Koncern AstraZeneca wznawia pracę nad szczepionką na COVID-19

Fot: FilippoBacci / gettyimages.com

Koncern farmaceutyczny AstraZeneca wznawia badania kliniczne nad szczepionką na COVID-19. Firma, która wspólnie z badaczami z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowuje antidotum na nowe koronawirusa przerwała testy po tym, jak u jednego z uczestników badania rozwinęła się"niewyjaśniona choroba".

Firma AstraZenak po kilku dniach przerwy wznawia badania kliniczne nad szczepionką na COVID-19. Jak podaje Reuters niezależny zespół ekspertów zdecydował, że badania kliniczne nad szczepionką brytyjsko-szwedzkiej firmy mogą być kontynuowane. Taka opinia została przekazana brytyjskiemu Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA).

Decyzja ta dotyczy jednak wyłącznie badań klinicznych prowadzonych w Wielkiej Brytanii. Wznowienie testów w innych krajach musi być dopuszczone przez miejscowe władze zajmujące się lekami i badaniami klinicznymi. AstraZeneca, która prowadzi badania wspólnie z specjalistami Oxford University, nie informuje, kiedy ewentualnie będzie to możliwe.

Dlaczego firma przerwała pracę?

W minionym tygodniu firma poinformował o wykryciu "niewyjaśnionej choroby" u jednej z osób biorącej udział w testach, spowodowało wstrzymanie wszystkich prowadzonych testów klinicznych.

Rzeczniczka koncernu tłumaczyła, że to "standardowy proces przeglądu wyników skłonił do dobrowolnej przerwy w szczepieniach, aby umożliwić zbadanie danych dotyczących bezpieczeństwa przez niezależną komisję". Firma nie ujawniła szczegółów dotyczących "niewyjaśnionej choroby" ani tego, kiedy ona wystąpiła.

Magazyn "New York Times" - powołując się na osobę związaną z koncernem - poinformował, że uczestnik badania zachorował na poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, które jest często wywoływane przez infekcje wirusowe. Czy choroba ma związek z podaniem eksperymentalnej szczepionki? Tego nie wiadomo.

Kiedy pojawi się szczepionka na COVID-19?

Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19, nad którymi prowadzone są badania w USA, Europie i Chinach, mogą być gotowe jeszcze w tym roku. W sumie w badaniach klinicznych jest obecnie ponad 20 szczepionek. Niektóre z nich weszły w trzecią, decydującą fazę badań klinicznych - przeprowadzanych na dużej grupie populacji - po których można wystąpić o rejestrację preparatu w poszczególnych krajach.

Komisja Europejska poinformowała pod koniec sierpnia, że podpisała umowę z firmą AstraZeneca w sprawie zakupu 300 milionów dawek potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19, z opcją zakupu dodatkowych 100 milionów.

Wicedyrektor ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej Sandra Gallina poinformowała, że pierwsze szczepienia powinny rozpocząć się pod koniec tego roku, a znaczna liczba szczepionek powinna być dostępna w pierwszej połowie 2021 roku.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Szczepionki mają być rozprowadzane wśród państw członkowskich w oparciu o liczebność populacji. Jej cena będzie się wynosić najprawdopodobniej od 5 do 15 euro.

Źródło: TVN24 / BBC

Zobacz film i dowiedz się więcej o nowym koronawirusie:

Zobacz film: Dlaczego koronawirus jest taki niebezpieczny? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 14.09.2020,
Opublikowano: 14.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej