Probiotyk dla dzieci – co to jest? W jakich sytuacjach go stosować?

Fot: Andrii Zastrozhnov / gettyimages.com

Probiotyk dla dzieci ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mikroflory organizmu, co przekłada się znacząco na kształtowanie i pracę układu immunologicznego. Probiotyk u dziecka sprawdza się na biegunkę, zaparcia, podczas antybiotykoterapii czy napadów kolki jelitowej.

Probiotyk dla dzieci to temat cieszący się w ostatnim czasie sporym zainteresowaniem, zarówno w mediach, jak i publikacjach naukowych. Liczne badania udowodniły korzystny wpływ probiotyków na funkcjonowanie organizmu najmłodszych. Stosowane są zwłaszcza w kształtowaniu biocenozy przewodu pokarmowego. Zawarte są zarówno w mleku matki, mieszankach mlecznych nowej generacji i wybranych produktach spożywczych, jak i w gotowych preparatach.

Probiotyk dla dzieci – co to jest?

Słowo „probiotyk” pochodzi z języka greckiego i oznacza „dla życia”. Termin ten po raz pierwszy został wprowadzony do piśmiennictwa naukowego w 1965 roku przez Stillwell i Lilly. Probiotyki to podawane doustnie mikroorganizmy wywierające korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Najczęściej stosowane są bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus spp. i Streptococcus spp., a także drożdże Saccharomyces boulardii.

Probiotyki wywierają korzystne działanie na mikroflorę ustroju dziecka, stymulując tym samym rozwój układu immunologicznego, metabolizm i oporność na kolonizację mikroorganizmami patogennymi. Należy jednak pamiętać, że podawanie probiotyków dzieciom zawsze konsultuje się z lekarzem, farmaceutą lub doradcą laktacyjnym.

Czy dzieciom należy podawać probiotyki profilaktycznie? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy podać dziecku probiotyk? Źródło: Dzień Dobry TVN

Probiotyki dla dzieci na kolkę

Probiotyk dla dzieci znajduje zastosowanie w wielu przypadkach. Badacze wskazują, że probiotyk dla niemowląt karmionych piersią w postaci bakterii Lactobacillus reuteri znacznie zmniejsza częstotliwość występowania i intensywność epizodów kolki, która stanowi często spotykany problem w pierwszym półroczu życia. Probiotyki wspomagają działanie i rozwój naturalnej flory bakteryjnej obszaru jelitowego, której niepełne jeszcze wykształcenie u niemowląt bywa najczęstszą przyczyną kolki. Dobrym probiotykiem dla dziecka na kolki są też bakterie Bifidobacterium breve B632 i BR-03. Podanie go redukuje czas napadu kolki do średnio 12 minut, gdy u dzieci nieotrzymujących probiotyków trwa on około 46 minut.

Probiotyk na biegunkę u dziecka

Probiotyki na biegunkę u dziecka wskazane są w leczeniu zarówno ostrych biegunek infekcyjnych, jak i tych powstałych po antybiotykoterapii. Te pierwsze są przyczyną około 5% hospitalizacji dzieci w Polsce. Z kolei biegunka związana ze stosowaniem antybiotyków występuje u około 11–40% pacjentów wieku dziecięcego. W jej przypadku stosuje się Lactobacillus rhamnosus GG albo Saccharomyces boulardii. Korzystne działanie w przypadku biegunki wywołanej przez rotawirusy odnotowano przy używaniu Lactobacillus reuteri.

Probiotyk dla dziecka przy nietolerancji laktozy

Probiotyki wykorzystywane są w łagodzeniu objawów towarzyszących nietolerancji laktozy, która dotyczy około 15–20% populacji dziecięcej w Polsce i ogranicza możliwość spożywania mleka i przetworów mlecznych, co może prowadzić do niedoborów wapnia i zaburzeń rozwoju kości. Produkty probiotyczne zawierające szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium zapewniają wzmożone wytwarzanie galaktozydazy, która usprawnia trawienie laktozy na drodze mikrobiologicznej.

Probiotyk dla noworodka przy martwicy jelit

Probiotyk dla noworodka podawany jest przy martwicy jelit, na którą narażone są zwłaszcza dzieci urodzone przedwcześnie. Za jedną z jej przyczyn uznaje się nieprawidłową kolonizację przewodu pokarmowego dziecka mikroorganizmami i prowadzenie antybiotykoterapii okołoporodowej, co ułatwia kolonizację patogenami. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia martwicy jelita przynosi stosowanie szczepów Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium infantis.

Inne zastosowanie probiotyków dla dzieci

Probiotyki przy antybiotykoterapii, która wyjaławia florę bakteryjną, często zalecane są przez lekarzy. Stanowią element leczenia dysbiozy (zaburzenia równowagi w jelicie) poantybiotykowej, nieswoistego zapalenia jelit, zespołu jelita drażliwego, wyprysku alergicznego, atopowego zapalenia skóry (AZS), alergii pokarmowej i zakażenia układu oddechowego. Ponadto u dzieci ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia próchnicy lub istniejącą próchnicą, zwłaszcza w wieku 3–4 lat, stwierdzono korzystny wpływ długotrwałej suplementacji Lactobacillus rhamnosus GG, ale zagadnienie to wymaga dalszych badań. Obecnie prowadzone są także badania na skuteczność probiotyków w leczeniu chronicznych zaparć, choroby Crohna i infekcji wywołanych przez Helicobacter pylori.

Probiotykoterapię zaleca się wprowadzić u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie, co zdaniem badaczy zubaża kolonizację przewodu pokarmowego, a także dzieci matek zmagających się dysbiozą pochwy i stosujących antybiotykoterapię okołoporodową. Probiotyki wskazane są w przypadku częstych i nawracających infekcji oraz wywiadu rodzinnego obciążonego chorobami alergicznymi. Obniżają poziom złego cholesterolu, ułatwiają przyswajanie związków mineralnych (zwłaszcza intensyfikują absorpcję wapnia) i witamin z grupy B czy K.

Gdzie znajdują się probiotyki dla dziecka?

Najmłodsi otrzymują probiotyki razem z mlekiem matki. Są to najbardziej naturalne probiotyki dla dzieci. Mieszanki mleczne nowej generacji także zawierają w swoim składzie probiotyki, dzięki czemu coraz bardziej upodabniają się do pierwowzoru, jakim jest naturalny pokarm. Dla najmłodszych opracowane zostały także specjalne, gotowe do użycia preparaty. Probiotyk dla dzieci podawany jest najczęściej w kroplach rozpuszczalnych w mleku. Źródłem probiotyków są również fermentowane produkty spożywcze, takie jak jogurty, kefiry, maślanka i mleko acidofilne.

Bibliografia:

1. Szałek E., Kaczmarek Z., Grześkowiak E., Wykorzystanie probiotyków we współczesnej farmakoterapii pediatrycznej, „Farmacja Polska”, 2010, 66(3), s. 168-172.

2. Kamińska E., Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania probiotyków na podstawie badań klinicznych przeprowadzonych u dzieci, „Medycyna Wieku Rozwojowego”, 2012, XVI(3), s. 240-251.

3. Szajewska H., Zastosowanie probiotyków w pediatrii, „Pediatria”, 2008, 5, s. 380–392.

4. Sung V., D’Amico F., Cabana M.D. i wsp., Lactobacillus reuteri to Treat Infant Colic: A Meta-analysis, “Pediatrics”, 2018, 141(1), s. e20171811.

Data aktualizacji: 13.02.2020,
Opublikowano: 13.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej