Powstała aplikacja dla osób przebywających na kwarantannie domowej

Getty Images

Zaraza w XXI wieku. Powstała aplikacji dla osób przebywających na domowej kwarantannie. Z jej pomocą służby mogą łatwiej sprawdzić, czy osoba objęta kwarantanną faktycznie przestrzega jej zasad. 

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że w ciągu najbliższych godzin zostanie uruchomiona specjalna aplikacja dla osób, które przebywają aktualnie na domowej kwarantannie. Jaki jest jej główny cel? Jak się okazuje ma to pomóc w sprawdzaniu, czy dana osoba dotrzymuje warunków izolacji.

Aplikacja dla osób na domowej kwarantannie

Co wiemy o tym programie? Przede wszystkim dostępny jest on jedynie na telefony i udostępniony tylko tym, którzy w dany czasie mają przechodzić domową kwarantannę. Jak będzie działać aplikacja? Każdego dnia dany człowiek, który ją zainstalował i aktywował, otrzyma jednego lub kilka SMS-ów. W wiadomości tej zostanie poproszony o wykonanie selfie, a później o odesłanie go do nadawcy. Próby te będą wysyłane z zaskoczenia, tak by dana osoba nie mogła zrobić zdjęcia „na zapas”. Ma to działać na podobnej zasadzie, jak niezapowiedziane wizyty funkcjonariuszy policji.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – zapewniło Ministerstwo cyfryzacji.

Ile mamy czasu na przesłanie selfie? 20 minut. Po upływie tego czasu należy spodziewać się SMSa przypominającego. Jeśli i to nie przyniesie skutku, policja otrzyma sygnał, że należy sprawdzić dane mieszkanie i upewnić się, że człowiek przebywający na kwarantannie domowej, nie łamie akurat jej zasad.

Koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, że w tej chwili na kwarantannie domowej przebywa w Polsce ponad 57 000 ludzi, z czego większość to osoby, które w ostatni czasie wróciły z zagranicy. Za nieprzestrzeganie warunków tej formy izolacji grozi mandat do 5 000 złotych. Dodajmy, że aktualnie w naszym kraju zdiagnozowano 387 zakażeń koronawirusem. 6 osób zmarło już na skutek COVID-19, czyli choroby, którą wywołuje ten patogen.

Zobacz film: Płać kartą, nie daj się koronawirusowi

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 23.03.2020,
Opublikowano: 20.03.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ala 20.03.2020r.

Nie podoba mi się ten pomysł. Czułabym się bardzo upokorzona. Przestępcy mają więcej praw niż człowiek tylko podejrzany o chorobę, o ktorą nie prosił się. Dlaczego z góry zakładać, że ktoś złamie warunki kwarantanny? To jest żałosne. Chodzimy do pracy i nie mamy pojęcia czy ktoś nas nie zarazi i czy sami nie jesteśmy nosicielami. Można mieć nawet różne objawy i nie robią ludziom testów. To jest jak polowanie na czarownice. Tylko czekać jak z powodu aplikacji odbierze ktoś sobie życie. Ja nie wyrazilabym zgody na żadne zdjęcia. Jak ktoś nie wierzy to niech nawet śpi na wycieraczce pod drzwiami przez dwa tygodnie. To nie powinien być problem człowieka na kwarantannie.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej