyżowo-ogonowym.

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6

Diagnoza i leczenie bólu kości ogonowej

Jeżeli dokuczliwy ból w kości ogonowej jest spowodowany upadkiem, należy udać się do lekarza ortopedy w celu wykonania zdjęcia RTG tej kości. Schorzenia kręgosłupa, nowotwory i neuralgie są diagnozowane poprzez rezonans i tomograf kości ogonowej. Jeżeli ból jest rezultatem siedzącego trybu życia, przeciążenia mięśni itd., należy skonsultować to z fizjoterapeutą. W zależności od przyczyny stosowane są następujące metody leczenia:

  • podawanie leków – szczególnie przeciwbólowych, rozluźniających mięśnie, a poza tym środków zmiękczających stolec,
  • zimne kompresy na okolice kości ogonowej (stosowane, jeżeli zostanie stwierdzony stan zapalny),
  • ciepła kąpiel (można dodać do wody zioła, np. szałwię lub rumianek),
  • zaopatrzenie ortopedyczne, np. rehabilitacyjna poduszka,
  • przejście na dietę lekkostrawną, bogatą w błonnik (owoce, warzywa, kasza, pieczywo pełnoziarniste),
  • picie dużej ilości wody – pomaga to szczególnie w leczeniu zaparć,
  • redukcja masy ciała,
  • aktywny tryb życia – głównie ogólne ćwiczenia mające na celu zwiększenie wydolności fizycznej, poza tym skoncentrowane na mięśniach kręgosłupa, by uzyskać efekty, zaleca się regularne uczęszczanie na siłownię,
  • masaże lecznicze,
  • inne zabiegi przeprowadzane w gabinecie fizjoterapeutycznym; np. z wykorzystaniem ciepła lub promienia podczerwonego.



Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 09.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej