Przewlekły kaszel u dziecka i dorosłych – przyczyny i leczenie

Fot: Trevor Williams / gettyimages.com

Przewlekły kaszel to fizjologiczny odruch obronny organizmu, który trwa co najmniej 8 tygodni. Przyczyną dolegliwości mogą być różne schorzenia, często bardzo poważne, zagrażające zdrowiu i życiu. Przewlekły kaszel u dziecka i dorosłych wymaga specjalistycznej konsultacji medycznej.

Przewlekły kaszel to jeden z rodzajów fizjologicznego odruchu organizmu, którego celem jest obrona przed czynnikami drażniącymi błonę śluzową dróg oddechowych (zanieczyszczenia powietrza, nadmiernie suche powietrze) i usunięcie powstałej w wyniku ich działania wydzieliny. Męcząca dolegliwość bywa również objawem chorób. W zależności od przyczyny może mieć rozmaity charakter oraz czas trwania – wyróżnia się kaszel ostry, przedłużający się oraz przewlekły, utrzymujący się powyżej 8 tygodni, który powinien skłonić do wizyty u lekarza.

Przewlekły kaszel u dziecka

Kaszel jest naturalnym odruchem fizjologicznym. Zdrowe dziecko może zakasłać kilkakrotnie w ciągu doby (nawet do 30–35 razy), a około 5% zdrowych dzieci kaszle również w nocy. Konsultacji lekarskiej wymaga jednak sytuacja, gdy ta dolegliwość trwa dłużej niż 8 tygodni.

Przewlekły kaszel u dziecka może mieć różne przyczyny. Najpowszechniejsze to:

  • infekcje układu oddechowego przebiegające z uszkodzeniem nabłonka (krztusiec, zakażenia wirusowe);
  • alergiczne i niealergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, zatok, migdałka gardłowego czy migdałków podniebiennych;
  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • obecność ciała obcego;
  • mukowiscydoza;
  • przewlekłe i nawracające zapalenia oskrzeli i płuc (niedobory odporności);
  • rozstrzenia oskrzeli (choroba charakteryzująca się nieprawidłowym poszerzeniem ścian oskrzeli oraz zmianami zapalnymi w ich obrębie);
  • wady układu oddechowego (przetoka przełykowo‑tchawicza, tracheomalacja);
  • wady serca i naczyń (pierścień naczyniowy, podwójny łuk aorty);
  • odczyny polekowe (konsekwencja stosowania nitrofurantoiny, beta‑blokerów, inhibitorów konwertazy angiotensyny).

U dzieci w wieku szkolnych czasami pojawia się przewlekły kaszel psychogenny. Jest głośny i zazwyczaj nasila się w obecności innych osób, zwłaszcza grup rówieśniczych. Nie występuje w nocy. Ze względu na wywołujące go czynniki psychologiczne bywa trudny do wyleczenia.

Przewlekły kaszel u dorosłych

Przewlekły kaszel u dorosłych to dość częsta dolegliwość. Niejednokrotnie jest bagatelizowany i uznawany za objaw przedłużającej się infekcji dróg oddechowych, jednak trwający dłużej niż 8 tygodni powinien skłonić do wizyty u lekarza.

Przyczyny przewlekłego kaszlu mogą być bardzo poważne. Zwiastuje on czasami nowotwory, np. raka węzłów chłonnych. Towarzyszy mu wówczas niebolesne powiększenie węzłów chłonnych, wyczuwalne na szyi, pod pachami lub w pachwinach oraz pojawiające się o różnych porach dnia stany podgorączkowe lub gorączka, osłabienie czy nocne poty.

Przewlekły kaszel, długotrwałe kłopoty z połykaniem i szybki spadek masy ciała bywają objawem nowotworu przełyku, który najczęściej atakuje mężczyzn po 40. roku życia. Przewlekły kaszel może też zwiastować raka płuc, charakteryzującego się również chrypką, dusznością i pluciem krwią, choć ten typ nowotworu potrafi rozwijać się przez wiele lat bezobjawowo.

Częstą przyczyną przewlekłego kaszlu bywa astma – poważne schorzenie wywołujące ryzyko groźnych powikłań. Na jego rozwój wpływają czynniki genetyczne, ale również zanieczyszczenie powietrza, alergeny, zmiany pogody, intensywny wysiłek czy dym tytoniowy.

Do rzadszych przyczyn przewlekłego kaszlu u dorosłych należą:

  • gruźlica;
  • przerost migdałka gardłowego;
  • zespół obturacyjnego bezdechu sennego;
  • zaleganie woskowiny czy ciała obcego w przewodzie słuchowym zewnętrznym;
  • mukowiscydoza;
  • choroby układu krążenia (tętniak aorty, niewydolność krążenia).

Przewlekły kaszel z flegmą

Kaszel ze śluzową wydzieliną może towarzyszyć zwykłemu przeziębieniu czy infekcji wirusowej. Przewlekły kaszel z flegmą miewa także inne przyczyny. Jedną z najpowszechniejszych jest tzw. zespół ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Tego typu dolegliwość może być spowodowana astmą oraz refluksem żołądkowo-przełykowym, czyli niewydolnością naturalnego mechanizmu umożliwiającego swobodne przemieszczanie się treści żołądkowej z żołądka do przełyku.

Refluks często jest przyczyną przewlekłego kaszlu u kobiet w ciąży. Może też wówczas zwiastować inne choroby – astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy gruźlicę. Każda z nich stanowi potencjalne zagrożenie dla przebiegu ciąży i wymaga konsultacji lekarskiej.

Przewlekły kaszel – leczenie

Leczenie przewlekłego kaszlu powinno być poprzedzone rozpoznaniem jego przyczyny. Badaniami podstawowymi są rentgen klatki piersiowej, ocena laryngologiczna i spirometria z próbą odwracalności. Kaszel przewlekły o nieustalonej etiologii jest wskazaniem do wykonania bronchofiberoskopii, a także analiz bakteriologicznych i serologicznych potwierdzających bądź wykluczających tło infekcyjne.

Leczenie objawowe powinno odbywać się pod kierunkiem lekarza. Zazwyczaj stosuje się preparaty działające ośrodkowo i obwodowo, wpływające na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym i ośrodki korowe.

Zobacz film: Grypa - objawy, leczenie i powikłania. Źródło: X-Bank Gallery

Data aktualizacji: 16.02.2018,
Opublikowano: 16.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej