Przewlekła białaczka szpikowa: diagnostyka, objawy i leczenie

Fot: mphillips007 / gettyimages.com

Przewlekła białaczka szpikowa najczęściej objawia się utratą masy ciała, zaburzeniami świadomości, nadpłytkowością. Powodem rozpoczęcia diagnostyki w jej kierunku najczęściej jest zła morfologia krwi.

Przewlekła białaczka szpikowa jest zespołem mieloproliferacyjnym, polegającym na rozroście nowotworowym komórki macierzystej szpiku kostnego. Głównym czynnikiem wywołującym tę zmianę jest narażenie na promieniowanie jonizujące. Patomechanizm przewlekłej białaczki szpikowej polega na mutacji, a konkretnie na translokacji ramion długich chromosomów 9 i 22. W jej wyniku powstaje tzw. chromosom Philadelphia i gen fuzyjny BCR-ABL1. Produktem powstałego genu jest białko wywołujące wzmożoną aktywność komórek macierzystych szpiku. Dodatkowo zaburzony zostaje proces niszczenia komórek.

Objawy przewlekłej białaczki szpikowej

Objawy związane są przede wszystkim z bardzo wysokim poziomem białych krwinek, czyli leukocytów. Niektórzy chorzy mają powyżej 200 000–300 000 leukocytów na mikrolitr przy normie wynoszącej 4000–10 000. Do głównych objawów należą:

  • spadek masy ciała,
  • zaburzenia świadomości,
  • zaburzenia widzenia,
  • objawy niedokrwienne w obrębie mikrokrążenia,
  • powiększenie śledziony powodujące ból w lewym podżebrzu i uczucie pełności w jamie brzusznej.

Najczęściej rozpoznanie wynika z przeprowadzonego u chorych badania morfologii krwi. Zazwyczaj choroba przebiega stopniowo, ulegając progresji. Niekiedy jednak zdarza się, że objawy od początku przypominają ostrą białaczkę. Chory będący w fazie tzw. akceleracji lub fazie przełomu blastycznego ma zazwyczaj złe rokowania i wykazuje dużą oporność na leczenie.

Diagnostyka przewlekłej białaczki szpikowej

Przede wszystkim wykonywane są badania ogólne, jak morfologia krwi obwodowej. Wykazuje ona znaczną leukocytozę, a rozmaz prezentuje zdecydowaną przewagę niedojrzałych komórek, czyli blastów. Poziom hemoglobiny u większości chorych jest prawidłowy, czasami zwiększona jest ilość bazofilii i płytek krwi.

Celem potwierdzenia rozpoznania przewlekłej białaczki szpikowej wykonuje się biopsję aspiracyjną i trepanobiopsję szpiku. Badanie to w przypadku przewlekłej białaczki limfocytarnej wykazuje bogatokomórkowy szpik ze znacznym zwiększeniem udziału komórek linii neutrofilopoetycznej. Pozostałe linie rozwojowe w szpiku są poniekąd stłumione. Badanie wykazuje również duży odsetek blastów, czyli niedojrzałych komórek.

Do ostatecznej diagnozy wykonuje się badania cytogenetyczne szpiku kostnego wykrywające chromosom Philadelphia i badania molekularne krwi na obecność genu BRC-ABL1. Gen bada się jakościowo dla ustalenia rozpoznania, a później ilościowo, by monitorować leczenie. Stwierdzenie obecności chromosomu Philadelphia i genu BCR-ABL1 jest podstawowym kryterium diagnostycznym przewlekłej białaczki szpikowej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa kryteria fazy akceleracji, czyli zaostrzenia i przełomu blastycznego. By potwierdzić, że chory znajduje się w fazie progresji choroby, należy stwierdzić co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • leukocytoza oporna na leczenie,
  • nieodpowiadające na leczenie powiększenie śledziony,
  • nadpłytkowość oporna na leczenie,
  • małopłytkowość niezwiązana z leczeniem,
  • wzrost poziomu blastów do 10–19%,
  • odsetek bazofilii powyżej 20%,
  • dodatkowe zmiany cytogenetyczne poza chromosomem Philadelphia lub dodatkowe aberracje chromosomalne.

Kryteria przełomu blastycznego to odsetek blastów we krwi lub w szpiku powyżej 20% i pozaszpikowe nacieki białaczkowe (z wyłączeniem śledziony).

Rokowania w przewlekłej białaczce szpikowej

Najważniejszym czynnikiem pozwalającym określić rokowanie w przypadku przewlekłej białaczki szpikowej jest odpowiedź na leczenie inhibitorem kinazy tyrozynowej. Około 90% chorych leczonych odpowiednio nie wykazuje tendencji do progresji po co najmniej 5 latach terapii. Przeżycie 3 lat po przeszczepie od dawcy rodzinnego wynosi około 80%

Leczenie przewlekłej białaczki szpikowej

Podstawowe leki używane w terapii przewlekłej białaczki szpikowej to inhibitory kinaz tyrozynowych. Zalicza się do nich:

  • imatynib,
  • dazatynib,
  • nilotynib,
  • bosutynib,
  • ponatynib.

Substancje te przyjmowane są przewlekle, doustnie. W Polsce lekiem refundowanym pierwszej linii leczenia jest imatynib. Jeśli co najmniej dwa leki nie są tolerowane lub nie ma prawidłowej na nie odpowiedzi, można rozważyć wykonanie przeszczepu allogenicznego.

U kobiet w ciąży i chorych niepodatnych na leczenie inhibitorami kinaz tyrozynowych, a niekwalifikujących się do przeszczepu, można zastosować interferon alfa.

Zobacz film: O czym mogą świadczyć siniaki? Źródło: Bez recepty.

Data aktualizacji: 09.03.2018,
Opublikowano: 15.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej