Przyczyny bólu z lewej strony brzucha – w podbrzuszu i pod żebrami

Fot: Evgeniy Kalinovskiy / fotolia.com

Ból z lewej strony brzucha może być objawem wielu zagrażających życiu i zdrowiu chorób. Ból pod żebrami niekiedy świadczy o chorej śledzionie albo o tętniaku aorty, a także o chorobach przydatków czy przepuklinie pachwinowej.

Ból z lewej strony brzucha jest nieswoistym objawem wielu schorzeń aktualnie toczących się między innymi w obrębie układu pokarmowego. Zdaniem lekarzy często świadczy o niezdrowym trybie życia, niewłaściwej diecie, może występować przy zaparciach i wzdęciach. Jednak źródło bólu brzucha z lewej strony może być o wiele poważniejsze. Z lewej strony jamy brzusznej znajduje się bowiem wiele narządów: żołądek, lewa nerka, lewy moczowód, śledziona, część trzustki i lewy jajnik, które mogą dawać bolesne sygnały o schorzeniach toczących się w ich obrębie.

Ból z lewej strony brzucha – co go wywołuje?

W rozpoznaniu przyczyny bólu z lewej strony brzucha może pomóc charakter dolegliwości bólowej. Jeśli jest to pulsujący ból brzucha, który promieniuje od krocza do kości krzyżowej i lędźwi, mogło dojść do pęknięcia tętniaka aorty brzusznej. Pęknięcie wywołuje krwotok, wstrząs, a nawet śmierć. Osoby z silnym, pulsującym i rozlanym bólem brzucha, któremu towarzyszą wymioty, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia- powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ tylko natychmiastowa operacja może uratować im życie.

Może się zdarzyć, że ból z lewej strony brzucha ma charakter kurczowy i nasila się podczas uciskania chorego miejsca. Jeśli objawami towarzyszącymi są zaparcia, cienkie stolce, dreszcze, nudności, gorączka lub biegunka, może to świadczyć o zapaleniu uchyłków jelita grubego. Choroba spotyka najczęściej osoby na niewłaściwej i ubogiej w błonnik diecie.

Ból z lewej strony brzucha może przybrać kłujący charakter i być spowodowany przepukliną pachwinową lewostronną. Dolegliwości odczuwane są w czasie spoczynku i nasilają się w trakcie niewielkiego wysiłku. Przepuklina pachwinowa jest dość powszechnym schorzeniem. Przyczyną może być m.in. nadmierne przeciążenie organizmu, urazy, a nawet poród.

Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina? Źródło: 36,6.

Kobiety narzekające na silny i skurczowy ból w lewym podbrzuszu mogą cierpieć na zapalenie przydatków (jajnika i jajowodu). Ból w przebiegu tego schorzenia jest rozlany, o zmiennym natężeniu, odczuwany obustronnie, a nawet w dolnej części pleców. W nasilonej fazie choroby dochodzi do cuchnących upławów, gorączki, nudności, wymiotów, wzdęć, a nawet do bólu podczas stosunku. Zapalenie przydatków wymaga natychmiastowej konsultacji z ginekologiem, ponieważ nieleczone prowadzi do bezpłodności.

Przyczyny bólu z lewej strony brzucha pod żebrami

Jak podkreślają lekarze, ból z lewej strony brzucha pod żebrami może wynikać z powiększenia śledziony, która uciska pozostałe narządy. Zwiększenie śledziony wywołują choroby zakaźne, autoimmunologiczne, nowotworowe, marskość wątroby, a także zwyczajne przeziębienie. Nierzadko za powiększenie śledziony są odpowiedzialne wrodzone lub pourazowe torbiele tego narządu. Silny i gwałtowny ból pod lewym żebrem może być spowodowany pęknięciem śledziony, o które wcale nie jest trudno np. w wyniku urazu, zwłaszcza u osób z powiększonym narządem. W marginalnych sytuacjach ból z lewej strony brzucha pod żebrami w wyniku schorzeń śledziony jest efektem ropni i nowotworów tego narządu.

Choroby trzustki jako przyczyny bólu brzucha

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Istnieje spora liczba przyczyn wywołujących dolegliwości bólowe z prawej strony brzucha. Jeśli ból jest bardzo silny i opasujący, występuje prawdopodobieństwo ostrego zapalenia trzustki – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przebiegu tej choroby ból jest stały, uporczywy, a także długotrwały, w zależności od natężenia choroby może trwać nieprzerwanie nawet kilka dni. Charakterystyczne dla zapalenia trzustki jest to, że ból brzucha zmniejsza się podczas przyjmowania pozycji siedzącej i pochylania się do przodu. Objawami towarzyszącymi mogą być także nudności i wymioty. Należy pamiętać, że ostre zapalenie trzustki wymaga szybkiego leczenia szpitalnego, ponieważ może zagrażać życiu.

Przewlekłe bóle pojawiające się w okolicach lewego podżebrza oraz dołka podsercowego (zwłaszcza po jedzeniu) mogą wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki. Schorzenie jest spowodowane postępującym i nieodwracalnym uszkodzeniem narządu. Silnemu bólowi towarzyszy uczucie pełności po spożyciu posiłku (nawet niewielkich porcji), wzdęcia brzucha, nudności, wymioty, a także biegunka tłuszczowa. Ból w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki promieniuje z okolicy lewego podżebrza aż do lewej łopatki i barku. Podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia trzustki, podejrzenie przewlekłego stanu zapalnego należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

Choroby jelit - co trzeba o nich wiedzieć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nieswoiste choroby jelit - co je wywołuje i jak wygląda ich leczenie ? Źródło: 36,6.

Pozostałe przyczyny bólu z lewej strony brzucha

Powodem bólu brzucha z lewej strony może być zespół jelita drażliwego, perforacja, niedokrwienie, a także niedrożność jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ból w lewym podżebrzu może być wywołany kamicą nerkową, zapaleniem otrzewnej. Dolegliwości w okolicach lewego podbrzusza są oznaką infekcji lub kamicy układu moczowego, endometriozy, guzów, stanów zapalnych narządów rozrodczych u kobiet.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej