Przez pracę przy komputerze boli cię łokieć? Nie wiesz co z tym zrobić? Zobacz zapis czatu z ekspertem

Fot: krisanapong detraphiphat / gettyimages.com

Ból w stawie łokciowym, czyli tzw. łokieć tenisisty to przypadłość, która z grą w tenisa nie musi mieć nic wspólnego. Najczęściej pojawia się u pracowników biurowych czy mechaników. Skąd się bierze? Jak można ją leczyć i co zrobić, żeby nie nawracała? Na te i inne wasze pytania - na czacie - odpowiadał lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy.

Łokieć tenisisty, czyli entezopatia mięśni prostowników lub zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej to przypadłość, która najczęściej pojawia się u osób między 30. a 65. rokiem życia. Jej najbardziej charakterystycznym objawem są ból po bocznej stronie stawu łokciowego oraz przy prostowaniu nadgarstka. Chorzy bardzo często mają problem z podnoszeniem szklanki czy wyciągnięciem ręki na przywitanie.

Łokieć tenisisty - skąd się bierze?

Dawniej sądzono, że ból w stawie łokciowym i nadgarstku spowodowane są stanem zapalnym. Badania przeprowadzone w latach 90. obaliły tę teorię i dowiodły, że przyczyną problemów są mikrourazy oraz przeciążenie. Dochodzi do nich podczas wykonywania - tych samych i przez długi czas - ruchów nadgarstkiem. Tym samym łokieć tenisisty najczęściej diagnozowany jest u osób, które pracują przy komputerze, ale także u monterów czy mechaników samochodowych.

Podstawą leczenia łokcia tenisisty jest prawidłowe rozpoznanie. U części chorych sprawdza się noszenie specjalnej opaski, która stabilizuje łokieć i łagodzi ból. W niektórych przypadkach konieczne jest też wsparcie rehabilitanta.

Jak jeszcze można leczyć łokieć tenisisty? Co zrobić, aby uniknąć choroby i jej nawrotów? U jakiego specjalisty szukać pomocy, gdy ból stanie się trudny do zniesienia? Na te i inne wasze pytania dotyczące łokcia tenisisty - na czacie - odpowiadał lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy.

Lek. Tomasz Solecki jest specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Specjalizuje się w chirurgii rekonstrukcyjnej ręki i stopy oraz medycynie sportowej.

Czat z ekspertem rozpocznie się o godzinie 19.00, czyli tuż po zakończeniu programu 36,6°C. Formularz do zadawania pytań pojawi się pod tym artykułem! Zachęcamy do udziału w czacie!

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Masz łokieć tenisisty? Chcesz wiedzieć, jak wygląda leczenie? Zadaj pytanie ekspertowi!
Data aktualizacji: 20.09.2020,
Opublikowano: 17.09.2020 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Lucja 19.09.2020r.

Jestem po trzech operacjach, dwa razy łokieć golfisty i raz tenisisty, nerw mam przeniesiony, ból jest nadal wielki. Gdzie szukać pomocy. Cierpię od 11lat

Shayos 19.09.2020r.

Dzień dobry. Ćwiczyłem na siłowni 5 lat z 100% zaangażowanie. Aktualnie ćwiczę sztuki walki, przy uderzeniu przeciwnika tak mocno stawy mnie bolą jak ktoś by mi nóż wbijał, po nawet nie skończonym treningu ręką opada i nie chce mnie słuchać żeby wróciła do gardy, tak jest z lewą ręką, prawa nie boli ale cały czas strzela jak by kość Pękala, brałem lekki na stawy i przeciw zapalne nic nie pomaga, jednym słowem dramat, proszę mi pomóc bo kocham ćwiczyć a ból jest taki że mi się odechcewa.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej