Przetoka dziąsła – mechanizm powstania, objawy, powikłania, sposoby leczenia

Fot. PeopleImages / Getty Images

Przetoka na dziąśle to objaw stanu zapalnego toczącego się w tkankach dziąseł. Przetoka dziąsłowa jest bardzo bolesną dolegliwością, objawiającą się dodatkowo widocznym uwypukleniem śluzówki jamy ustnej, z którego zazwyczaj sączy się wysięk ropny.

Nieleczona przetoka na dziąśle naraża nie tylko okoliczne zęby na uszkodzenie, ale również cały organizm na zakażenie bakteryjne. Powikłania przetoki ropnej na dziąśle są poważne, dlatego nie wolno lekceważyć niepokojących objawów, a leczenie należy podjąć możliwie szybko. Przetoka ropna na dziąśle może rozwinąć się niezależnie od wieku pacjenta i przybrać różny obraz kliniczny – od małych zmian przypominających kształtem krostki po duże, ciemnoczerwone, twarde bąble, z których sączy się ropna wydzielina.

Co to jest przetoka na dziąśle?

Przetoka to połączenie pomiędzy dwoma narządami wewnętrznymi lub narządem wewnętrznym i skórą powstałe na skutek procesów patologicznych zachodzących w lokalnych tkankach, urazów lub powikłań jatrogennych (przetoka na dziąśle po leczeniu kanałowym). Przetoka może być również wykonana celowo podczas zabiegu chirurgicznego.

Przetoka dziąsła to proces zapalny toczący się w tkankach okołowierzchołkowych zęba stałego bądź mlecznego przyjmująca charakterystyczną postać wyraźnie widoczną przy linii zębów, pod wargami ust bądź w okolicach policzków jako uwypuklenie wypełnione ropą i krwią, często w towarzystwie obrzęku tkanek okołoprzetokowych. W zależności od zaawansowania postępu przetoki na dziąśle mogą objawiać się dodatkowymi, głównie bólowymi, dolegliwościami. Przetoka ropna na dziąśle u dziecka i u dorosłej osoby może wywołać groźne powikłania na skutek rozlania się bakterii do ustroju organizmu.

Objawy przetoki dziąsłowej

Gromadzący się wysięk ropny w przetoce dziąsłowej stanowi źródło bólu miejscowego szczęki, czasem głowy. Obraz przetoki zależy od rozległości stanu zapalnego oraz ilości zebranej wewnątrz ropy i krwi. W przypadku perforacji ropnia pacjent ma do czynienia z przetoką na dziąśle czynną, zaś bierna postać schorzenia odznacza się brakiem dolegliwości bólowych lub bólu o znacznie mniejszym nasileniu. Wysięk ropy do jamy ustnej stanowi zazwyczaj źródło gorzkiego posmaku i nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z ust. Pobliskie zęby i tkanki miękkie mogą stać się nadwrażliwe na intensywne smaki i temperatury. Charakterystycznymi objawami są również obrzęki przyprzetokowe i opuchlizna twarzy, warg, policzków oraz gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie, powiększone pobliskie węzły chłonne oraz tkliwość dotykowa.

Zobacz film i sprawdź czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu?

Zobacz film: Jaki wpływ na organizm maja problemy z zębami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Powikłania przetoki dziąsłowej

Przetoka ropna dziąsła stanowi źródło dyskomfortu i szeregu dolegliwości. Nieleczone schorzenie może prowadzić do powikłań miejscowych, jak utrata pobliskich zębów lub rozwinięcie się w ich obrębie choroby bakteryjnej. Przetoka na dziąśle może być również przyczyną zapalenia zatok przynosowych czy czołowych i niebezpiecznych infekcji ogólnoustrojowych na tle bakteryjnym jak sepsa.

Leczenie przetoki dziąsłowej

Leczenie przetoki na dziąśle rozpoczyna się od oceny poziomu postępu schorzenia, rozległości stanu zapalnego, kierunku i rozmiaru biegnącej przetoki. W pierwszej kolejności zaleca się przeprowadzenie trepanacji komory zęba i rozcięcie przetoki, czego efektem jest ewakuacja treści ropy. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu ropy zleca się antybiotykoterapię. Obligatoryjnie do zabiegu cięcia wykonuje się również antyseptyczne leczenie endodontyczne zęba przyczynowego, czyli leczenie kanałowe z zamknięciem przetoki. W przypadku przeciwwskazań do tego typu zabiegu wykonuje się ekstrakcję zęba, czyli usunięcie bądź resekcję, czyli wycięcie fragmentu wierzchołka korzenia. Przetoka na dziąśle u dziecka z zębami mlecznymi leczona jest poprzez otwarcie zęba i dziąsła oraz odpowiednie płukanie. Opcją nieinwazyjną w przypadku mniejszych przetok dziąsłowych jest farmakoterapia o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym, która, oprócz zwalczenia przetoki dziąsłowej, zapobiegać będzie rozwinięciu się powikłań lub rozprzestrzenianiu infekcji.

Chodzisz regularnie do dentysty?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Polecamy: Co to jest miazga zęba? Łagodzenie bólu przy zapaleniu miazgi zęba

Postępowanie pozabiegowe w przypadku wyleczonej przetoki na dziąśle

Po usunięciu przetoki dziąsła, przez co najmniej dwa tygodnie trzeba ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich dla prawidłowego procesu rekonwalescencji i zapobiegania powstania powikłań. Należy:

  • stosować miejscowe zimne okłady,
  • wprowadzić dietę lekkostrawną o płynnej, gęstej lub miękkiej konsystencji; warto unikać chrupiących produktów, o intensywnych smakach i skrajnych temperaturach,
  • utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej poprzez płukanki i szczotkowanie z pominięciem operowanej okolicy,
  • zachować ostrożność podczas kichania, wydmuchiwania nosa czy kasłania,
  • spać z wysoko ułożoną poduszką.
Data aktualizacji: 06.03.2019,
Opublikowano: 05.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej