Jednym z wątków poruszonych podczas live czata przygotowanego przez zespół programu 36,6 był Narodowy Test Zdrowia Polaków, z którego wynikało, że 61% z nas ma problem z nadmierną masą ciała. Co na ten temat miał do powiedzenia profesor Krzysztof Łabuzek?
Przeczytaj też: Dlaczego nie możesz schudnąć? Zapytaliśmy dietetyka i trenera personalnego
Rozmówca Ewy Drzyzgi nie ma wątpliwości, że problem otyłości jest powszechny. Najbardziej przerażającą kwestią jest jednak występowanie nadprogramowych kilogramów u młodzieży i dzieci. Poza tym profesora niepokoi także fakt, że problem otyłości coraz częściej dotyczy również osób dobrze wykształconych, a przede wszystkim lekarzy. Czy według niego nadwaga jest bardzo niebezpieczna?
Otyłość zabija podobną ilość ludzi rocznie, jak nowotwór. Sama otyłość sprzyja takim chorobom, jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, ale przede wszystkim cukrzycy i przede wszystkim choroby nowotworowe. Otyłość jest jak nowotwór – tłumaczył profesor Łabuzek.
Ekspert programu 36,6 wspomniał również, że zarówno otyłość, jak i picie alkoholu czy palenie papierosów wpływają na cięższe przechodzenie COVID-19, choroby powodowanej przez koronawirusa.
Czy według ekspertów wizyta w salonie beauty jest bezpieczna?
Podczas rozmowy Ewa Drzyzga nie mogła również nie poruszyć wątku ponownego otwierania salonów piękności. Czy według profesora Łabuzka umawianie się do fryzjera czy kosmetyczki w czasie pandemii jest bezpieczne?
Myślę, że można się umawiać. Zastanawiające są tylko zabiegi dotyczące twarzy, bo nie można mieć wtedy maseczek. – zastanawia się profesor.
Lekarz zaznaczył również, że ryzyko zarażenia się od osoby wykonującej zabieg jest małe, ponieważ (zakładając że nie przychodzi ona do pracy chora) ma przez cały czas na twarzy maseczkę. A co z klientami, którzy byli przed nami? Tutaj również ryzyko jest niewielkie. Wywietrzone pomieszczenie i odkażone miejsce pracy z pewnością stanowią bezpieczne otoczenie.
Przeczytaj też: Branża beauty przygotowuje się do otwarcia. Co się zmieni w salonach?
Czy dzieci mogą już spotykać się z rówieśnikami?
W tym przypadku również profesor Łabuzek nie ma wątpliwości, że o ile mowa o zdrowych dzieciach, można stopniowo umożliwiać już im kontakt z kolegami. Istotne jest jednak to, by najmłodsi nie kontaktowali się jeszcze z dziadkami.
Podczas rozmowy ekspert programu 36,6 podkreślił także, że w Polsce szacuje się, że zarażonych jest około 2% populacji. To jest bardzo mało. O czym świadczy taki wynik? O małej zaraźliwości wirusa.
Ten wirus nie jest aż tak zaraźliwy, jak się na początku wydawało – komentuje profesor Łabuzek.
Jesteś ciekaw czy lekarze obawiają się sztucznej inteligencji, używanej coraz częściej w medycynie, a może chcesz wiedzieć więcej na temat szczepionki przeciwko koronawirusowi? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w zapisie live czata. Zapraszamy do oglądania!