Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wszystkie województwa zgłosiły zapotrzebowanie na rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Resort na tworzenie nowych ośrodków i rozbudowę już istniejących przeznaczy ponad 40 mln złotych.
Jakie ośrodki powstaną?
Resort chce przeznaczyć pieniądze nie tylko na budowę nowych ośrodków, ale także rozbudowanie tych, które już działają. Zgodnie z założeniami ministerstwa powstanie 27 ośrodków - 23 środowiskowe domy samopomocy, 3 filie istniejących środowiskowych domów samopomocy i jeden klub samopomocy. Łącznie znajdzie się w nich miejsce dla 549 pacjentów. Resort zaznaczył, że 4 ośrodki powstaną w miejscach, w których do tej pory nie było podobnych palcówek w ogóle.
Dodatkowo powstaną 273 miejsca w istniejących już ośrodkach, które udzielają pomocy osobom w kryzysie psychicznym.
Środowiskowy dom samopomocy (ŚDS) to tzw. placówka dziennego pobytu (ale udziela pomocy przez całą dobę). Udziela ona wsparcia osobom w kryzysie, które z powodu upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w środowisku rodzinnym i społecznym.
Zobacz także: Jak wygląda życie z depresją? Zobaczcie nieemitowany fragment rozmowy Ewy Drzyzgi z Michałem Czerneckim
Kluby samopomocy prowadzą m.in. działania w zakresie integracji społecznej. Zakres usług świadczonych w klubach samopomocy zależy od ustaleń właściwego organu gminy/powiatu prowadzącego klub samopomocy z wojewodą.
Zaburzenia psychiczne w Polsce
Szacuje się, że zaburzenia psychiczne może mieć nawet 8 mln Polaków. z ich powodu - każdego roku - hospitalizacji potrzebuje ponad 1,5 mln osób. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia tylko z depresją zmaga się ponad 350 mln ludzi na całym świecie.
Czy zła dieta może się przyczynić do rozwoju depresji? Dowiesz się tego z filmu: