Przewlekłe zapalenie wątroby typu B i C – przebieg i objawy chorób

SEBASTIAN KAULITZKI/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Przewlekłe zapalenia wątroby typu B i C mają różne przyczyny i ciężki przebieg. Choroby charakteryzują się zmianami martwiczo-zapalnymi wątroby, manifestującymi dokuczliwe objawy somatyczne. Stanowią główną przyczynę marskości i raka wątroby.

Przewlekłe zapalenia wątroby typu B i C wykazują wiele cech wspólnych na poziomie objawów klinicznych. Schorzenia różnią się histopatologią miąższu wątroby, umiejscowieniem i zasięgiem uszkodzenia. Zakażanie wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) odbywa się na drodze kontaktu z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi nosiciela.

Przewlekłe zapalenie wątroby

Przewlekłe zapalenie wątroby to choroba o różnorodnej etiologii i sile przebiegu, wywołana zakażeniem wirusowym. Charakteryzuje się zmianami zapalno-martwiczymi w miąższu wątroby, utrzymującymi się przez co najmniej 6 miesięcy. Chociaż wszystkie typy przewlekłych rodzajów zapaleń wątroby wykazują wiele cech wspólnych na poziomie klinicznym i histologicznym, to różnorodności nadaje im odmienność histopatologiczna, której podstawą jest umiejscowienie i zasięg uszkodzenia narządu. Na podstawie zmian na tle serologicznym można dokonać podziału przewlekłego zapalenia wątroby na typy B i C. W zależności od odmiany choroba może postępować łagodnie (z powolną progresją zmian) bądź w formie ciężkiej, w której przebiegu dochodzi do szybkiego postępu uszkodzeń strukturalnych wątroby, prowadzących nawet do marskości lub nowotworu wątroby. Przebieg i objawy przewlekłego zapalenia wątroby zależą od rodzaju wirusa wywołującego chorobę.

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B – przebieg

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B powstaje w wyniku zakażenia wirusem HBV za pośrednictwem kontaktu z zainfekowaną krwią oraz płynami ustrojowymi zawierającymi krew. Do grupy czynników ryzyka zalicza się pracę w zakładach opieki zdrowotnej oraz zabiegi medyczne z udziałem krwi, takie jak transfuzje i dializy. Przeniesienie wirusa zapalenia wątroby typu B możliwe jest także podczas kontaktów seksualnych, zabiegów kosmetycznych i tatuowania, przebiegających z naruszeniem ciągłości skóry. Przewlekłe zapalenie wątroby typu B rozwija się do 6 miesięcy po infekcji, w następstwie mniej lub bardziej wyrażonej ostrej fazy choroby. Często przebiega bezobjawowo lub łagodnie. Schorzenie u dzieci postępuje wolniej niż u dorosłych, u których stanowi jedną z dominujących przyczyn marskości i raka wątroby.

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B – jak się objawia?

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B początkowo przebiega bez dolegliwości lub objawy są słabo wyrażone. Chorobie najczęściej towarzyszy obniżony nastrój i uczucie zmęczenia. W badaniu przedmiotowym można dostrzec nieznacznie powiększoną wątrobę oraz zażółcenie powłok skórnych, obecne stale lub pojawiające się okresowo. Zaawansowana postać zniszczeń wątroby powstałych w przebiegu przewlekłego zapalenia typu B zwykle prowadzi do nadciśnienia wrotnego, utraty apetytu i spadku masy ciała, wodobrzusza, powiększenia śledziony, stale utrzymującej się żółtaczki, wybroczyn podskórnych i skłonności do siniaków. Ponadto często występują hipogonadyzm (uszkodzenie gonad) i ginekomastia (przerost sutka u mężczyzny). Przewlekłe zapalenie wątroby typu B sprzyja kłębuszkowemu zapaleniu nerek. Okresowe zaostrzenia choroby może przypominać objawy ostrej postaci WZW.

Przewlekłe zapalenie wątroby typu C – przebieg

Przewlekłe zapalenie wątroby typu C rozwija się w następstwie zakażenia wirusem HCV po blisko 150 dniach inkubacji w organizmie pomimo leczenia ostrej postaci choroby. Schorzenie szerzy się drogą krwiopochodną oraz poprzez niesterylny sprzęt medyczny i naruszenie ciągłości skóry. Przewlekłe zapalenie wątroby typu C często nie daje charakterystycznych objawów. Zbyt późne rozpoznanie i wdrożona terapia może prowadzić do niewydolności, marskości i nowotworu wątroby, a także sprzyja powstawaniu żylaków przełyku i żołądka.

Jak się objawia przewlekłe zapalenie wątroby typu C?

Przewlekłe zapalenie wątroby typu C w pierwszym etapie najczęściej przebiega bezobjawowo. Stopniowo pojawiają się niespecyficzne dla choroby objawy, utrudniające diagnozę i wczesną interwencję lekarską. Do najbardziej charakterystycznych symptomów zalicza się bóle mięśniowo-stawowe, zmęczenie, słaby apetyt czy nawracające mdłości oraz objawy grypopochodne. Sporadycznie obserwuje się przetrwałe po ostrej fazie zażółcenie skóry. Wraz z postępem zmian zapalno-martwiczych wątroby dodatkowo pojawiają się m.in.: świąd skóry, zaburzenia układu krzepnięcia i encefalopatia wątrobowa. Przewlekłe zapalenie wątroby typu C często stanowi podłoże zaburzeń autoimmunologicznych, np. zespołu Sjögrena, w którym dochodzi do uszkodzenia ślinianek i gruczołów łzowych, w efekcie czego pojawiają się dolegliwości, takie jak wysychanie oczu, uczucie piasku pod powieką, przekrwienie spojówek, problemy z żuciem i mówieniem czy odczuwaniem smaku. Ponadto przewlekłe zapalenie wątroby typu C sprzyja cukrzycy i obniżeniu poziomu płytek krwi.

Zobacz film: Wątroba

źródło:x-news


Bibliografia:

  1. Gołąb J., „Immunologia”, PWN, Warszawa 2004;
  2. Juszczyk J., „Wirusowe zapalenia wątroby”, PZWL, Warszawa 1999;
  3. Polański J. A., „Hepatologia – kompendium”, Medical Tribune, Warszawa 2004.

 

Data aktualizacji: 27.08.2020,
Opublikowano: 29.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej