Poradnie lekarskie wznawiają planowe zabiegi

Morsa Images/getty images

Od czasu ogłoszenia epidemii wizyty w poradniach były wstrzymane. Z lekarzem można było się skonsultować jedynie telefonicznie. Teraz przyszpitalne poradnie specjalistyczne powoli wznawiają swoją działalność i przygotowują się do wznowienia planowych przyjęć i zabiegów

Poradnie specjalistyczne wznawiają działalność

W Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie w tym tygodniu została wznowiona praca poradni chirurgicznej i ortodontycznej. Przyjęcia w otwartych poradniach odbywają się z mniejszym natężeniem pacjentów.

Chodzi o to, aby przed gabinetami nie było oczekujących ludzi

- wyjaśniła Katarzyna Jankowska z biura prasowego IMiD.

zobacz też: Wizyta u ginekologa w czasie pandemii. Jak to wygląda w praktyce?

Od przyszłego tygodnia planowe przyjęcia do szpitala oraz wizyty ambulatoryjne, diagnostyczne i rehabilitacyjne wznawia również Centrum Zdrowia Dziecka. Placówka w połowie marca, w momencie ogłoszenia epidemii zawiesiła przyjęcia planowe do szpitala oraz wizyty ambulatoryjne, diagnostyczne i rehabilitacyjne. Ograniczenia te nie dotyczyły jednak przyjęć nagłych. Pacjenci, którzy są leczeni przewlekle i nie można przerwać terapii, byli przez cały czas przyjmowani w ramach wizyt ambulatoryjnych.

Planowe przyjęcia pacjentów wznowił w tym tygodniu również Szpital Bródnowski. Placówka wznowiła również pracę części przychodni specjalistycznych.

Z kolei Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży IMiD mimo pandemii nieprzerwanie przyjmowała pacjentów oraz wykonywała zabiegi planowe. W klinice prowadzone jest kompleksowe leczenie - odbywają się zabiegi chirurgiczne oraz chemioterapia - informuje kierownik kliniki prof. Anna Raciborska. Pacjentom przed przyjęciem do szpitala wykonuje się badania w kierunku koronawirusa.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Wirtualne konsultacje lekarskie

Od połowy marca, a więc od czasu, kiedy ogłoszono epidemię, poradnie specjalistyczne wprowadziły konsultacje telefoniczne. W obecnym czasie stanowią one aż 98 proc. wszystkich wizyt lekarskich. Jak przekonywała w studiu Dzień Dobry TVN lekarz rodzinny dr Magdalena Krajewska, to wywiad, nie samo badanie jest najważniejsze w przypadku postawienia diagnozy.

To jest trochę taki mit, że to badanie jest najważniejsze. Powiedzenie, które lekarz ciągle powtarza to: "leczę pacjenta, nie wynik, nie objaw, leczę całokształt". Najważniejszy jest wywiad, rozmowa. I on zazwyczaj wszystko powie. 90 proc. możemy przez ten telefon się dowiedzieć i zdiagnozować

- zapewniała dr. Magdalena Krajewska.

Podczas telefonicznej konsultacji ze specjalistą można otrzymać e-recepty na każdy lek. Lekarz może nam również w ten sposób wypisać i wysłać mailowo zwolnienie. Nie musimy więc iść po zaświadczenie do przychodni.

Zobacz film: Leczenie online. Medycyna przyszłości?

źródło: Dzień dobry TVN



Data aktualizacji: 15.05.2020,
Opublikowano: 15.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej