Powstało urządzenie, które pozwala przechowywać wątrobę do przeszczepu przez 7 dni poza organizmem człowieka!  

Fot: Klaus Vedfelt / gettyimages.com

Naukowcy ze Szwajcarii skonstruowali urządzenie, które pozwala dłużej przechowywać narządy do przeszczepu. Ze wstępnych badań wynika, że wątroba może wytrzymać aż siedem dni poza ciałem pacjenta!

Liver4Life, bo tak nazywa się opracowana przez szwajcarów technologia, pozwala na przechowywanie wątroby do przeszczepu przez 7 dni. Do tej pory narząd można było "przechowywać" maksymalnie 12-18 godzin. Urządzenie powstało w Instytucie Wyss Zurich, który zgromadził specjalistyczną wiedzę techniczną i biomedyczną ekspertów z UniversityHospital Zurich (USZ), ETH Zurich i University of Zurich (UZH).

Technologia działa w oparciu o złożony system perfuzyjny, naśladujący większość podstawowych funkcji organizmu człowieka. Urządzenie zastępuje serce, płuca, trzustkę, nerki i jelito cienkie.

Jak to działa?

Wątroba zostaje podłączona do mechanizmu zewnątrzustrojowego przez tętnicę wątrobową, żyłę wrotną, żyłę główną i przewód żółciowy. Maszyna utrzymuje narząd przy życiu poprzez pompowanie do niego krwi bogatej w tlen. Jednocześnie usuwa dwutlenek węgla, składniki odżywcze oraz hormony. Badacze zautomatyzowali również podawanie insuliny i glukagonu, co pozwala utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi.

Dodatkowo, aby zachować rytmiczny ruch narządów, umieścili wątrobę na silikonowej macie, pod którą znajduje się nadmuchiwany balon, połączony z oscylatorem powietrza (w celu wywołania ruchu oscylacyjnego). Dzięki temu wątroba jest automatyczne podnoszona i opuszczana 15 razy na minutę. Technologia pozwala również monitorować zdolności funkcjonalnej narządu. Maszyna jest całkowicie zautomatyzowana i stała obecność personelu medycznego nie jest potrzebna.

W opinii badaczy dzięki innowacyjnej technologii wątroba może wytrzymać poza ciałem pacjenta aż siedem dni. Pierwsze testy przeprowadzone na zwierzętach pokazały, że podtrzymywany przez aparat narząd – po przeszczepieniu – działał bez zarzutu. Teraz lekarze przygotowują się do testów na ludziach.

Warto podkreślić, że nowoczesna technologia pozwala także na regenerację uszkodzonego narządu, nawet jeśli nie jest on w całości.

Jak zbudowana jest wątroba? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa wątroby Źródło: 36,6

Nie tylko Szwajcaria

Na pomysł stworzenia aparatury, która pozwoliłaby dłużej przechowywać narządy do przeszczepu wpadli nie tylko naukowcy ze Szwajcarii. Badania nad podobnymi systemami prowadzą specjaliści z The King's College Hospital, Oxford University i firmy OrganOx, lekarze z Holandii. Oparcowany przez nich system Liver Assist jest w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Data aktualizacji: 22.01.2020,
Opublikowano: 22.01.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej