Przewianie głowy, ucha czy szyi – objawy, leczenie i zapobieganie

Fot: squaredpixels / gettyimages.com

Przewianie polega na działaniu prądu zimnego powietrza na pewną okolicę ciała. Najczęściej mija samoistnie, choć jeśli objawy w ciągu 3 dni nie ustępują, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Przewianie to pojęcie obejmujące wiele dziedzin i specjalizacji medycznych, ponieważ określenie to używane jest potocznie w stosunku do wielu różnych schorzeń. Najbardziej powszechnym określeniem jest przewianie głowy. Odnosi się przede wszystkim do przeziębienia. Może jednak również obejmować przewianie ucha, przewianie twarzy, a konkretnie nerwu twarzowego. Przewianie dotyczy często również układu kostno-stawowego. Przewianie szyi czy kręgosłupa lędźwiowego to bardzo częsty powód zgłaszania się pacjentów do lekarza.

Przewianie – przyczyny i mechanizm

Przewianie to zespół objawów będących konsekwencją oddziaływania zimnego powietrza na organizm człowieka. Szczególnie dotyczy to odsłoniętych części ciała, zwłaszcza jeśli są one wilgotne. Przyczyną przewiania najczęściej jest jazda samochodem z otwartym oknem, chodzenie przy silnym wietrze bez odpowiedniego zabezpieczenia wierzchniego, przebywanie w przeciągu, wyjście spoconym na zewnątrz przy wietrze, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Trudno dokładnie wytłumaczyć, jak dokładnie dochodzi do przewiania organizmu, gdyż mechanizm ten nie został jeszcze poznany. Można sądzić, że poprzez miejscowe wychłodzenie skóry dochodzi do uszkodzeń mięśni, skąd pochodzą objawy ze strony układu kostno-stawowego. Ponadto przewianie może być mechanizmem spustowym zapalenia nerwu obwodowego czy zapaleń o innym przebiegu.

Przewianie głowy

Przewianie głowy bardzo często skutkuje wystąpieniem przeziębienia czy zapalenia zatok. Oba schorzenia mają najczęściej podłoże wirusowe. Objawiają się przede wszystkim nieżytem nosa. Katar wynikający z przewiania organizmu często utrzymuje się do 7 dni. Zazwyczaj nie rozwija się bardzo wysoka gorączka, częściej są to: stan podgorączkowy, osłabienie, objawy grypopodobne, dołączają się bóle mięśni. Przede wszystkim głównym objawem przewiania głowy jest ból całej głowy. Konieczne są odpoczynek, unikanie ponownego przewiania, stosowanie doraźnie leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Jeśli jednak po 2–3 dniach objawy, zamiast powoli ustępować, zaczynają się wyraźnie nasilać, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Zdarza się, że przewianiu głowy towarzyszy przewianie nerwu trójdzielnego. Objawia się opadającym kącikiem ust, niezdolnością do mrugania okiem i asymetrią twarzy.

Jak skutecznie poradzić sobie z zapaleniem zatok? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zapalenie zatok - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Przewianie ucha

Przewiane ucho to bardzo częsty problem w każdej grupie wiekowej. Szczególnie często do zapalenia i przewiania ucha dochodzi w grupie najmłodszych dzieci. Konieczne jest zgłoszenie się z nimi do lekarza, natomiast dorośli, gdy brak jest bardzo niepokojących objawów, mogą wypróbować leczenia domowego. Czasami zapalenie uszu może być konsekwencją wcześniej przebytego przeziębienia po przewianiu głowy. Objawy przewianego ucha obejmują przede wszystkim ostry, kłujący ból w uchu. Do tego dołączają się również: ból głowy, uczucie zatkania uszu, zaburzenia słuchu, szumy uszne, bóle zębów, objawy przeziębienia, podwyższona temperatura, zaburzenia równowagi.

Objawy mogą być na tyle uciążliwe, że konieczna jest konsultacja z otolaryngologiem. Lekarz najczęściej zleca przeciwzapalne krople do uszu. Nie zawsze jest konieczne stosowanie antybiotyku.

Przewianie szyi

Przewianie szyi to bardzo częste zjawisko. Konsekwencją jest upośledzenie ruchomości szyi. Jest ono krótkotrwałe i mija po kilku dniach, jednak powoduje znaczny dyskomfort i ból, utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej wynika z mikrouszkodzeń mięśni, które ulegają gwałtownym obkurczeniom pod wpływem działania zimnego powietrza. Zawsze tego typu dolegliwości muszą być różnicowane z zespołem korzeniowym w segmencie szyjnym kręgosłupa.

Data aktualizacji: 09.01.2019,
Opublikowano: 09.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej