Liszaj twardzinowy - leczenie, objawy i przyczyny. Czy jest zaraźliwy?

Fot: anetlanda / stock.adobe.com

Liszaj twardzinowy najczęściej atakuje intymne miejsca naszego ciała - narządy płciowe i okolice odbytu, a poza tym tułów i kończyny. Występuje u obu płci, jednak bardziej są na niego narażone kobiety przed okresem dojrzewania lub w czasie menopauzy.

Liszaj twardzinowy jest rzadko leczonym schorzeniem ze względu na wstydliwość osób dotyczącą ich intymności. Nie warto jednak ukrywać bólu i pieczenia w tych okolicach - liszaj jest bardzo dokuczliwym stanem zapalnym skóry i uczucie dyskomfortu w ważnych narządach naszego ciała może się zdecydowanie przedłużyć. Należy zatem jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem lub wenerologiem.

Liszaj twardzinowy - przyczyny

Przyczyny liszaja twardzinowego nie są do końca znane. Specjaliści wyróżnili jednak najbardziej prawdopodobne źródła tych dokuczliwych zmian skórnych. Są to: predyspozycje genetyczne (liszaj czasem występuje rodzinnie); zaburzenia immunologiczne (częściej atakują osoby chore na cukrzycę, bielactwo, chorobę Gravesa-Basedowa itd.); zaburzenia hormonalne; czynniki infekcyjne (np. wirus brodawczaka ludzkiego, zakażenie krętkami) oraz czynniki miejscowe, takie jak kłopoty z ukrwieniem lub urazy.

Objawy liszaja twardzinowego

Pierwszymi symptomami liszaja twardzinowego są zarówno większa, pojedyncza plama, jak i rozsiane po małej przestrzeni plamki o mniejszej średnicy. Są to białe, perłowe wykwity (zmiany wypukłe) i plamy zanikowe (zmiany płaskie). Z czasem przekształcają się one w blaszki, które mogą się powiększać i łączyć się ze sobą, formując większe, nieestetyczne wykwity o nieregularnych kształtach. Poza tym w okolicy stanu zapalnego pojawiają się wybroczyny, pęcherze i owrzodzenia. To wszystko prowadzi do stałego bólu, świądu i pieczenia w tych miejscach.

Zobacz także: Liszaj płaski, twardzinowy, rumieniowaty - jak rozpoznać zmiany skórne?

Zmiany skórne mogą ulegać dalszej deformacji. W miejscach intymnych skóra może ulegać ścieńczeniu, zaciągnięciu, bliznowaceniu i innym zniekształceniom. Poza tym mogą tworzyć się na niej krwotocznych pęcherzy. Jest to uciążliwe dla obu płci, gdyż w rezultacie dochodzi do dyspareunii - bólu w trakcie stosunku płciowego. Poza tym liszaj twardzinowy utrudnia załatwianie podstawowych potrzeb fizjologicznych, zarówno miksji (oddawania moczu), jak i defekacji.

Liszaj twardzinowy - objawy i leczenie u kobiet

Liszaj twardzinowy atakuje kobiety dziesięć razy częściej niż mężczyzn. Najczęściej stan zapalny atakuje miejsca intymne - srom, krocze i okolicę około odbytu. Czasami dodatkowym objawem jest marskość sromu. Miejsca skóry dotknięte tymi zmianami mogą się wysuszać, a w dalszej fazie pękać. Jeżeli dokuczliwe swędzenie w tych miejscach się przedłuża, kobieta powinna zgłosić się do ginekologa, gdyż nieleczony liszaj twardzinowy może pozostawić blizny do końca życia, doprowadzić do nadkażenia skóry, a nawet stanowić potencjalne zmiany przednowotworowe.

Niestety, często kobiety zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium liszaja twardzinowego. Zdarzają się przypadki, w których te zmiany skórne wycofują się samoistnie, jednak należą one do rzadkości. Należy podjąć leczenie - najczęściej jest to miejscowe stosowane sterydów oraz maści zmniejszających swędzenie. Wspomagająco podaje się antybiotyki.

Stan zapalny w intymnych miejscach może źle wpływać na kobiety także od strony psychologicznej. Czasami kobiety mają duży kłopot z wytrzymaniem tych dolegliwości. Warto w takiej sytuacji zasięgnąć pomocy psychiatrycznej lub psychologicznej.

Liszaj twardzinowy - objawy i leczenie u mężczyzn

Liszaj twardzinowy u mężczyzn jest rzadszym przypadkiem, jednak może on wymagać bardziej skomplikowanego leczenia. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu wystąpił. Zmiany skórne u mężczyzn często pojawiają się na napletku lub żołędzi. Dodatkowo mogą powstawać zapalenie żołędzi i stulejka.

Liszaja twardzinowego najłatwiej jest leczyć w początkowych fazach rozwoju, jednak rzadko do tego dochodzi, gdyż mężczyźni zazwyczaj nie zgłaszają się do specjalisty z pierwszymi objawami schorzenia. Warto to jednak zrobić, gdyż niewielkie zajęcie skóry napletka może zostać wyleczone stosowaniem kortykosteroidów od 2 do 8 tygodni. Czasami rozważa się też miejscowe podawanie sterydów, jednak nie są one tak skuteczne i może się to zakończyć koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Jeżeli zaawansowane fazy liszaja twardzinowego dotyczą napletka i prowadzą do stulejki, lekarz może zaproponować obrzezanie. Wycięcie napletka ogranicza ryzyko nawrotu stanu zapalnego. W przypadku zmian na żołędzi, usunięty fragment można zastąpić błoną śluzową jamy ustnej.

W przypadku liszaja twardzinowego na cewce moczowej, leczenie jest najtrudniejsze. Schorzenie często nawraca, co utrudnia stałe wyleczenie. Metoda jest bardzo skomplikowana i jej powikłania mogą doprowadzić nawet do zniekształcenia prącia, co ma duży wpływ na należytą przyjemność z życia seksualnego. Najbardziej cierpią na tym młodzi mężczyźni.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 02.07.2019,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej