Przeciwsłoneczne filtry mineralne – czym są i jak działają? 

Fot. bernardbodo / Getty Images

Filtry mineralne (inaczej – fizyczne) to substancje służące ochronie przeciw szkodliwemu wpływowi promieniowania słonecznego. Kosmetyki na ich bazie stanowią alternatywę dla produktów z tzw. filtrami chemicznymi – są bardziej odpowiednie dla alergików czy najmłodszych dzieci.

Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV), zwłaszcza w ciągu wiosny i lata, jest nieunikniona. Wiele osób uwielbia wygrzewać się w słońcu, przy okazji wypracowując ładną opaleniznę. Korzyścią, jaka płynie z oddziaływania promieni UV na skórę, jest wytwarzanie przez organizm niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania witaminy D. Niestety, kąpiele słoneczne mają też wiele konsekwencji – przyspieszają starzenie się skóry, mogą powodować przebarwienia, poparzenia, a nawet nowotwory. Dlatego wystawiając ciało na działanie słońca, należy – niezależnie od pory roku – zabezpieczać jego nieosłonięte części kremem z filtrem – mineralnym lub chemicznym.

Co to są filtry mineralne?

Filtry przeciwsłoneczne, na których bazie powstają kremy do opalania, dzieli się na mineralne (fizyczne) i chemiczne. Rozróżnia się je ze względu na sposób ochrony przed szkodliwym wpływem promieni UV.

Filtry mineralne do opalania to dwa nieorganiczne związki chemiczne:

  • dwutlenek tytanu (Titanium dioxide),
  • tlenek cynku (Zinc oxide).

Cząsteczki filtrów mineralnych są na tyle duże, że – w odróżnieniu od cząsteczek filtrów chemicznych – nie wnikają w głąb naskórka. Tworzą na skórze film, który stanowi barierę dla promieni UV. Działanie ochronne kremu z filtrem mineralnym nie wiąże się zatem z reakcjami chemicznymi, lecz z procesem fizycznym, polegającym na odbijaniu światła słonecznego od powierzchni ciała.

Filtry mineralne chronią zarówno przed szkodliwym działaniem promieni UVA, jak i UVB. Ponieważ dwutlenek tytanu wykazuje silniejszą skuteczność wobec promieni UVA krótkofalowych i UVB, a tlenek cynku lepiej odbija długie fale UVA, zazwyczaj krem do opalania z filtrem mineralnym zawiera oba te składniki. Ich ilość sięga do 25% składu – w zależności od poziomu ochrony, jaki zapewnia kosmetyk, a także od pozostałych substancji obecnych w produkcie. W kremach przeciwsłonecznych obok filtrów mineralnych często występują bowiem także filtry chemiczne.

Polecamy: Właściwa pielęgnacja skóry przy opalaniu

Więcej na temat tego, dlaczego należy używać kremów z filtrem znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego kremy z filtrem są takie ważne? Źródło: 36,6.

Zalety kremu z filtrem mineralnym

Podstawową zaletą kremów z dwutlenkiem tytanu i tlenkiem cynku jest to, że mogą stosować go osoby o skórze wrażliwej, skłonnej do alergii, często nietolerujące filtrów chemicznych. Kosmetyk zawierający filtr mineralny odpowiedni jest dla dzieci, w tym niemowląt, a nawet noworodków. Tymczasem wokół kremów na bazie filtrów chemicznych trwają kontrowersje związane z ich wpływem na organizm. Jak dotąd nie przeprowadzono wprawdzie wyczerpujących badań w tym zakresie, ale istnieją teorie dotyczące np. działania estrogennego takich preparatów. Kremy z filtrem mineralnym są w zasadzie całkowicie obojętne dla organizmu.

Krem z filtrem mineralnym ma tę przewagę nad innymi, że jego bazowe składniki są stabilne, to jest nie tracą swoich właściwości z upływem czasu, na skutek utleniania czy działania światła. Jeśli produkt nie zostanie starty czy zmyty ze skóry, nie ma potrzeby jego ponownej aplikacji. Oczywiście trudno to osiągnąć w praktyce, podczas takiej ekspozycji na słońce, jak np. pobyt na plaży, więc warto aplikować preparat co 2–3 godziny. Niemniej jego trwałość jest znacznie wyższa niż w przypadku kosmetyków z filtrami chemicznymi.

Wady kremu z filtrem mineralnym

Tlenek cynku i dwutlenek tytanu to substancje o odcieniu dużo jaśniejszym od skóry. Nałożone na nią, tworzą warstwę o białym, nienaturalnym kolorze. Aby np. krem z filtrem mineralnym do twarzy nie dawał nieestetycznego efektu maski, cząsteczki bazowych związków poddawane są różnego rodzaju modyfikacjom, np. łączone z krzemionką, manganem. To nieco obniża ich skuteczność. Chcąc uzyskać pełną ochronę, jaką mogą zapewnić filtry mineralne, należy wybierać kosmetyki z tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu w czystej postaci, licząc się jednak z tym, że pozostawi on biały nalot na skórze. Problem ten rozwiązano w produktach do makijażu. Filtry mineralne mogą znajdować się np. w podkładach wyrównujących koloryt cery. Są jednak całkowicie niewidoczne dzięki zastosowaniu odpowiednich barwników.

Kremy z mineralnym filtrem przeciwsłonecznym bywają nieodpowiednie w przypadku niektórych typów cery. Kosmetyki z filtrami chemicznymi mają zwykle lekką konsystencję, szybko się wchłaniają i nie zatykają porów. Tymczasem zdolność do emulgacji mineralnych filtrów do opalania jest najwyższa, gdy występują one w środowisku tłuszczów. Preparaty z dodatkiem tlenku cynku i dwutlenku tytanu to zwykle tłuste kremy. Zawarte w nich substancje, takie jak np. masło shea czy olej jojoba, mają właściwości pielęgnacyjne i są bardzo korzystne w przypadku skóry suchej, wrażliwej, a także normalnej. Mogą jednak przesadnie obciążać cerę tłustą, mieszaną oraz skłonną do wyprysków. Kosmetyk należy zawsze przetestować przed użyciem na niewielkim kawałku ciała.

Jak stosować krem z filtrem mineralnym?

Filtr mineralny w kremie do twarzy czy ciała jest skuteczny wówczas, gdy na centymetr kwadratowy eksponowanej na słońce skóry zaaplikuje się go w ilości około 2 mg. Taka dawka wiąże się z nałożeniem mniej więcej płaskiej łyżeczki produktu na powierzchnię wielkości twarzy. Należy pamiętać o ponawianiu aplikacji w przypadku, gdy preparat ulegnie starciu lub zmyciu. Uzupełnieniem ochrony powinny być nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i jasna, przewiewna odzież.

Data aktualizacji: 19.01.2019,
Opublikowano: 01.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej