Prof. Łabuzek: "Ten wirus nie jest aż tak zaraźliwy, jak się na początku wydawało"

Getty Images

Kolejne podsumowanie medycznych doniesień minionego tygodnia za nami. Podczas sobotniego live czatu Ewa Drzyzga konfrontowała z profesorem Krzysztofem Łabuzkiem informacje zdrowotne, które dotarły do nas na przestrzeni ostatnich siedmiu dni. Wśród poruszonych tematów nie mogło więc zabraknąć Narodowego Testu Zdrowia Polaków czy koronawirusa.

Jednym z wątków poruszonych podczas live czata przygotowanego przez zespół programu 36,6 był Narodowy Test Zdrowia Polaków, z którego wynikało, że 61% z nas ma problem z nadmierną masą ciała. Co na ten temat miał do powiedzenia profesor Krzysztof Łabuzek?

Przeczytaj też: Dlaczego nie możesz schudnąć? Zapytaliśmy dietetyka i trenera personalnego

Rozmówca Ewy Drzyzgi nie ma wątpliwości, że problem otyłości jest powszechny. Najbardziej przerażającą kwestią jest jednak występowanie nadprogramowych kilogramów u młodzieży i dzieci. Poza tym profesora niepokoi także fakt, że problem otyłości coraz częściej dotyczy również osób dobrze wykształconych, a przede wszystkim lekarzy. Czy według niego nadwaga jest bardzo niebezpieczna?

Otyłość zabija podobną ilość ludzi rocznie, jak nowotwór. Sama otyłość sprzyja takim chorobom, jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, ale przede wszystkim cukrzycy i przede wszystkim choroby nowotworowe. Otyłość jest jak nowotwór – tłumaczył profesor Łabuzek.

Ekspert programu 36,6 wspomniał również, że zarówno otyłość, jak i picie alkoholu czy palenie papierosów wpływają na cięższe przechodzenie COVID-19, choroby powodowanej przez koronawirusa.

Czy według ekspertów wizyta w salonie beauty jest bezpieczna?

Podczas rozmowy Ewa Drzyzga nie mogła również nie poruszyć wątku ponownego otwierania salonów piękności. Czy według profesora Łabuzka umawianie się do fryzjera czy kosmetyczki w czasie pandemii jest bezpieczne?

Myślę, że można się umawiać. Zastanawiające są tylko zabiegi dotyczące twarzy, bo nie można mieć wtedy maseczek. – zastanawia się profesor.

Lekarz zaznaczył również, że ryzyko zarażenia się od osoby wykonującej zabieg jest małe, ponieważ (zakładając że nie przychodzi ona do pracy chora) ma przez cały czas na twarzy maseczkę. A co z klientami, którzy byli przed nami? Tutaj również ryzyko jest niewielkie. Wywietrzone pomieszczenie i odkażone miejsce pracy z pewnością stanowią bezpieczne otoczenie.

Przeczytaj też: Branża beauty przygotowuje się do otwarcia. Co się zmieni w salonach?

Czy dzieci mogą już spotykać się z rówieśnikami?

W tym przypadku również profesor Łabuzek nie ma wątpliwości, że o ile mowa o zdrowych dzieciach, można stopniowo umożliwiać już im kontakt z kolegami. Istotne jest jednak to, by najmłodsi nie kontaktowali się jeszcze z dziadkami.

Podczas rozmowy ekspert programu 36,6 podkreślił także, że w Polsce szacuje się, że zarażonych jest około 2% populacji. To jest bardzo mało. O czym świadczy taki wynik? O małej zaraźliwości wirusa.

Ten wirus nie jest aż tak zaraźliwy, jak się na początku wydawało – komentuje profesor Łabuzek.

Jesteś ciekaw czy lekarze obawiają się sztucznej inteligencji, używanej coraz częściej w medycynie, a może chcesz wiedzieć więcej na temat szczepionki przeciwko koronawirusowi? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w zapisie live czata. Zapraszamy do oglądania!

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Data aktualizacji: 17.05.2020,
Opublikowano: 17.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej