Macica to narząd będący częścią żeńskiego układu rozrodczego. Ma kształt gruszki. Ma mniej więcej 6–8 cm długości, około 4 cm szerokości i 2,5 cm wysokości. Dzieli się na szyjkę, cieśń i trzon. Czasami podczas badania ginekologicznego kobieta może usłyszeć diagnozę, że ma tyłozgięcie lub przodozgięcie macicy. Macica jest fizjologicznie wygiętym narządem. Ograniczona jest z przodu przez pęcherz moczowy, a od tyłu przez odbytnicę. Przodozgięcie macicy oznacza, że jej dno jest skierowane do przodu, a tyłozgięcie – że dno jest skierowane do tyłu. Nie jest to ani wada macicy, ani powód do zmartwień. Zgięcie nie stanowi żadnego problemu w zajściu w ciążę ani w jej utrzymaniu.
Więcej na temat macicy dowiecie się z filmu:
Przodozgięcie macicy a przodopochylenie
Określenie przodopochylenia odnosi się do kąta zawartego pomiędzy trzonem macicy a pochwą. Zgięcie ku przodowi oznacza utworzenie kąta pomiędzy trzonem a szyjką macicy. Przodozgięcie uznaje się za fizjologię. Dlatego też nie powinno stanowić powodów do niepokoju. Na ustawienie macicy mogą mieć wpływ narządy sąsiadujące, czyli pęcherz moczowy i odbytnica.
Prawidłowa budowa trzonu macicy
Aby zobrazować sobie wygląd macicy, można zacisnąć pięść. Taka też jest przybliżona wielkość macicy. Trzon macicy ma trzy warstwy. Od zewnątrz składa się z błony surowiczej, błony mięśniowej i błony śluzowej (endometrium). Błona surowicza pokrywa od zewnątrz dno i trzon. Ku przodowi przechodzi na część pochwową i pokrywa pęcherz. Ku tyłowi pokrywa tylną ścianę pochwy, tworzy zagłębienie odbytniczo-maciczne i dalej pokrywa odbytnicę. Ku dołowi trzon macicy przechodzi w cieśń, a dalej w szyjkę macicy.
Przodozgięcie macicy – objawy i szanse na zajście w ciążę
Przodozgięcie jako fizjologia nie może stanowić utrudnienia w zajściu w ciążę, nie daje żadnych objawów klinicznych, bólu, dyskomfortu czy problemów związanych z samą ciążą lub porodem. Szanse na zajście w ciążę nie zależą od ustawienia macicy. Wiele niemedycznych źródeł internetowych podaje, że pewne pozycje seksualne zwiększają szanse zapłodnienia przy przodozgięciu, a inne przy tyłozgięciu macicy. Absolutnie nie ma to żadnego medycznego i klinicznego poparcia. Jeśli dochodzi do problemów z zajściem w ciążę, to jest to związane z innymi przyczynami, a nie ustawieniem macicy.
Przodozgięcie macicy a poród
Przodozgięcie macicy nie ma żadnego wpływu na poród. Nie należy tego mylić z przesunięciem ku przodowi szyjki macicy w stosunku do osi pochwy. Podczas porodu określa się tzw. skalę Bishopa, pozwalającą na ocenę gotowości szyjki macicy do porodu. Poza konsystencją, skróceniem czy rozwarciem ocenia się właśnie ustawienie szyjki w stosunku do osi pochwy. Tuż przed porodem powinna być skierowana ku przodowi.
Przodozgięcie macicy – jaka pozycja seksualna?
U niektórych kobiet zdarza się, że pojawia się ból przy stosunku w niektórych pozycjach seksualnych, jednak jest to bardzo indywidualna kwestia. Przodozgięcie macicy nie wpływa na komfort współżycia seksualnego. Kobiety z przodozgięciem macicy mogą więc praktykować wszystkie pozycje seksualne.