Przepuklina kresy białej – objawy, ćwiczenia, operacja

Fot: Willowpix / gettyimages.com

Przepuklina kresy białej jest efektem utrzymującego się, zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Najczęściej jest efektem otyłości lub powikłaniem ciąży. Jeśli zmiany są nasilone albo istnieje ryzyko uwięźnięcia zawartości worka przepuklinowego, niezbędne jest leczenie operacyjne.

Przepuklina kresy białej powstaje na brzuchu w linii pośrodkowej ciała. Przyczyną jest uszkodzenie łącznotkankowego pasma łączącego mięśnie proste brzucha. Jego rozejście się na określonym odcinku tworzy wrota pozwalające na przemieszczanie się pod skórę zawartości jamy brzusznej.

Przepuklina kresy białej – mechanizm powstawania

Kresa biała to pasmo tkanki łącznej, łączącej na całej długości prawy i lewy mięsień prosty brzucha. Przebiega w linii pośrodkowej ciała, od wyrostka mieczykowatego mostka, aż do spojenia łonowego. Stanowi bardzo silny element ze względu na fakt, że włókna z przedniej i tylnej powierzchni obu mięśni prostych przeplatają się, przechodzą na drugą stronę, tworząc silne wzmocnienie powłok jamy brzusznej. W kresie białej znajduje się pępek, którego przepuklina jest jednak traktowana jako odrębna jednostka chorobowa.

Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co to jest przepuklina, skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Przepuklina kresy białej powstaje jako skutek utrzymywania się nadmiernego nacisku trzewi na ścianę jamy brzusznej. Najczęstszą przyczyną jest znaczna otyłość u mężczyzn – ciśnienie w brzuchu jest wtedy kilkukrotnie wyższe niż normalnie, a w trakcie kaszlu lub kichania wzrasta nawet kilkunastokrotnie. Powoduje to silne parcie trzewi na ścianę jamy brzusznej. Struktury kresy białej rozciągają się, słabną, a włókna w niektórych miejscach mogą pękać. Tworzą się otwory, które stają się wrotami dla przepukliny. Naturalnym miejscem zmniejszonej oporności są niewielkie otworki, którymi przez kresę białą przechodzą naczynia krwionośne i gałązki nerwowe. Rozciąganie w tym miejscu może łatwo doprowadzić do rozerwania tkanek.

W worku przepuklinowym najczęściej stwierdza się obecność tkanki tłuszczowej sieci większej, ale niekiedy może się w nim znaleźć odcinek jelita cienkiego lub grubego albo ściana żołądka.

Objawy przepukliny kresy białej

Przepuklina kresy białej może powstać na każdej wysokości – od nadbrzusza po okolicę łonową. Charakterystycznym objawem jest miejscowe uwypuklanie się powłok w linii pośrodkowej ciała, które może być widoczne stale, w trakcie kaszlu albo w trakcie wykonywania niektórych ruchów (pochylenie tułowia do przodu w pozycji stojącej albo uniesienie go w trakcie leżenia na plecach). Chory może skarżyć się na okresowe bóle, wzdęcia, brak możliwości wykonywania pracy fizycznej.

Badaniem palpacyjnym stwierdza się przerwanie ciągłości kresy białej. Worek przepuklinowy daje się zwykle odprowadzić do wnętrza jamy brzusznej. Jeśli zawartość przepukliny nie cofa się do wnętrza brzucha, a bóle są silne, towarzyszą im silne wzdęcie, wymioty, ewentualnie objawy niedrożności jelit, jest to przepuklina uwięźnięta.

Czy przepuklinę można leczyć? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie 

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przepukliny? Źródło: 36,6.

Przepuklina kresy białej w okresie ciąży

Ze względu na rozwój płodu w macicy, powodujący zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, oraz na zmiany hormonalne (zwiększona elastyczność i rozciągliwość włókien kolagenowych) w trakcie ciąży relatywnie łatwo dochodzi do rozejścia się kresy białej w linii pośrodkowej ciała. Szczególnie podatne są na to kobiety o szczupłej, wiotkiej budowie ciała i słabych mięśniach brzucha oraz osoby otyłe. Zwiększone ryzyko dotyczy też przypadków ciąży mnogiej, kobiet w wieku powyżej 35 lat i wieloródek. U części kobiet po porodzie zmiany stopniowo cofają się dzięki właściwym ćwiczeniom (szczególnie, jeśli pacjentka nie musi ciężko fizycznie pracować).

Przepuklina kresy białej – ćwiczenia

Prawidłowo dobrane i wykonywane ćwiczenia mogą odegrać dużą rolę zarówno w profilaktyce przepukliny kresy białej, ograniczaniu skutków ciąży oraz w rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym. Cennym elementem uzupełniającym ćwiczenia są regularne, długie spacery i pływanie.

Celem rehabilitacji jest wzmocnienie mięśni brzucha oraz – wiążąca się ze wzmacnianiem mięśni przykręgosłupowych – praca nad prawidłową postawą (co pozwala zmniejszyć siły rozciągające kresę białą). Ważne jest to, czy w przebiegu ciąży tkanki zostały jedynie rozciągnięte (wtedy ćwiczenia mogą przynieść bardzo dobry rezultat), czy też doszło do powstania rzeczywistej przepukliny z przerwaniem ciągłości kresy białej. W takim wypadku jedynym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny.

Przepuklina kresy białej – operacja

Zabieg operacyjny polega na dojściu przez powłoki brzucha do wrót przepukliny znajdujących się w kresie białej i zszycie jej pęknięcia mocnymi, niewchłanialnymi szwami. Jeśli powierzchnia ubytku jest duża, a zszycie spowodowałoby silne naciągnięcie okolicznych tkanek, miejsce to pokrywa się specjalną siatką przyszytą do brzegów otworu.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a jeśli przepuklina jest niewielka i nie ma ku temu innych przeciwwskazań – w miejscowym. Po 7–10 dniach usuwa się szwy skórne. Okres rekonwalescencji trwa kilka tygodni. Choremu zaleca się zwykle powstrzymanie się od pracy fizycznej, noszenia ciężkich przedmiotów albo intensywnego uprawiania sportu.

Operacja usunięcia przepukliny  - jak wygląda? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Operacja usunięcia przepukliny - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 01.08.2018,
Opublikowano: 01.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej