#PROSTAtaAkcja. Rozpoczął się Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów

Fot: Jan-Otto / gettyimages.com

Rak prostaty to drugi najczęściej rozpoznawany nowotwór u mężczyzn. Co roku taką diagnozę słyszy 15 tysięcy panów, z czego aż 1/3 umiera. Rozpoczynający się właśnie Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów ma zmienić podejście mężczyzn i zachęcić ich do częstszego wykonywania badań profilaktycznych.

Kampania odbywa się w ramach międzynarodowej akcji Movember, której celem jest zwiększenie świadomości wśród mężczyzn i zachęcenie ich do regularnych badań profilaktycznych. W ramach akcji mężczyźni, którzy solidaryzują się z akcją zapuszczają wąsy. W Polsce inicjatorem akcji jest Fundacja "Wygrajmy Zdrowie".  

Bądź mężczyzną, badaj się

Mężczyźni – podobnie jak kobiety – powinni regularnie badać wygląd i kształt jąder i prącia. To najlepszym sposób na wczesne wykrycie ewentualnych zmian. Dodatkowo panowie, którzy przekroczyli czterdziestkę raz do roku powinni wykonywać dwa podstawowe badania profilaktyczne, tj. oznaczenie poziomu antygenu PSA (wykonuje się jej z krwi) oraz badanie „per rectum” w ramach konsultacji z lekarzem urologiem.

Startująca właśnie akcja Movember (połączenie angielskich słów wąsy i listopad) ma uświadomić wszystkim mężczyznom - nie zależnie od wieku - jak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań.

Tegoroczną edycję akcji wspierają ambasadorki: blogerka Marta Lech-Maciejewska, znana jako SuperStyler, aktorka Agnieszka Mrozińska oraz modelki Oliwia Zasada i Ewa Niespodziana, jak również ambasador: model Robert Olszański.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne:

Zobacz film: Jak ważne jest profilaktyczne badanie prostaty? Źródło: 36,6

Rak prostaty i jąder - męskie nowotwory

Rak prostaty to drugi po raku płuc najczęściej występującym wśród mężczyzn nowotworem. Choroba pojawi się przede wszystkim u mężczyzn po 50. roku życia. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że zachorowalność na ten rodzaj nowotworu - w ciągu ostatnich 30 lat - wzrosła aż siedmiokrotnie.

Rak jądra pojawia się głównie u młodych mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia. Na szczęście choroba diagnozowana jest rzadko i dotyka ok. 1 tys. mężczyzn. Zachorowań mogłoby być mniej, gdyby panowie częściej zaglądali do gabinetu urologa. Bardzo często nie zdają sobie sprawy, że utrzymujący się ból jądra wymaga natychmiastowej konsultacji ze specjalistą. 

Data aktualizacji: 06.11.2019,
Opublikowano: 05.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej