Port naczyniowy – zakładanie, wskazania i powikłania

Fot: AgFang / gettyimages.com

Port naczyniowy może być założony celem przeprowadzenia chemioterapii. Porty naczyniowe pozwalają na podanie wielu substancji, które nie mogą być aplikowane do naczyń obwodowych. Igła do portu naczyniowego musi być wymieniona najpóźniej 7 dnia.

Port naczyniowy pozwala na stały dostęp do naczyń żylnych. Nie wszystkie leki i nie każda terapia może być prowadzona przez obwodowy dostęp dożylny (wenflon). Żyły obwodowe są cieńsze, bardziej podatne na uszkodzenia. Nie mogą być też utrzymywane dłuższy czas. Port naczyniowy pozwala na stały dostęp donaczyniowy. Stosuje się go w chemioterapii, a także w przypadku niektórych innych przewlekłych terapii. Porty naczyniowe doskonale sprawdzają się również w leczeniu paliatywnym czy w żywieniu pozajelitowym. Cewniki obwodowe nie mogą być utrzymywane przez bardzo długi czas. Port naczyniowy może być utrzymywany nawet kilka miesięcy. Wiąże się z mniejszym dyskomfortem i ryzykiem infekcji.

Zakładanie portu naczyniowego

Port naczyniowy to mały, metalowy dysk średnicy około 2 cm, mający membranę na górnej powierzchni. Membranę nakłuwa się nawet kilkaset razy. Po każdym nakłuciu ulega zasklepieniu. Od portu odchodzi elastyczny cewnik, który jest w naczyniu krwionośnym (najczęściej w miejscu ujścia żyły głównej górnej do przedsionka prawego). W okolicy podobojczykowej spoczywa komora portu. Igłę wymienia się średnio raz na tydzień. Zawsze po założeniu portu naczyniowego konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego celem upewnienia się, że cewnik rzeczywiście leży w żyle głównej górnej. Port donaczyniowy zakłada najczęściej anestezjolog bądź chirurg w warunkach sali operacyjnej. Zabieg wykonuje się na czczo po upewnieniu się, że nie ma żadnych istotnych zaburzeń krzepnięcia. Przeprowadza się to w znieczuleniu miejscowym i trwa do pół godziny. Rana goi się około tygodnia i po tym czasie usuwa się szwy. Każdy pacjent posiada kartę portu, którą powinien mieć zawsze przy sobie.

Port naczyniowy – wskazania do stosowania

Port naczyniowy pozwala na wielokrotne, donaczyniowe podawanie różnych substancji, do których zalicza się:

  • leki,
  • płyny,
  • produkty krwiopochodne,
  • produkty do żywienia pozajelitowego,
  • środki kontrastowe.

Przez porty naczyniowe można również pobierać krew.

Porty naczyniowe – przeciwwskazania

Aby założyć port naczyniowy, chory musi spełnić pewne warunki. Port naczyniowy nie może zostać założony w przypadku niektórych wad anatomicznych, które uniemożliwiają właściwe działanie portu, alergii na biomateriały czy lokalne zmiany tkankowe. Nie wolno założyć również portu naczyniowego w przebiegu posocznicy, bakteriemii, ciężkiej obturacyjnej choroby płuc, zakrzepicy żylnej, radioterapii w okolicy portu, zaburzeń krzepnięcia ciężkiego stopnia.

Jak wygląda nowoczesna diagnostyka nowotworów? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6.

Powikłania portu naczyniowego

Należy się liczyć z licznymi powikłaniami związanymi z obecnością portu czy jego zakładaniem. Należą tu:

  • zator,
  • krwotok,
  • krwiak,
  • uszkodzenie splotu ramiennego,
  • uszkodzenie naczynia, tkanek obwodowych,
  • niedrożność cewnika,
  • posocznica,
  • zapalenie wsierdzia,
  • reakcja alergiczna,
  • martwica skóry nad portem,

Mimo że lista możliwych skutków ubocznych nie ma końca, gdyż należy jeszcze dołączyć powikłania związane z samym znieczuleniem miejscowym, to jednak jakiekolwiek powikłania należą do rzadkości. Jedynym poważnym skutkiem obecności portu jest zakażenie, ale właściwa pielęgnacja okolicy portu i częste zmienianie igieł do portu stanowią swego rodzaju profilaktykę powikłań.

Data aktualizacji: 07.01.2019,
Opublikowano: 07.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

moo 05.05.2020r.

Bardzo niewiele ośrodków w Polsce, nawet w Warszawie potrafi przepłukać port. A gdy we własnym ośrodku są kolejki, albo jak teraz brak dostępu z powodu koronawirusa, inne ośrodki odmawiają pomocy....

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej