Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – czym jest?

Fot. Noctiluxx / Getty Images

Przewlekła niewydolność żylna może być leczona naturalnie i przy użyciu domowych sposobów, jednak w ciężkiej postaci konieczna jest konsultacja lekarska. Nie zawsze leki są konieczne. Czasem wystarczy zmiana stylu życia.

Przewlekła niewydolność żylna to pojęcie obejmujące powszechnie znane żylaki, zespoły uciskowe, zespół pozakrzepowy, jak również pierwotną niewydolność zastawek żylnych. Jest to zespół objawów, który wynika z przewlekłego, czyli długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych i wzrostu ciśnienia żylnego. Objawami są początkowo obrzęki kostek, które nasilają się w godzinach wieczornych, jak również bóle w łydkach, kurcze i widoczne poszerzenie powierzchownych żył. Z czasem dochodzi do stwardnienia skóry i tkanki podskórnej tłuszczowej, co objawia się brunatnymi przebarwieniami na skórze i stanami zapalnymi. Leczenie jest kompleksowe i ukierunkowane na bezpośrednią przyczynę tego stanu. Wyróżniamy leczenie zachowawcze i zabiegowe.

Czym jest przewlekła niewydolność żylna?

Przewlekła niewydolność żylna jest zespołem objawów, które pojawiają się w efekcie wstecznego przepływu krwi w naczyniach żylnych, jak również w wyniku zwężenia czy niedrożności żył. Dlatego też pojęcie przewlekłej niewydolności żylnej obejmuje takie patologie, jak:

  • żylaki (poszerzenie żyły powierzchownej w kończynach dolnych w pozycji stojącej do średnicy przekraczającej 3 mm),
  • niewydolność zastawek żylnych o pierwotnym charakterze,
  • zespół pozakrzepowy,
  • ucisk na żyły.

Ponadto wymienia się takie czynniki ryzyka rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej, jak:

  • płeć (kobiety są bardziej predysponowane),
  • wiek (ryzyko rośnie wraz z wiekiem),
  • uwarunkowania genetyczne co do osłabienia struktur żył i zastawek żylnych,
  • ciąża,
  • brak aktywności fizycznej,
  • praca w pozycji stojącej,
  • nadmierna masa ciała (otyłe osoby są szczególnie predysponowane do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej).

Polecamy: Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) może zaatakować każdego. Sprawdź, co zrobić, żeby nie zachorować

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej

Początkowo chory odczuwa, że jego nogi stają się cięższe i nadmiernie wypełnione. Ból nasila się wieczorami po całym dniu bez odpoczynku w pozycji leżącej. Dochodzi ponadto do rozwoju takich objawów, jak kurcze łydek, zespół niespokojnych nóg podczas snu, bóle przy poruszaniu się. Uniesienie kończyn po położeniu się zdecydowanie zmniejsza nasilenie dolegliwości. Z czasem zaczynają się uwidaczniać coraz bardziej poszerzone naczynia żylne powierzchowne. Zasadnicze objawy przewlekłej niewydolności żylnej obejmują:

  • poszerzenie żył kończyn dolnych,
  • drobne żylaki kończyn dolnych układające się we wzór miotełki czy siateczki na powierzchni goleni,
  • żylaki żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej,
  • obrzęk kończyn dolnych, który początkowo jest dość plastyczny, natomiast z czasem staje się twardy, niepodatny na ucisk,
  • przebarwienia na łydkach,
  • owrzodzenie żylne,
  • obrzęk limfatyczny,
  • stwardnienie tłuszczowo-skórne.

Jaki lekarz zajmuje się leczeniem przewlekłej niewydolności żylnej? W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. W dalszej kolejności konieczne są wizyty w poradni naczyniowej i u chirurga naczyniowego.

Rozpoznania dokonuje się na podstawie badania ultrasonograficznego z dopplerem kończyn dolnych. Nie jest to badanie inwazyjne, nie wymaga żadnego przygotowania i nie ma co do niego żadnych przeciwwskazań.

Skala Villalty objawów zespołu pozakrzepowego

Skala Villalty ocenia objawy podmiotowe i przedmiotowe, przyznając za nie punkty od 0 do 3. Jeśli danego objawu nie ma, chory otrzymuje za niego 0 punktów. Jeśli objaw ten jest łagodny – 1 punkt, umiarkowany – 2 punkty, ciężki – 3 punkty. Objawy te są następujące:

  • ból podudzi,
  • kurcze mięśni,
  • świąd,
  • uczucie ciężkości nóg,
  • mrowienia, drętwienia i inne niewłaściwe wrażenia czuciowe w nogach,
  • stwardnienie skóry,
  • ciemne przebarwienia,
  • obrzęk przedgoleniowy,
  • zaczerwienienie,
  • poszerzenie żył,
  • ból przy ucisku,
  • owrzodzenie żylne.

Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Źródło: Klinika urody.

Punktacja przedstawia się następująco:

0–4 punkty – zespół pozakrzepowy nieobecny,

5–9 punktów – zespół pozakrzepowy łagodny,

10–14 punktów – zespół pozakrzepowy umiarkowany,

powyżej 14 punktów – zespół pozakrzepowy ciężki,

obecność owrzodzenia żylnego – zespół pozakrzepowy ciężki.

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej obejmuje domowe sposoby, jednak często konieczne są leki i leczenie zabiegowe. Naturalne, domowe sposoby leczenia niewydolności żylnej to unikanie długotrwałego stania i siedzenia z „nogą na nodze”. Konieczne jest wdrożenie regularnej aktywności fizycznej, a przynajmniej codziennych kilkunastominutowych spacerów. Podczas odpoczynku należy trzymać nogi powyżej poziomu serca, równo oparte o podłoże, bez punktowego ucisku. Ważną formą profilaktyki postępu niewydolności żylnej jest stosowanie opasek, pończoch czy podkolanówek uciskowych, które dobierane powinny być indywidualnie przez osoby wykwalifikowane. Leki wykorzystywane w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej to pozyskiwane z roślinnych surowców lub syntetycznie pochodne flawonowe benzopirenu. Stosuje się także saponiny, wyciągi z pestek winogron, z owoców cytrusowych, które mogą poprawić zarówno jakość, jak i długość życia i złagodzić dolegliwości. Powstałe w ciężkim stadium owrzodzenia, niejednokrotnie wymagają chirurgicznego opracowania ran.

Data aktualizacji: 04.01.2019,
Opublikowano: 04.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej