Posmak krwi w ustach – czy jest się czym martwić?

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Posmak krwi w ustach należy do rzadkich objawów wielu ogólnoustrojowych chorób. Smak krwi w ustach nie ogranicza się jedynie do urazów śluzówki jamy ustnej, pękania owrzodzeń czy podrażnienia aft lub pleśniawek.

Posmak krwi w ustach jest niespecyficznym objawem awitaminozy, chorób ogólnoustrojowych, urazów mechanicznych, zapaleń śluzówki, a nawet ciąży. Kobiety spodziewające się potomstwa czasami nawet na kilka tygodni przed wykonaniem testu czy wizytą u lekarza ginekologa doświadczają smaku krwi w ustach. Należy jednak zaznaczyć, że objaw ten należy raczej do rzadkości. Z czasem do tego symptomu dołącza zgaga. Oczywiście ciężarna nie odczuwa prawdziwej krwi. Wahania hormonów w początkowym okresie ciąży sprawiają, że kubki smakowe odbierają różne smaki za metaliczne. Posmak ten można próbować neutralizować domowymi sposobami. Doskonale nadają się do tego kwaśne soki – cytrynowe lub grejpfrutowe – ponieważ obniżają pH w jamie ustnej.

Zatrucie metalami ciężkimi a posmak krwi w ustach

Poza fizjologicznym stanem ciąży odczuwanie metalicznego smaku na języku jest alarmem dla organizmu. W przypadku smaku krwi w ustach inne przyczyny mogą tkwić w zatruciu metalami. Winowajcą jest na ogół chrom – pierwiastek chemiczny, który zyskał sławę jako dobry środek na odchudzanie, ponieważ przyśpiesza spalanie tłuszczów. Coraz więcej klientów aptek (głównie pań) sięga po suplementy diety w postaci tabletek mających za zadanie znacznie zredukować masę ciała. Mimo iż na opakowaniu każdego leku czy suplementu widnieją informacje o maksymalnej, dziennej, bezpiecznej dawce, to niewiele osób bierze sobie do serca takie ostrzeżenia. A zbyt wysoki podaż pigułek z dodatkiem chromu może mieć poważne następstwa, głównie dla układu pokarmowego. Chrom nie tylko powoduje posmak krwi w ustach rano, ale i grozi zapaleniem jelit oraz żołądka, poważnym uszkodzeniem nerek, a także plamami skórnymi.

Inne choroby a posmak krwi

Posmak krwi w ustach może wskazywać na problemy z układem trawiennym. Jedną z przyczyn jest hiperkalemia, czyli podwyższony poziom potasu. Im więcej potasu w organizmie, tym bardziej zaburzone procesy przewodzenia impulsacji w mięśniu sercowym oraz nerwowym. Chory może odczuwać kołatanie serca, skurcze mięśni i doznawać drętwienia kończyn dolnych i górnych. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza, który pokieruje na szczegółowe badania krwi. Pomogą one potwierdzić lub wykluczyć hiperkalemię. Nie wolno tego lekceważyć, gdyż nadmiar potasu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Także nadmiar witaminy D może dawać wrażenie smaku krwi w przełyku i na języku. Witamina D jest niezbędnym budulcem kości, wspomagających wchłanianie wapnia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy słońca jest jak na lekarstwo, wiele osób masowo sięga po duże dawki tej witaminy. Wiosną i latem sama ekspozycja na światło słoneczne sprawia, że skóra magazynuje duże jej ilości. Jednakże zbyt wysokie stężenie witaminy D w diecie oraz w suplementach upośledza układ krążenia i nerwowy. Ludzie, którzy przedawkowali tę witaminę, skarżyli się również na ciągłe zmęczenie, nudności, nadmierną potliwość, migreny, suchość i swędzenie skóry oraz wymioty.

Przewlekłe choroby układu odpornościowego, takie jak sarkoidoza, mogą dawać delikatny posmak metalu w ustach. Osoby cierpiące na sarkoidozę na węzłach chłonnych mają niewielkie grudki zapalne – ziarniaki. Jest to schorzenie dość trudne do diagnozy i wymaga badań, takich jak rentgen płuc, biopsja węzłów chłonnych oraz morfologia krwi (poziom wapnia).

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie pokarmowym:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Metaliczny smak w ustach a grzybica

Cukrzyca, znana dziś jako choroba cywilizacyjna, atakuje wiele narządów i oddziałuje na kilka układów organizmu. Cukrzycy bardzo często doświadczają grzybicy w jamie ustnej. Narośl umiejscowiona w jamie ustnej oraz na błonie śluzowej zaburza prawidłowe funkcjonowanie kubków smakowych. Nie tylko cukrzyca daje takie objawy. Przedłużająca się antybiotykoterapia często doprowadza do wyjałowienia organizmu, co stanowi doskonałe podłoże do rozwoju różnego rodzaju grzybów. Podobne wrażenia obecności krwi w buzi dają owrzodzenia pojawiające się w gardle wraz z uczuciem pieczenia i bólem. Permanentne uczucie obecności krwi w jamie ustnej przebiega również w drożdżycy, na którą częściej chorują osoby nadużywające alkoholu oraz papierosów lub żyjące na bakier z higieną jamy ustnej.

Posmak krwi w buzi u dzieci

Jedną z najczęstszych chorób dziecięcych, w których typowym objawem jest metaliczny posmak krwi w ustach, jest zapalenie migdałków. Choroba ta przenoszona jest drogą kropelkową zarówno przez bakterie, jak i przez wirusy. Na szczęście choroba jest w 100% uleczalna i związana głównie z okresem dzieciństwa.

Data aktualizacji: 27.12.2018,
Opublikowano: 27.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej