ProteGo - rządowa aplikacja do walki z koronawirusem jest już dostępna

Getty Images

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia aplikację, która ma na celu ułatwienie samodzielnej kontroli stanu zdrowia, a także pomóc w niedalekiej przyszłości zbierać informacje o napotkanych przez nas urządzeniach i informować o ewentualnych spotkaniach z chorymi na COVID-19.

W walce z koronawirusem wykorzystuje się nowe technologie. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji, które mają pomóc zwyciężyć nad tym patogenem. I choć wiele krajów wprowadza swoje wersje systemów, Ministerstwo Cyfryzacji stawia na własne rozwiązania. Do tej pory resort uruchomił między innymi aplikację „kwarantanna domowa”, która miała na celu ułatwienie kontroli nad osobami objętymi przymusowym pozostaniem w miejscu zamieszania z powodu powrotu do Polski zza granicy lub też kontaktem z człowiekiem zarażonym koronawirusem. Dziś natomiast wprowadzono kolejny system, a mianowicie aplikację ProteGo.

Przeczytaj też: Powstała aplikacja dla osób przebywających na kwarantannie domowej

Jak działa rządowa aplikacja ProteGo?

Głównym zadaniem tego systemu jest ustalenie łańcucha kontaktów osób zainfekowanych SARS-CoV-2 (trzeba mieć włączoną opcję Bluetooth). Tego typu informacje z pewnością pomogą zahamować rozprzestrzenianie się patogenu. Kolejną funkcją, którą ma spełniać ta aplikacja jest pomoc w kontrolowaniu stanu zdrowia użytkownika. Dodajmy jednak, że na tę chwilę w aplikacji działa tylko druga opcja, czyli moduł samokontroli. Jak z niego korzystać? Należy wypełnić ankietę. Gdy uzupełnimy już wszystkie dane, zostaniemy przypisani do jednej z trzech grup ryzyka: niskiej, średniej lub wysokiej.

Kluczowe jest, aby na pytania odpowiadać zgodnie z prawdą. To dla naszego dobra, a przede wszystkim zdrowia. Samokontrola nie jest diagnozą. Tę może wystawić tylko lekarz. Zgromadzone w "dzienniku" informacje mogą mu w tym pomóc, jeśli pacjent zdecyduje się na ich pokazanie – tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.

A co z drugą funkcją? Resort zapowiedział, że będzie dostępna w ciągu kilku dni. A na jakiej zasadzie będzie ona działać? Chodzi o przekazywanie informacji o osobach znajdujących się wokół użytkownika. Gdy w jego pobliżu pojawi się osoba zarażona koronawirusem, w ciągu 14 dni zostanie o tym poinformowany.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Koronawirus w Polsce

Na ten moment w Polsce zdiagnozowano 1034 przypadki zarażenia koronawirusem, z czego 404 osoby zmarły, a 1513 pacjentów uznano za zdrowe. Od 16 kwietnia w naszym kraju obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach przestrzeni publicznej, a od 20 kwietnia ponownie możemy wyjść z domu w celach rekreacyjnych.

Zobacz też film: Aplikacja, która rozpozna zakażenie koronawirusem

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 22.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ala 22.04.2020r.

Nic więcej do szczęścia nie trzeba. Może tylko czip jest szczytem marzeń. Ale może być problem, żeby tak z grubej rury. Trzeba nas delikatnie i stopniowo w garze podgrzewac. Jak teraz nie wyskoczymy to po nas. Zostaniemy ugotowani jak przysłowiowe żaby.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej