Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Fot: spukkato / gettyimages.com

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Pronacja kończyn to naturalny ruch zachodzący w stawie skokowym, łączącym kości podudzia ze stopami, oraz w stawie łokciowym, stanowiącym łącznik między ramieniem a przedramieniem. W pierwszym przypadku niewłaściwa pronacja może prowadzić do destabilizacji stopy, a także problemów z biodrami czy kolanami. Z kolei nadmierna pronacja stawu łokciowego, czyli nadmierny obrót do wewnątrz względem długiej osi ręki, skutkuje często kontuzjami łokcia.

Pronacja stopy

Pronacja stopy, czyli kombinacja nawracania, zgięcia grzbietowego i odwiedzenia, jest zjawiskiem dość powszechnym. Nie zawsze powinna stanowić powód do niepokoju, ponieważ w normalnych warunkach skierowany do wewnątrz ruch obrotowy pozwala na poruszanie się po różnych typach nawierzchni, a także amortyzuje i zabezpiecza staw skokowy przed wstrząsami czy ewentualnymi urazami.

Problemem staje się nadmierna pronacja, obserwowana często u osób trenujących bieganie. Podczas aktywności stopa uderza piętą o podłoże, a następnie palce obracają się lekko w przód, a łuk stopy kieruje się do środka. Podczas tego ruchu wysklepienie stopy powinno obniżać się tylko nieznacznie. W przypadku nadmiernej pronacji wysklepienie obniża się zbyt mocno, zmieniając ustawienie stopy (jej łuk kieruje się do środka). Z czasem prowadzi to do powstawania stanów zapalnych ścięgna oraz otaczających je tkanek, a co się z tym wiąże – do silnych dolegliwości bólowych.

Nieprawidłowe rozłożenie ciężaru ciała w wyniku pronacji stopy może skutkować rozwojem kościstej narośli, zwanej ostrogą piętową, wywołującej ostry ból, szczególnie w podeszwowej części pięty, zazwyczaj najsilniej odczuwany po odpoczynku lub rano, po wstaniu z łóżka. Wykonanie kilku kroków zazwyczaj pomaga w złagodzeniu dolegliwości.

Zobacz film: Badanie stóp - jak wygląda i co mówi o zdrowiu? Źródło: 36,6

Pronacja i supinacja

Pronacja i supinacja to dwa rodzaje ruchów stopy. W przypadku supinacji podczas kontaktu stopy z podłożem, zamiast ruchu do wewnątrz, mającego zamortyzować wstrząsy, następuje obrót w przeciwną stronę. Gdy supinacja jest nadmierna, może dojść do skręcenia stawu skokowego, zwłaszcza podczas uprawiania sportu. Długotrwale utrzymująca się nieprawidłowość powoduje także dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa, pośladków oraz ud.

Nadmierna pronacja może przyspieszać kontuzje nie tylko stopy, ale również innych części kończyny dolnej czy bioder. Czasami prowadzi np. do uszkodzenia mięśnia piszczelowego tylnego, co przejawia się zwykle bólem w okolicy kostki przyśrodkowej. Pronacja stopy wpływa też na nieprawidłowe ułożenie osi kolana i przemieszczenie się rzepki, a w konsekwencji pojawienie się dolegliwości bólowych w stawie rzepkowo-udowym, szczególnie u osób ze zbyt dużą masą ciała.

Buty do biegania a pronacja

Szukając właściwych butów do biegania, warto na początku określić, w jaki sposób układa się stopa. Może być ona neutralna, pronująca lub supinująca. Pierwsza ma prawidłowo zbudowane podbicie, a ciężar rozkłada się równomiernie od pięty do palców. Nadmierne wychylenie wewnętrzne stawu skokowego w stosunku do piszczela oznacza pronację stopy, co często jest powiązane z niskim podbiciem i skłonnością do płaskostopia – bardzo powszechnej deformacji polegającej na obniżeniu lub całkowitym zaniku wysklepienia stopy.

Pronacja wymaga odpowiednio dobranych butów do biegania, ponieważ w przeciwnym razie może stać się przyczyną bólu stóp, stawów skokowych czy kolanowych, a nawet bioder lub kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Osoby z nadmierną pronacją często skarżą się na bóle piszczeli i przeciążenia mięśnia piszczelowego przedniego. Potrzebują obuwia specjalnie wzmocnionego z wewnętrznej strony (np. twardą pianką).

Biegacze z nadmierną supinacją, czyli wysokim podbiciem i zbyt dużym odchyleniem stawu skokowego na zewnątrz w stosunku do piszczela, podczas uprawiania sportu są bardziej narażeni na skręcenia stawu skokowego, zmniejszoną amortyzację wstrząsów oraz przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego. Zaleca im się buty do biegania z dużą amortyzacją oraz dobrze stabilizującą cholewką.

Zobacz film: Jak wybierać buty, aby sobie nie zaszkodzić? Źródło: 36,6

Pronacja – dobór wkładki

Pronacja czy supinacja stopy mogą zostać skorygowane przez odpowiednie ćwiczenia mięśni stopy i właściwą technikę biegu (pierwszy kontakt z podłożem powinno mieć śródstopie). Niekiedy zaleca się też noszenie wkładek na pronację, które zapewniają prawidłowe ułożenie stopy poprzez podparcie jej zewnętrznej części.

Pronacja przedramienia

Pronacja przedramienia i ręki zdarza się rzadziej niż w przypadku stawu skokowego. Nadmierna pronacja może wywoływać m.in. schorzenie nazywane łokciem tenisisty. Jego cechą charakterystyczną jest odczuwanie bólu w momencie napinania mięśni prostowników nadgarstka w miejscu ich przyczepu proksymalnego, tzn. bocznym nadkłykciu kości ramiennej. Niekiedy promieniuje on do okolicy nadkłykcia bocznego bądź dłoni.

Zobacz film: Ból pleców może sygnalizować problem ze stopami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 12.11.2022,
Opublikowano: 12.11.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej