Prof. Łabuzek: "Powątpiewam, czy istnieją charakterystyczne objawy COVID-19"

materiały prasowe

Podczas wczorajszego live czatu Ewa Drzyzga podsumowała wraz z profesorem Krzysztofem Łabuzkiem medyczne doniesienia ostatniego tygodnia. Główny temat spotkania? Sieć 5G. Prowadzący program 36,6 zaprosili również specjalnego gościa, który wypowiedział się w tej kwestii. 

Sieć 5G od wielu tygodni wzbudza kontrowersje. Dlaczego? Cóż, istnieje grupa ludzi, która uważa, że częstotliwość tej generacji sieci komórkowej (częstotliwość podobna do mikrofali) może negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie. I choć od dawna eksperci uspokajają, że nie ma potrzeby do obaw (tłumacząc to między innymi o wiele niższą mocą), znajdują się i tacy, którzy uparcie wierzą w… spiskowe teorie. Skąd się bierze ten strach? Na to pytanie odpowiedzi szukał dr Tomasz Sobierajski. Socjolog tłumaczył internautom, że źródłem problemu może być fakt, że wielu ekspertów nie zabiera publicznie głosu.

Przeczytaj też: Czy sieć 5G jest niebezpieczna dla zdrowia?

Dlaczego boimy się sieci 5G?

Większość naukowców jest niestety zamknięta w wieży z kości słoniowej i uważają, że zejście do poziomu wytłumaczenia innym ludziom tego, co się dzieje w przyrodzie, jest dla nich poniżające. […] ciągle brakuje osób, które potrafią prostym językiem, bezpośrednim, wytłumaczyć, co się rzeczywiście w tej przyrodzie dzieje – również jeśli chodzi o 5G. […] nie ma się co dziwić, że ludzie autorytetów szukają gdzieś indziej – tłumaczył dr Tomasz Sobierajski.

Profesor Krzysztof Łabuzek dociekał również kwestii – dlaczego dzieje się tak, że chętniej wierzymy w teorie spiskowe, aniżeli w prawdę, popierana naukowymi dowodami.

Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe?

Osoby, które wierzą w teorie spiskowe mają niedobór dopaminy w mózgu i potrzebują czegoś, co ich rzeczywiście mocno pobudzi. To jest jedna rzecz. Druga rzecz jest taka, że te teorie spiskowe są bardzo proste. Ludzie nie chcą słuchać skomplikowanych historii, wolą proste, szybkie tłumaczenia – wyjaśniał socjolog.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Jakie tematy jeszcze zostały poruszone podczas sobotniego live czatu? Ewa Drzyzga porozmawiała z profesorem Krzysztofem Łabuzkiem również o najświeższych doniesieniach na temat koronawirusa. Jedną z poruszonych kwestii było bezobjawowe zniszczenie płuc, wywołane SARS-CoV-2. Profesor Łabuzek odpowiedział wówczas, że zaczyna powątpiewać, czy istnieją w ogóle charakterystyczne objawy dla COVID-19. Prowadzący rozmawiali też o znaczeniu badań genetycznych.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj tej rozmowy!

Data aktualizacji: 07.06.2020,
Opublikowano: 07.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej