Prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegach dermatologicznych i kosmetologicznych

Fot: Maria Fuchs / gettyimages.com

Skóra po zabiegach dermatologicznych czy kosmetycznych wymaga szczególnej troski. Jak dbać o taką skórę? Jakie kosmetyki wybierać do pielęgnacji skóry po zabiegu?

Coraz więcej osób korzysta z pomocy lekarza w leczeniu problemów skóry. Dermatolog pomaga także pozbyć się niedoskonałości, które szpecą i odbierają pacjentowi pewność siebie. Mimo że tego rodzaju zabiegi są bardzo skuteczne, to trzeba pamiętać, że skóra po ich wykonaniu wymaga szczególnej pielęgnacji. Dermatolodzy zalecają, aby w takich sytuacjach unikać używania kosmetyków dostępnych w drogeriach i postawić na te bardziej specjalistyczne, czyli dermokosmetyki dostępne w aptekach.

Jak dbać o skórę po zabiegu dermatologicznym lub kosmetycznym ?

Skóra po zabiegu dermatologicznym lub kosmetologicznych jest delikatniejsza i bardziej podatna na podrażnienia, dlatego trzeba wybierać takie preparaty, które nie zawierają żadnych substancji mogących jeszcze bardziej ją podrażnić. Czego unikać? Przede wszystkim preparatów na bazie alkoholu. Jego obecność nie tylko podrażni, ale jeszcze wysuszy skórę i zaburzy funkcjonowanie płaszcza lipidowego, który podczas zabiegu (oczywiście wszystko zależy od jego rodzaju) mógł zostać uszkodzony. Kłopotów mogą przysporzyć także preparaty z dodatkiem sztucznych barwników czy substancji zapachowych.

Skóra po zabiegu – jakie preparaty warto mieć pod ręką?

Każda ingerencja i działanie na skórę wiąże się z pewnym ryzykiem. Nawet najlepiej wykonany zabieg może wywołać nieprzyjemne powikłania. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów będzie stosowanie się do zaleceń lekarza i używanie odpowiednich preparatów.

W pielęgnacji skóry po zabiegach doskonale sprawdzą się dermokosmetyki Cetaphil, np. krem PS Lipoaktywny. Preparat ten można kupić w aptece. Jego unikalny skład gwarantuje najlepszą pielęgnację skóry po zabiegach dermatologicznych czy kosmetycznych. Jak działa?

Po nałożeniu preparatu na skórę tworzy tzw. film ochronny, w jego skład wchodzą olejek migdałowy, wazelina i dicapryl oraz silikony. Te ostanie nie tylko chronią, ale i zmiękczają oraz wygładzają naskórek.

Obecna w dermokosmetyku witamina E łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, a także pobudza tworzenie się nowych komórek. Dzięki glicerynie, która zatrzymuje wodę na powierzchni oraz w głębszych warstwach skóry jest ona właściwie nawilżona.

Warto pamiętać, że krem Cetaphil PS Lipoaktywny może być stosowany także wtedy, gdy doszło do uszkodzenia naskórka. Przyspiesza gojenie i nie wywołuje pieczenia skóry. Może być stosowany przez osoby, które korzystały z zabiegów takich jak m.in.: mezoterapia, pilingi czy dermabrazja.

Osoby, które przeszły podobne zabiegi muszą przez kilka dni czy tygodni szczególnie zadbać o swoją skórą. Stosowanie kilku preparatów, z różnym składem - zamiast pomóc może tylko zaszkodzić. Poszczególne składniku mogą wchodzić ze sobą w reakcję, co może jeszcze bardziej podrażnić skórę. Dlatego tak ważne jest, aby trzymać się preparatów pochodzących z jednej linii.

Aby mięć pewność, że preparat do pielęgnacji skóry po zabiegu dermatologicznym lub kosmetologicznym został wybrany właściwie, warto poradzić się lekarza dermatologa lub kosmetologa. 

Data aktualizacji: 10.01.2019,
Opublikowano: 05.12.2018 r.
Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej