Przyciemnianie włosów naturalnymi sposobami – zasady, produkty

Fot: redshorts / gettyimages.com

Przyciemnianie włosów to doskonały sposób na zmianę wizerunku. Zadowalające efekty uzyskać można nie tylko w salonie fryzjerskim, ale także domowymi sposobami, zwykle bezpieczniejszymi dla fryzury niż chemiczne preparaty.

Syntetyczne farby stosowane w salonach fryzjerskich są coraz lepszej jakości. Z ich użyciem można uzyskać naturalne efekty, przy okazji zmiękczając i wygładzając włosy. Należy jednak mieć świadomość, że ich struktura zmienia się przy tym nieodwracalnie – preparaty chemiczne niszczą fizjologiczny pigment. Dość kosztowne farbowanie wymaga regularnego odświeżania, by ukryć nieestetyczny odrost, który pojawia się już po paru tygodniach. Co więcej, syntetyczne farby mogą działać alergizująco na skórę głowy. Przyciemnianie włosów naturalnymi sposobami nie daje tak spektakularnych efektów, jak zabieg fryzjerski. Dla osób, które nie planują drastycznej metamorfozy, to jednak bardzo korzystna opcja.

Naturalne przyciemnianie włosów – ograniczenia, zalety

Wybierając naturalne sposoby przyciemniania włosów, trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami takich metod:

  • nie należy spodziewać się natychmiastowego efektu – staje się dostrzegalny po kilkukrotnym powtórzeniu zabiegu,
  • domowymi sposobami nie osiągnie się zdecydowanej zmiany koloru – włosy ściemnieją o kilka tonów (przyciemnianie włosów blond da bardziej widoczny rezultat niż przyciemnianie odcieni brązu),
  • nie każde włosy można efektownie przyciemnić z wykorzystaniem naturalnych substancji – najlepiej nadają się do tego celu włosy naturalne (niefarbowane syntetycznie), w dobrym stanie (niezniszczone, nieprzesuszone itd.).

Mimo wyżej wymienionych mankamentów naturalne przyciemnianie włosów ma szereg zalet. Przede wszystkim umiejętnie zastosowane domowe metody są dla fryzury bezpieczne, a nawet korzystne. Roślinne produkty mają właściwości odżywcze i zwykle poprawiają ogólny stan włosów. Ich przewagą nad syntetycznymi farbami jest niska cena (większość preparatów można kupić za kilka złotych) oraz to, że ich działanie jest odwracalne (nie zmieniają struktury włosa). Naturalne sposoby przyciemniania włosów nie są czasochłonne. Można wpleść je w zwykłe procedury pielęgnacyjne, np. łącząc substancję barwiącą z maską do włosów.

Płukanki do przyciemniania włosów

Powszechnie stosowanym środkiem jest płukanka przyciemniająca włosy. Przygotować ją można z wykorzystaniem różnych barwników roślinnych. Przestudzonym naparem najczęściej wykonuje się ostatnie płukanie włosów po umyciu.

Do płukanek zastosować można zioła przyciemniające włosy, takie jak szałwia, rozmaryn, skrzyp polny, pokrzywa. Rośliny te mogą mieć tendencję do wysuszania włosów, więc wymagają one intensywnego nawilżania. Niewskazane jest aplikowanie płukanek ziołowych na włosy wysokoporowate. Zaletą stosowania ziół przyciemniających włosy jest to, że mają one właściwości antyseptyczne – wpływają korzystnie na stan skóry głowy i cebulek włosowych.

Koloru włosom dodadzą napary ze zmielonej kory dębu, rozłupanych orzechów włoskich, z czarnej herbaty lub z kawy (mielonej, nie – rozpuszczalnej). Płukanki takie barwią dość silnie (zwłaszcza orzech włoski) i mogą powodować niepożądane zabrudzenia (np. ręczników, odzieży). Dlatego pozostawia się je na głowie na pewien czas, a następnie myje się ją szamponem. Wyżej wymienione sposoby mogą poprawiać ogólny stan fryzury. Na przykład przyciemnianie włosów kawą zmiękcza włosy, a korą dębu – zapobiega ich przetłuszczaniu.

Skąd się biorą problemy z włosami? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się biorą problemy z włosami? Źródło: Klinika urody.

Z parzonej, mielonej kawy czy zmielonych łupin orzechów włoskich można wykonać domowej roboty farbę do włosów w postaci maski (gęstej papki wymieszanej z wodą), którą nakłada się na włosy na około 30 minut. Maseczkę, tak jak zwykłą farbę, dobrze jest trzymać przez ten czas pod folią i ręcznikiem. Następnie włosy spłukuje się starannie, ale nie myje się ich szamponem.

Przyciemnianie włosów olejkiem

Olejowanie włosów to jedna z najlepszych metod ich pielęgnacji. Zawarte w olejach kwasy tłuszczowe oddziałują odżywczo, nawilżająco. Wygładzają i zmiękczają włosy, co ułatwia ich rozczesywanie. Stymulują ich porost i zapobiegają nadmiernemu wypadaniu. Służą profilaktyce chorób skóry głowy i wspierają ich leczenie. Niezależnie od typu włosów, warto je regularnie olejować, a dobierając stosowny produkt, można przy okazji zmienić ich odcień. Włosy przyciemnia olej rycynowy, makadamia czy amla (olejek z owoców agrestu indyjskiego). Wyboru najlepiej dokonać z uwzględnieniem porowatości włosów (np. olejek rycynowy nie nadaje się do włosów niskoporowatych, ale posłuży średnio- i wysokoporowatym). Można także wymieszać olej stosowany jako barwnik z innym kosmetykiem czy olejkiem, by uniknąć zbędnego obciążenia fryzury. Olejowanie najlepiej wykonać na noc.

Przyciemnianie włosów henną i gencjaną

Sprawdzonym środkiem do przyciemniania włosów, o skuteczności i trwałości bliskiej farbom syntetycznym, jest wyciąg z rośliny zwanej lawsonią bezbronną, czyli henna. Stosowany już w starożytności barwnik wiąże się z keratyną we włosach, dając miedziano-kasztanowe odcienie brązu. Hennę przygotowuje się z dodatkiem wody i substancji zakwaszającej, a następnie aplikuje podobnie jak farbę, przy czym na zdecydowanie dłuższy czas (co najmniej godzinę). Produkt nie wysusza włosów, przeciwnie – odżywia je. Należy jednak stosować go ostrożnie, ponieważ barwi bardzo intensywnie. Włosom w odcieniach brązu doda miedzianego blasku, w przypadku jaśniejszych można uzyskać niepożądane odcienie czerwieni. Dlatego warto wcześniej wykonać próbę na pojedynczym paśmie. Podobne zastrzeżenie dotyczy innego popularnego barwnika – gencjany. Stosowany do dezynfekcji skóry preparat może efektownie przyciemnić włosy ciemne z natury, ale w przypadku koloru blond istnieje ryzyko uzyskania nienaturalnych odcieni fioletu.

Jak wybierać kosmetyki do włosów? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Utrwalanie efektu naturalnego przyciemniania włosów

Do codziennej pielęgnacji włosów służą tzw. mgiełki, czyli preparaty w aerozolu, rozpylane na suche włosy. Oprócz wody zawierają one różnego rodzaju substancje wpływające korzystnie na stan fryzury i ułatwiające jej układanie, np. glicerynę, olejki, zioła. Mgiełkę można przygotować samodzielnie, wzbogacając odżywczą miksturę do spryskiwacza wybranym środkiem barwiącym. Taki sposób jego zastosowania utrwali efekt naturalnego przyciemniania włosów.

Data aktualizacji: 23.11.2018,
Opublikowano: 23.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej