Przewlekła i ostra niewydolność nerek – przyczyny zaburzeń w produkcji

Fot: luismmolina / gettyimages.com

Nerka to narząd odpowiedzialny za produkcję moczu oraz prawidłową regulację gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. W niektórych przypadkach dochodzi do zaburzeń i niewydolności nerek. Przyczyny obejmują zarówno czynniki niezapalne, jak i zapalne.

Przyczyny niewydolności nerek są inne dla postaci przewlekłej i ostrej. Do zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowego predysponują nagłe incydenty i zachorowania, a także inne choroby przewlekłe.

Przyczyny ostrej niewydolności nerek

Nagłe zatrzymanie prawidłowej czynności nerek, najczęściej odwracalne, nosi nazwę ostrej niewydolności. Wymaga szybkiej interwencji lekarskiej, a czasem nawet leczenia nerkozastępczego. Przyczyny ostrej niewydolności nerek dzieli się ze względu na miejsce powstania zaburzeń. Wyróżnia się przednerkowe, nerkowe i zanerkowe ostre uszkodzenie nerek (AKI).

Ostre uszkodzenie nerek przednerkowe jest skutkiem upośledzenia perfuzji, czyli przepływu krwi przez te narządy. Dzieje się tak m.in. w wyniku zmniejszenia krwi krążącej w organizmie. Do hipowolemii dochodzi wskutek krwotoków wewnętrznych lub zewnętrznych i utraty płynów przez przewód pokarmowy (wymioty, biegunka) lub nerki (stosowanie leków odwadniających, niekontrolowana cukrzyca, niewydolność nadnerczy) albo w wyniku przemieszczania się płynów do tzw. trzeciej przestrzeni (ostre zapalenie trzustki, zapalenie otrzewnej, oparzenia, niski poziom albumin we krwi). Do zaburzeń funkcjonowania tego narządu mogą doprowadzić również choroby mięśnia sercowego, zastawek oraz układu bodźcoprzewodzącego serca. Zmniejszają one objętość krwi, która jest wyrzucana do naczyń krwionośnych zaopatrujących także układ moczowy. Sepsa, silne działanie niektórych leków obniżających ciśnienie oraz znieczulających mogą doprowadzić do uogólnionego rozszerzenia naczyń, które również wiąże się z obniżeniem przepływu nerkowego. Na niewydolność nerek narażone są osoby z marskością wątroby, do której prowadzi przede wszystkim nadużywanie alkoholu. Do zaburzeń w produkcji moczu dojść może także w wyniku patologii naczyń nerkowych oraz upośledzenia autoregulacji w wyniku stosowania niektórych leków.

Innym typem ze względu na przyczynę jest miąższowa ostra niewydolność nerek. Polega na uszkodzeniu struktur nerkowych. Przyczyny ostrej niewydolności miąższowej nerek mogą być zapalne lub niezapalne. Do najważniejszej z nich należą choroby kłębuszków nerkowych oraz okalających je naczyń: kłębuszkowe zapalenia nerek, mikroangiopatia zakrzepowa, nadciśnienie tętnicze, choroby układowe (toczeń, twardzina). W ciąży może pojawić się stan przedrzucawkowy lub rzucawka. Przedłużające się zmniejszenie perfuzji nerek może doprowadzić do uszkodzenia cewek nerkowych, a dzieje się tak w wyniku działania toksyn pochodzących z zewnątrz organizmu (niektóre antybiotyki, metanol) lub wewnątrz (mioglobina). Zaburzenie funkcjonowania układu moczowego może być skutkiem reakcji alergicznej na leki, zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub sarkoidozy. Czynniki te mogą doprowadzić do cewkowo-śródmiąższowego zapalenia nerek.

Ostatnią możliwością jest zanerkowe ostre zaburzenie funkcjonowania nerek. Powstaje ono w wyniku trudności w odpływie moczu. Przyczynami tego zapalenia są więc stany, takie jak kamica moczowa (przedostanie się kamienia do moczowodu i jego zablokowanie), nowotwory, urazy moczowodów, a także choroby pęcherza oraz cewki. U mężczyzn zatamowanie odpływu moczu może być wynikiem przerostu lub nowotworu prostaty.

Zobacz film i dowiedz się, jak dbać o nerki:

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: x-news

Przewlekła niewydolność nerek – przyczyny

Przewlekła niewydolność nerek jest wynikiem zaburzeń ich budowy oraz funkcjonowania trwającego dłużej niż 3 miesiące. Może rozpocząć się od epizodu ostrej postaci choroby. Najczęściej jednak rozwija się w sposób powolny i ukryty, a pacjent dowiaduje się o zaburzeniu z powodu rutynowych kontroli u lekarza rodzinnego.

Najczęstsze przyczyny przewlekłej niewydolności nerek to:

  • cukrzyca – nefropatia cukrzycowa jest powikłaniem tej choroby. Zmiany w nerkach wywołane są przez utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi. Szybciej rozwija się u osób niekontrolujących przebiegu choroby, pomijających dawki leków, predysponowanych genetycznie, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, palących wyroby tytoniowe, u pacjentów ze stwierdzonym wysokim poziomem lipidów we krwi i u mężczyzn;
  • kłębuszkowe zapalenie nerek;
  • nadciśnienie – zmiany polegają na przeroście i włóknieniu naczyń międzypłatowych wewnątrz nerek. Na powstanie niewydolności bardziej narażone są osoby długo chorujące. Nefropatia nadciśnieniowa szybciej rozwija się, tak jak w przypadku cukrzycy, u osób niekontrolujących wartości ciśnienia, pomijających dawki leków, predysponowanych genetycznie, z innymi powikłaniami nadciśnienia;
  • ostre uszkodzenie nerek, przechodzące w przewlekłe;
  • cewkowo-śródmiąższowe choroby nerek;
  • wielotorbielowate zwyrodnienie nerek;
  • nefropatia niedokrwienna.

Do rzadszych przyczyn przewlekłej niewydolności nerek należą choroby układowe, takie jak: toczeń, zapalenia naczyń, sarkoidoza, amyloidoza, nefropatia w przebiegu zakażenia HIV czy genetyczny zespół Alporta.

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018.

Data aktualizacji: 14.08.2020,
Opublikowano: 15.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej