Przyczyny duszności w gardle i klatce piersiowej. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

AntonioGuillem/getty images

Przyczyny duszności to przede wszystkim ostre lub przewlekłe choroby płuc, a także schorzenia układu krążenia, zaburzenia neurologiczne lub zatrucia. Zwykle towarzyszą jej także inne objawy: kaszel, świsty podczas oddychania i ból w klatce piersiowej. Niezależnie od przyczyny duszność wymaga konsultacji lekarskiej.

Duszność to subiektywne uczucie braku powietrza lub trudności w oddychaniu. Towarzyszą jej też czasem: wzmożona praca mięśni oddechowych, zadyszka, kaszel, świsty podczas oddychania, niemożność zaczerpnięcia powietrza oraz ból w klatce piersiowej. Chorzy odczuwają także lęk. Duszność może pojawić się podczas wysiłku fizycznego, niekiedy w spoczynku – najczęściej w pozycji leżącej. Może być napadowa lub przewlekła. Najczęstsze przyczyny duszności to choroby płuc i serca, zaburzenia neurologiczne, zatrucia lub wzburzenie emocjonalne.

Najczęstsze przyczyny duszności

Na duszność mogą mieć wpływ czynniki środowiskowe, fizjologiczne i psychologiczne. Jej przyczyną nie zawsze jest poważna choroba – bardzo często uczucie braku tchu pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym, kiedy organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Podobnie może dziać się na dużych wysokościach (np. w górach). U części osób duszność jest odpowiedzią na wzburzenie emocjonalne i silny stres.

Inne przyczyny duszności to:

  • choroby układu oddechowego,
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe,
  •  schorzenia układu krążenia,
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego,
  • zatrucia.

W zależności od przyczyny duszności mogą jej towarzyszyć także: kaszel, zasinienie skóry, ból w klatce piersiowej, wzmożona praca mięśni oddechowych, niemożność mówienia, a także świsty lub charczenie podczas wdychania lub wydychania powietrza. Czasem występuje także lęk lub atak paniki. Jeżeli pojawią się problemy z oddychaniem, należy udać się do lekarza.

Przyczyny duszności napadowej

Duszność napadowa to stan, w którym uczucie braku tchu pojawia się nagle. Może przytrafić się osobom, u których doszło do infekcji dróg oddechowych (ostrego zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, krtani). Utrudnione oddychanie jest spowodowane zwężeniem dróg oddechowych. Poza dusznością najczęściej występuje także gorączka, kaszel, świszczący oddech i ogólne złe samopoczucie.

Inne przyczyny duszności napadowej to zaostrzenie chorób przewlekłych: astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Kiedy dojdzie do skurczu oskrzeli i zwężenia dróg oddechowych, pacjent kaszle oraz odczuwa ucisk w klatce piersiowej i duszność. Objawy te mogą mieć różny stopień nasilenia i ustępują po podaniu leków.

Innymi przyczynami duszności napadowej są:

  • zatorowość płucna,
  • obrzęk płuc,
  • odma opłucnowa,
  • aspiracja ciała obcego,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • zaostrzenie niewydolności krążenia,
  • uszkodzenie dróg oddechowych substancją chemiczną,
  • słaba kondycja fizyczna (wysiłek fizyczny niewspółmierny do możliwości),
  • stres, wzburzenie emocjonalne, atak paniki.

Jakie są przyczyny duszności przewlekłej?

Duszność wysiłkowa to trudności w oddychaniu, które rozwijają się w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Początkowo są odczuwane w trakcie sporego wysiłku fizycznego, jednak z czasem pojawiają się nawet w trakcie chodzenia lub spoczynku. Przyczyny duszności przewlekłej to:

  • zwłóknienie płuc,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • pierwotne nadciśnienie płucne,
  • choroby klatki piersiowej,
  • mukowiscydoza,
  • guzy w klatce piersiowej,
  • przewlekła niewydolność serca,
  • miastenia,
  • stwardnienie zanikowe boczne.

Przyczyny duszności w nocy

Przyczyny duszności w nocy lub w pozycji leżącej mogą być związane z infekcją dróg oddechowych, obturacyjnym bezdechem sennym lub astmą. Trudności z oddychaniem mogą wystąpić także u pacjentów ze zdiagnozowaną dychawicą sercową. Jest to choroba spowodowana zastojem krwi w krążeniu płucnym. Schorzenie towarzyszy lewokomorowej niewydolności serca. Duszność ustępuje po kilkunastu minutach po zmianie pozycji z leżącej na stojącą.

Przyczyny duszności w gardle

Duszność w gardle to potoczne określenie, którego używają pacjenci z uciskiem lub uczuciem ciała obcego w gardle. Jest to bardzo nieprzyjemny objaw wymagający konsultacji lekarskiej i wykonania podstawowych badań laryngologicznych. Możliwe przyczyny duszności w gardle to:

Kiedy należy zgłosić się do lekarza przy duszności?

Do lekarza należy zgłosić się zawsze, kiedy wystąpią trudności w oddychaniu. Specjalista zbierze wywiad i wykona badania, które pozwolą ustalić przyczyny duszności. Szczególnie niebezpieczną sytuacją wymagającą pilnej interwencji medycznej jest duszność, której towarzyszy zasinienie skóry, utrata przytomności, silny ból w klatce piersiowej lub nagłe pogorszenie samopoczucia.

Zobacz film: Drogi oddechowe

źródło: x-news

Bibliografia:

1. J. Kozielski, Diagnostyka duszności w chorobach płuc, [w:] „Folia Cardiologica Excerpta” 2013, tom 8, supl. B, https://journals.viamedica.pl/folia_cardiologica/article/viewFile/35784/25894, [dostęp: 12.08.2019].

Data aktualizacji: 02.09.2020,
Opublikowano: 02.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej