Prof. Krzysztof Łabuzek: Nie ma lepszego programu o zdrowiu niż 36,6°C

Fot: 36,6

Prof. Krzysztof Łabuzek, wspólnie z Ewą Drzyzgą, prowadzi program 36,6°C. W rozmowie z portalem zdrowie.tvn.pl opowiada o pracy na palnie i nie tylko. 

Za co najbardziej cenisz Ewę Drzyzgę?

Prof. Krzysztof Łabuzek: Za dziennikarski profesjonalizm.

Czy chciałabyś wziąć udział w jeszcze jakimś programie o tematyce zdrowotnej? Jeśli tak, to co by to było?

Prof. Krzysztof Łabuzek: Nie, bo nie ma lepszego programu o zdrowiu niż 36,6°C.

Czy uważasz, że wiedza Polaków na tematy medyczne jest za niska? Jeśli tak, to z czego to wynika?

Prof. Krzysztof Łabuzek: Świadomość Polaków dotycząca ich stanu zdrowia i konieczności badań profilaktycznych jest niedostateczna, a wynika to z braku edukacji. Już w szkole dzieci powinny się dowiedzieć, jak dbać o zdrowie, jak się zdrowo odżywiać, jak ważny dla ich prawidłowego rozwoju i zdrowia jest ruch i dlaczego szczepienia są ważne, tak samo jak regularne wizyty u stomatologa. Młodzież powinna się dowiedzieć, co to jest bezpieczny seks, a także wiedzieć kiedy i jakie badania profilaktyczne należy wykonać.

Jakie tematy medyczne są w Polsce dalej uważane za tabu?

Prof. Krzysztof Łabuzek: Myślę, że dla większości Polaków mówienie o swoich chorobach nadal jest trudne i to nie ma znaczenia czy chodzi o depresję czy chociażby cukrzycę. Lubimy narzekać na zdrowie, ale przyznanie się do poważnej choroby nie przychodzi nam łatwo.

Zobacz zapowiedź nowego sezonu programu 36,6°C! 

Zobacz film: Zobacz zapowiedź siódmego sezonu 36,6! Źródło: 36,6

Co zaskoczyło Cię podczas kręcenia najnowszego sezonu 36,6°C?

Prof. Krzysztof Łabuzek: Nie przypuszczałem, że poruszanie się w egzoszkielecie jest takie trudne.

Jaki jest Twój wymarzony temat do programu, który jeszcze nie został poruszony?

Prof. Krzysztof Łabuzek: Jak tylko pojawia mi się w głowie jakiś pomysł od razu go realizujemy.

Który temat z programu zainspirował Cię do osobistej zmiany?

Prof. Krzysztof Łabuzek: Mnie żaden, bo ja się dobrze prowadzę.

Co skłoniło go do tego, żeby poprowadzić program 36,6°C?

Prof. Krzysztof Łabuzek: Jako lekarz czuję, że moim obowiązkiem jest szerzenie wiedzy wśród Polaków na temat profilaktyki czy najnowszych i najskuteczniejszych metod leczenia. Robię to zarówno w gabinecie, jak i w 36,6°C, ale program ma zdecydowanie większy zasięg.

Zobacz także: Program 36,6°C i wraca na antenę! Jakie tematy zostaną poruszone w pierwszym odcinku?

Data aktualizacji: 03.03.2020,
Opublikowano: 04.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej