Problemy z erekcją – przyczyny, sposoby domowe i farmakologiczne

Fot.: palidachan / stock.adobe.com

Problemy z erekcją mogą przytrafić się każdemu mężczyźnie, w większości przypadków są wywołane stresem, nadwagą i słabą kondycją fizyczną. Przewlekłe kłopoty z uzyskaniem wzwodu mogą mieć jednak podłoże chorobowe. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na uzyskanie pożądanej erekcji.

 Na problemy z uzyskaniem oraz utrzymaniem erekcji cierpi wielu mężczyzn. Najczęściej skarżą się na nie mężczyźni powyżej 40. roku życia, choć mogą one zdarzyć się również w znacznie młodszym wieku. Przyczyn wywołujących ten niepożądany stan jest wiele i najczęściej nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Bywa, że niesatysfakcjonująca erekcja jest konsekwencją stylu życia.

Problemy z erekcją – przyczyny zaburzenia

Chociaż tylko nieznaczny ułamek zaburzeń erekcji jest konsultowany z lekarzami, medycyna zna wiele przyczyn wywołujących te stany. Aby mogło dojść do wzwodu, konieczne jest pobudzenie seksualne za sprawą bodźców wzrokowych, dotykowych, a w mniejszym stopniu słuchowych oraz węchowych, które są przekazywane do mózgu w formie impulsów nerwowych. Z rdzenia kręgowego impulsy są przekazywane do penisa za pośrednictwem nerwu grzbietowego prącia i nerwu jamistego.

Powstałe i przekazane impulsy nerwowe doprowadzają do rozluźnienia błony mięśniowej beleczek ciał jamistych, błony mięśniowej tętnic, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie napływu krwi do penisa, co wywołuje jego powiększenie. W momencie wzwodu następuje także ucisk żyły, dzięki czemu ograniczony jest odpływ krwi zebranej w członku. Erekcja nie byłaby możliwa bez rozkurczania się błony mięśniowej naczyń krwionośnych, którą stymuluje uwalniany tlenek azotu. Zaburzenie nawet jednego z wymienionych procesów może doprowadzić do braku możliwości uzyskania i utrzymania wzwodu.

Jak informują lekarze, jednym z podstawowych czynników ryzyka zaburzeń erekcji jest wiek mężczyzny. Problemy przytrafiają się najczęściej panom, którzy przekroczyli 40. rok życia. Kolejnym faktorem wywołującym zaburzenia erekcji jest niedostateczna aktywność fizyczna, która prowadzi do słabej kondycji organizmu. Nie bez znaczenia jest także palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Mężczyźni cierpiący na problemy z erekcją bardzo często bagatelizują wpływ stresu na ich zdrowie, podczas gdy zdaniem wielu specjalistów jest on jednym z najczęstszych powodów kłopotów z erekcją. Ponadto zaburzenia wzwodu zachodzą częściej u mężczyzn otyłych oraz z dyslipidemią polegającą na podwyższonym poziomie cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi. Negatywnie na potencję wpływają także inne używki oraz narkotyki.

Problemy z potencją a choroby i stosowane leki

Problemy z erekcją następują w przebiegu wielu schorzeń. Wśród nich można wymienić m.in.: cukrzycę, depresję, zaburzenia czynności nerek, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, chorobę Alzheimera, chorobę Peyroniego, zaburzenia i choroby endokrynologiczne (zbyt niski poziom testosteronu, hormonu wzrostu, choroby tarczycy), stwardnienie rozsiane, zaburzenia lękowe.

Zdarza się, że za kłopoty z utrzymaniem i uzyskaniem wzwodu są odpowiedzialne zażywane lekarstwa. Najczęściej do problemów z erekcją dochodzi u mężczyzn stosujących preparaty przeciwalergiczne (antyhistaminowe), antydepresanty, leki psychotropowe, leki hormonalne, leki obniżające ciśnienie krwi, stosowane w przebiegu choroby Parkinsona, a także leki onkologiczne.

Domowe sposoby na potencję

Istnieje wiele domowych sposobów na osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. Wymagają one jednak najczęściej zmiany stylu życia. Wprowadzenie prozdrowotnych nawyków wpływa pozytywnie nie tylko na satysfakcję z życia seksualnego, ale także na zdrowie i dobrą kondycję. Skutecznymi sposobami na pozbycie się problemów z erekcją są: zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie stresujących sytuacji, unikanie noszenia ciasnej bielizny, która uciska narządy rozrodcze, leczenie aktualnie trwających chorób i zaburzeń.

Nie bez znaczenia jest otrzymanie wsparcia od partnera seksualnego, dzięki czemu napięcie nerwowe powstałe w wyniku zaburzeń erekcji znacznie się zmniejsza. Warto zwracać uwagę na to, czy okolice krocza nie są stale przegrzewane. Do takich sytuacji może dojść np. podczas długotrwałego trzymania laptopa na kolanach lub rozgrzanego telefonu w przedniej kieszeni spodni. Zdaniem wielu osób naturalne sposoby na erekcję są najlepszą metodą w walce z kłopotliwym zaburzeniem.

Farmakologiczne metody na problemy z erekcją

Jeśli wymienione propozycje nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, warto wybrać farmakologiczne środki, które pomogą zwiększyć potencję. Spośród leków dostępnych bez recepty warto zainteresować się produktami zawierających L-argininę (wpływa na zwiększenie produkcji tlenku azotu), prekursorami testosteronu (np. prasteronem), preparatami zawierającymi dehydroepiandrosteron (androgen DHEA nazywany hormonem młodości). Pomocne mogą okazać się także inhibitory fosfodiesterazy typu 5; część z nich jest dostępna bez recepty.

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 14.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sposoby na poprawę erekcji

Zaburzenia wzwodu mogą być bardzo problematyczne – zarówno dla mężczyzny, jak również jego partnerki. Nie ulega bowiem wątpliwości, że udane i satysfakcjonujące życie seksualne często jest bardzo istotnym elementem związku. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy penis regularnie odmawia współpracy i w sypialni, zamiast miłosnych uniesień, zaczyna dominować irytacja i monotonia? Oto kilka sposobów, dzięki którym może być możliwa poprawa erekcji.

Czytaj więcej
Zakażenie koronawirusem  może obniżać poziom testosteronu i powodować spadek libido u mężczyzn

Poziom testosteronu niższy od normy stwierdzono u ponad połowy mężczyzn hospitalizowanych z powodu Covid-19. Dane te mogą przynajmniej częściowo wyjaśniać ich gorsze w porównaniu z kobietami rokowanie – informuje pismo “The Aging Male”.

Czytaj więcej
Proteza penisa – czy jest sposobem na pokonanie impotencji?

Impotencja, inaczej określana mianem zaburzeń erekcji, to dysfunkcja płciowa objawiająca się brakiem wzwodu podczas stosunku. Mimo postępów medycyny zmagają się z nią miliony mężczyzn na całym świecie. Oferowana przez lekarzy farmakoterapia nie zawsze pozwala odzyskać męskość, dlatego trzeba szukać innych metod na rozwiązanie problemu. Jedną z nich jest proteza penisa.

Czytaj więcej
Jakie zioła na potencję są najlepsze? Tabletki i herbatki ziołowe

Zanim sięgnie się po chemiczne środki, warto wypróbować naturalne zioła stymulujące potencję. W ramach profilaktyki można je stosować już powyżej 20. roku życia. Przyjmowane w formie ziołowych tabletek lub naparów, stanowią doskonałą terapię problemów z potencją.

Czytaj więcej
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa? Jakie są przyczyny zaburzeń?

Erekcja polega na usztywnieniu prącia po zwiększeniu ukrwienia jego struktur. Liczne stany kliniczne mogą powodować problemy z erekcją już u młodych mężczyzn po 20. lub 30. roku życia. Poza stresem czy otyłością wynikać mogą z cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia.

Czytaj więcej
Czy azoospermia czyli brak plemników przekreśla szansę na dziecko?

Azoospermia to inaczej całkowity brak plemników w nasieniu. Stwierdza się ją po wykonaniu badania ejakulatu. Jej leczenie nie zawsze przynosi skutek – może się okazać, że jądra nie produkują już plemników i jest to nieodwracalne. Mimo to w wielu przypadkach zapłodnienie wciąż jest możliwe.

Czytaj więcej
Potencja – domowe sposoby na jej poprawę: ruch, dieta, zioła i środki farmakologiczne

Co jest dobre na potencję? Domowe sposoby na poprawę życia seksualnego opierają się na korekcie diety i włączeniu do codziennej rutyny aktywności fizycznej. Drugim krokiem jest stosowanie preparatów ziołowych lub tabletek na potencję dostępnych bez recepty.

Czytaj więcej
Zapalenie najądrza – jakie są przyczyny i czy grozi niepłodnością?

Zapalenie najądrza powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, by zapobiec powikłaniom w postaci np. ropnia i konieczności usunięcia chirurgicznego jądra i najądrza. Leczenie domowe i leki bez recepty mogą stanowić jedynie uzupełnienie właściwego leczenia.

Czytaj więcej
Skręt jądra u dziecka – objawy, przyczyny i leczenie. Wpływ na płodność

Skręt jądra u dziecka powinien być rozpoznany jak najszybciej. U dziecka z objawami zespołu ostrej moszny w pierwszej kolejności należy wykluczyć skręt jądra. Po 4 godzinach bez interwencji chirurgicznej dochodzi do nieodwracalnych zmian martwiczych.

Czytaj więcej
Jak chemioterapia wpływa na płodność mężczyzny?

Czytaj więcej