Prof. Łabuzek: "Warto nosić jakiekolwiek maseczki. Nikt nie mówił, że będzie łatwo"

36,6 sezon 4, odcinek 2

Piękna pogoda w czasie długiego weekendu sprzyja rozluźnieniu. Większość osób nie nosi już maseczek w miejscach publicznych. Czy aby na pewno zniesienie tego obowiązku jest to dobrą decyzją? Czy w czasie pandemii można wykonywać badania profilaktyczne? O tych i innych doniesieniach z prof. Krzysztofem Łabuzkiem rozmawiała Ewa Drzyzga w specjalnym wydaniu programu 36,6 TVN.

Nosić maseczki czy nie?

Piękna pogoda w czasie długiego weekendu sprzyja rozluźnieniu. Profesor Simon w rozmowie TVN24 zaapelował, by nosić maseczki, gdzie się da, bo jak tłumaczy:

Ocalicie 9 milionów ludzi

Jakie zdanie w sprawie maseczek ma prof. Łabuzek? Nosić maseczki w miejscach publicznych czy nie?

To się trochę zmieniło w ciągu 2-3 tygodni, bo opublikowano ogromną analizę, badanie kliniczne retrospektywne, czyli oceniające inne badania. Przeanalizowano 26 tys. osób w kontekście noszenia maseczek, okularów i dystansowania się społecznego jeżeli chodzi o koronawirusa. nie tylko obecnego, ale też SARS i MERS. To jest pierwsze badanie tak profesjonalnie przeprowadzone przez kanadyjskiego profesora Dereka Chu. On tłumaczy na czym polega jego badanie. Okazuje się, że warto nosić maseczki, zwłaszcza N95. On podzielił maseczki na bawełniane i chirurgiczne oraz te N95, czyli bardziej gęste. Noszenie ich zmniejsza ryzyko aż o 90 proc. zakażenia. Warto nosić jakiekolwiek maseczki. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Jednak najbardziej co zmniejsza ryzyko zakażenia to jest dystansowanie się społeczne. To jest metr odległości i będzie już duży spadek ryzyka

- mówi prof. Krzysztof Łabuzek.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Długowieczność a jedzenie

Ewa Drzyzga poruszyła temat długowieczności, jakim cieszą się Japończycy. Drzyzga przytoczyła amerykańskie badania porównujące japońskie fast foody i amerykańskie. Okazuje się, że japońskie fast foody były serwowane w mniejszych porcjach niż fast foody w amerykańskich restauracjach. Co więcej, Japończycy odchodzą od stołu z lekkim uczuciem głodu, w momencie, gdy Amerykanie najadają się do syta i jeszcze biorą na wynos. Czy sposób jedzenia ma wpływ na długowieczność?

Niedojadanie, czyli restrykcja kaloryczna, jak to się mówi naukowo, to jest jedyny sposób jeżeli chodzi o naukowe podstawy do długowieczności. Jest takie badanie, które przeprowadzono w latach 70. XX wieku na szczurach. Wynik był taki, że szczury, które były głodzone, żyły o 1/3 dłużej niż te które miały nieograniczone dostęp do jedzenia. Jeżeli chodzi o Amerykanów i Japończyków to jest to trudne do porównania. Jest to inna rasa. Bardzo trudno porównuje się badania wykonane na Meksykanach na rasę Kaukaską czy Europejską. W nauce, w farmakologii istnieje pojęcie farmakologii rasowej. Np. Afroamerykanie inaczej odpowiadają na niektóre leki. są pewne grupy leków, których się nie stosuje u niektórych ras. dlatego nie porównywałbym badań klinicznych na Amerykanach i Japończykach

- wyjaśnia prof. Łabuzek.

Testy na zaburzenia smaku

Ewa Drzyzga poruszyła też temat szybkich testów badających zaburzenia smaku. Testy służą do wykrywania osób zakażonych koronawirusem Sars-Cov-2. Przetestowano je w szpitalu MSWIA w Warszawie. Zaburzenia smaku są jednym z najczęstszych objawów wczesnej postaci choroby Covid-19. Zaczyna się od zaburzeń w czuciu słodkiego. Czy może spowodować to, że ludzie będą jedli jeszcze więcej słodkiego, by sprawdzić, czy nie padli ofiarą koronawirusa? Co myśli o tym prof. Łabuzek?

Myślę, że jest to taki chwyt marketingowy szpitala. Myślę, że badanie smaku jako metoda diagnostyczna nie znajdzie zastosowania, bo to jest zbyt skomplikowany fizjologicznie mechanizm. Pamiętajmy, że zmysł smaku słodkości zależy od konkretnych węglowodanów

- tłumaczy ekspert.

Badania profilaktyczne w czasie pandemii

Wiele mówi się także o tym, że przez obecną pandemię Covid-19 spadła ilość wykrywanych nowotworów. Niektóre szpitale odmroziły już onkologiczne badania przesiewowe. Kiedy zdaniem prof. Łabuzka należy udać się na takie badania? Co powinno nas zaniepokoić?

Niewiele jest takich chorób onkologicznych, które gdzieś tam się toczą, a my nic o tym nie wiemy. Zarówno nowotwory z kręgów hematologicznych, czyli układu krwiotwórczego, jak i nowotwory końcowego odcinka przewodu pokarmowego, nowotwory piersi, które można wyczuć w czasie badania, narządu rodnego, płuc. Oczywiście w jakimś procencie one mogą być kompletnie bezobjawowe, jednak znakomita większość daje zawsze jakieś objawy alarmowe. Natomiast te badania przesiewowe z krwi, jakie zleca lekarz rodziny, czyli Ca- 125, Ca-19-9, Alfa-fetoproteiny i CEA to są takie cztery podstawowe. One nie mają wielkiego znaczenia jeżeli chodzi o badania przesiewowe. Oczywiście one mogą być podwyższone jeżeli choroba jest zaawansowana, ale wtedy występują jeszcze inne objawy. Co gorsza szereg tych wskaźników nie jest swoisty tylko i wyłącznie dla komórek nowotworowych. Występuje i w innych schorzeniach

-wyjaśnia prof. Łabuzek.

O tym, czy robić na własną rękę badania markerów oraz jak często robić badania profilaktyczne, czy można je wykonywać również w obecnym czasie posłuchacie w naszej rozmowie.

Data aktualizacji: 14.06.2020,
Opublikowano: 14.06.2020 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

brzydki 22.06.2020r.

Dokładnie

DrPablo 14.06.2020r.

Nie jestem lekarzem ,a gdybym był to trzymałbym się zdała od takich pseudo występujących w TV . Maseczki zdrowego człowieka przed niczym nie chronią , wręcz przeciwnie niestety zaczęły pojawiać się takie choroby jak np. krztusiec, po drugie zakrywanie ust prowadzi do zapaleń oskrzeli i płuc jak i nieuleczalnego zapalenia grzybiczego .....to nie są teorie spiskowe a wiedza zaczerpnięta od lekarzy pulmonologów. Także ostrożnie z tak zwanymi kagańcami ....

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej