Prof. Łabuzek: "Ryzyko zakażenia innej osoby od dziecka jest wielokrotnie niższe niż od dorosłego"

Fot. Iwona Lisowska

Wyjaśnia profesor i argumentuje to tym, że wiedza sprzed dwóch miesięcy jest zupełnie inna niż obecna. O tych i innych doniesieniach z prof. Krzysztofem Łabuzkiem rozmawiała Ewa Drzyzga w specjalnym wydaniu programu 36,6 TVN.

Dzieci jednak nie zarażają koronawirusem?

Już od poniedziałku 25 maja uczniowie klas 1-3 mogą iść do szkół. Choć zajęcia lekcyjne nadal będą prowadzone online, to dzieci będą miały zapewnioną opiekę w świetlicy.

Australijski minister zdrowia Brad Hazzard powiedział, że nowy raport, który otrzymał pokazał, że szkoły są jednymi z najbezpieczniejszych miejsc. Argumentuje to tym, że przypadki koronawirusa, które miały miejsce w szkole, dotyczyły personelu, a nie dzieci. Autor raportu sugeruje również, że dzieci nie rozprzestrzeniają wirusa między sobą, ani wśród dorosłych. Problemem są pokoje nauczycielskie, a nie klasy. Co sądzi o tym prof. Krzysztof Łabuzek?

Układ immunologiczny dziecka jest jednak troszeczkę inaczej zbudowany. Na tyle inaczej, że np. jeżeli chodzi o infekcje grypowe, to są one równie niebezpieczne dla dzieci, jak i dla dorosłych. Natomiast nie sprawdza się to w przypadku koronawirusa, który jest niebezpieczny dla ludzi starszych i obciążonych, a dzieciom nic nie robi. Taka jest odpowiedź konstrukcji zapalnych w przypadku aktualnie panującego wirusa. Natomiast, by móc zarazić kolejną osobę poprzez kichnięcie, własną ślinę czy wydzielinę z drzewa oskrzelowego, no to ten wirus musi się tam namnożyć i musimy go wykaszleć lub wykichać. Jeżeli dziecko ma tak dobry układ odpornościowy w zwalczaniu koronawirusów, to nawet jeżeli zarazi się tym wirusem, to te wirus się nie namnażają. W związku z czym on nie ma czego wykichać czy wykaszleć.

-wyjaśnia prof. Łabuzek i dodaje, że ryzyko zakażenia innej osoby od dziecka jest wielokrotnie niższe niż dorosły/dorosły.

Wniosek ten przeczy wszystkim dotychczasowym teoriom, które mówiły, że dzieci zarażają objawowo.

Nie miejmy nikomu za złe tych wniosków, które teraz wyciągamy na podstawie tej pandemii, dlatego, że sytuacja jest niezwykle dynamiczna. Ona się zmienia z dnia na dzień. Nasza wiedza sprzed dwóch miesięcy jest zupełnie inna niż obecna, dlatego dwa miesiące temu myśmy się wszyscy bardzo wystraszyli. I obywatele, politycy i naukowcy zrobili takie kroki, jakie zrobili. Trudno ich za to winić. Wydaje mi się, że to był dobry kierunek. Wtedy uważano, że dzieci co prawda chorują rzadko i mniej objawowo. Natomiast nie widziano, czy jest coś, co je wyróżnia, jeżeli chodzi o transmisję zakażenia i o tym się teraz mówi, że one między sobą i między dorosłymi słabo zakażają, co po części jest logiczne. Jeżeli ktoś ma dobry układ immunologiczny i zniszczy wirusa, którego wciągnie do nosa, to trudno, żeby go namnożył i rozsiał dalej

- tłumaczy prof. Łabuzek.

W Giżycku pandemia miała miejsce już w styczniu?

Mazury to jeden z regionów Polski, gdzie odnotowano najmniej zachorowań na Covid-19. Jak się okazuje tysiące mieszkańców Giżycka i okolic mogło mieć styczność z wirusem już w lutym. Tak wynika z badań, których wykonanie zarządził burmistrz miasta Wojciech Iwaszkiewicz. Testy na obecność przeciwciał wykazały o przebytej infekcji Covid-19 u blisko 3 tysięcy osób.

To może być prawda, ale trzeba się zastanowić, jakimi testami byli badani mieszkańcy Giżycka. Ale oczywiście te wszystkie argumenty, że styczność, z chińskimi kupcami, pobyt we Włoszech, to może mieć sens. Ja i moja rodzina również byliśmy w styczniu bardzo chorzy. Mój syn przez 7-10 dni miał 40 st. gorączki i przez te wszystkie dni spał. Sami zastanawiamy się, czy nie był to koronawirus. Tym bardziej, że mam w swojej praktyce również pacjentów zagranicznych

-mówi prof. Krzysztof Łabuzek.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Lek na Covid-19 na bazie osocza ozdrowieńców

W Lublinie firma Biomed zaczyna prace nad lekiem na Covid-19, który zostanie wytworzony na bazie osocza wyzdrowieńców. Projekt otrzymał 5 milionów z Agencji Badań Medycznych. Czy to wystarczy?

Trudno jest mi powiedzieć, bo nie znam szczegółów projektu, natomiast 5 mln to jest stosunkowo niewielka kwota na badania naukowe. Jeżeli to ma być lek oparty o przeciwciała, czyli osocze ozdrowieńców, podejrzewam, że będzie to rodzaj zagęszczonych przeciwciał, że nie trzeba pacjentowi podawać dużej ilości osocza, tylko będzie to jakoś spreparowane. To będzie polegało nie na wymyśleniu nowego leku, nowego mechanizmu działania, tyko pewnej przeróbce, modyfikacji tego, co już jest. Mogę tylko powiedzieć, że terapia osoczem ozdrowieńców daje spektakularne efekty

-mówi prof. Krzysztof Łabuzek.

Kiedy, w jakiej porze roku najczęściej chorujemy na zapalenie płuc? Odpowiedź na to oraz inne pytania znajdziesz w zapisie naszego live chata. Zapraszamy do oglądania.


Data aktualizacji: 24.05.2020,
Opublikowano: 24.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej