Przepuklina rozworu przełykowego - niecharakterystyczne objawy i diagnoza. Czy konieczna jest operacja?

Fot: and.one / fotolia.com

Przepuklina rozworu przełykowego to dość często występująca dolegliwość, która pojawia się, gdy fragment żołądka lub dolny odcinek przełyku przemieszcza się przez rozwór przełykowy przepony do klatki piersiowej. Towarzyszą temu nieprzyjemne objawy wywołane zarzucaniem treści żołądka do przełyku.

Oprócz charakterystycznych objawów takich jak zgaga czy wymioty, przepuklina rozworu przełykowego może wywoływać także dolegliwości, które nie kojarzą się bezpośrednio z żołądkiem - bóle w różnych częściach ciała i kaszel to tylko niektóre z nich.

Zobacz także: Ból żołądka – przyczyny i sposoby leczenia bólu w nadbrzuszu

Co to jest przepuklina rozworu przełykowego?

Przepuklina rozworu przełykowego została wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD 10 jako przepuklina przepony i nie zalicza się do niej wrodzonej przepukliny rozworu przełykowego. Polega na tym, że fragment żołądka przesuwa się poza rozwór przełykowy, który powinien być podtrzymywany przez przeponę. Dzieje się tak, gdy mięsień ten jest osłabiony lub uszkodzony.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przepukliny? Źródło: 36,6.

Zobacz także: Co to jest przepuklina rozworu przełykowego przepony? Objawy, leczenie

Wyróżnia się dwa zasadnicze typy przepukliny rozworu przełykowego:

  • przepuklinę wślizgową (około 80-90% przypadków) - do klatki piersiowej przemieszcza się wpust żołądka,
  • przepuklinę okołoprzełykową - do klatki piersiowej przemieszczają się dno i fragment krzywizny większej żołądka.

Przepuklina rozworu przełykowego - pierwsze objawy

Początkowo przepuklina rozworu przełykowego może nie dawać żadnych objawów, a pierwsze z nich mogą przypominać niestrawność. Wczesnymi symptomami są zazwyczaj te związane z refluksem - cofaniem się zawartości żołądka do przełyku - zgaga, pieczenie w żołądku lub przełyku, ból żołądka, a nawet wymioty. Często pojawiającą się dolegliwością jest również uczucie pełności w żołądku. W dalszym etapie choroby mogą pojawiać ślady krwi w wymiotach i stolcu, co jest związane z silnym podrażnieniem śluzówek żołądka lub przełyku i pojawieniem się w nich nadżerek.

Ból pleców, ból brzucha, ból w klatce piersiowej - czy to przepuklina rozworu przełykowego?

Przepuklina rozworu przełykowego może wiązać się licznymi dolegliwościami, a część jej objawów może wydawać się zupełnie niezwiązana z żołądkiem, dlatego czasem jest błędnie diagnozowana.

Ból w klatce piersiowej i na wysokości serca

często dokucza osobom z przepukliną rozworu przełykowego. Dolegliwości te mogą wywoływać duży niepokój, szczególnie gdy towarzyszą im duszności, pocenie się czy uczucie pieczenia za mostkiem, ponieważ bywają mylnie interpretowane jako pochodzące ze strony serca i układu krążenia.

Ból brzucha

może występować na skutek ucisku na żołądek, podrażnienia jego ścian, ale również w przypadku następstw przepukliny rozworu przełykowego, które wpływają destrukcyjnie na resztę układu pokarmowego, na przykład zaburzeń trawienia. Niektórzy cierpiący na przepuklinę rozworu przełykowego skarżą się również na

ból pleców

promieniujący często w okolicę łopatek. W Przypadku refluksu częstym niespecyficznym objawem jest kaszel, wynikający z przemieszczania się treści żołądka do oskrzeli.

Przepuklina rozworu przełykowego może być odpowiedzialna za wiele objawów niespecyficznych, które łatwo pomylić z innymi chorobami, dlatego bardzo ważna jest dokładna diagnostyka. Na ogół dzięki przestrzeganiu leczenia i diety opisane objawy ustępują lub się zmniejszają. Warto także pamiętać, że objawy przepukliny rozworu przełykowego nasilają się po jedzeniu, szczególnie gdy cierpiąca na nią osoba znajduje się w pozycji leżącej.

Przepuklina rozworu przełykowego - leczenie

Ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań wszyscy chorzy po rozpoznaniu przepukliny okołoprzełykowej powinni być zakwalifikowani do operacji (bez względu na obecność lub brak objawów klinicznych).

Większość operacji jest wykonywanych z dostępu brzusznego, choć czasem konieczny jest dostęp przez klatkę piersiową. Zabieg ma na celu stabilizację żołądka poniżej przepony. Zmniejsza się wielkość rozworu przełykowego. Czasami istnieje możliwość przeprowadzenia operacji metodą laparoskopową.

Czy przepuklina rozworu przełykowego jest groźna?

Przepuklina wślizgowa daje przede wszystkim uciążliwe objawy. Groźna jest przepuklina okołoprzełykowa, ponieważ daje szereg możliwych powikłań - zapalenie worka, nieodprowadzalność, uwięźnięcie. 

Oprócz tego mogą wystąpić duszność i zaburzenia rytmu serca ze względu na ucisk, jaki wywołuje przepuklina na narządy sąsiadujące. Jeśli dojdzie do skrętu lub zadzierzgnięcia fragmentu żołądka, pojawiają się ostre objawy - nudności i ból. Może dojść do martwicy fragmentu żołądka czy też do jego pęknięcia.

Źródła:

https://www.aboutgerd.org/surgery/gerd-and-hiatal-hernia-surgery.html
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hiatal-hernia/basics/definition/con-20030640

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 16.04.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Annes 11.06.2018r.

U mnie zanim stwierdzono przepuklinę rozworu przełykowego występowały częste wymioty w ciągu ostatnich kilku lat po cięższych posiłkach. I duże nudności wraz z bólem głowy zakończone zawsze wymiotami. Po wymiotach i nudności i ból głowy mijał od razu.

lek. Agnieszka Widera 27.02.2018r.

Zgodnie z informacjami zawartymi w aktualnym wydaniu podręcznika "Chirurgia" pod redakcją Wojciecha Noszczyka, ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań, wszystkich chorych z rozpoznaną przepukliną okołoprzełykową kwalifikuje się do operacji. Autor zgodnie z tą informacją nie napisał o konieczności wykonania operacji, lecz o kwalifikacji do operacji. Czy pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu czy nie, jest oczywiście rozpatrywane indywidualnie.

azazal 16.02.2018r.

Proponuję dokładnie sprawdzanie wiadomości, gdy pisze się takie artykuły. Nie każda przepuklina kwalifikuje się do operacji!!!

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej