Ponad 70 procent Polaków ma przez pandemię utrudniony kontakt z lekarzem
Getty Images
Ponad trzy czwarte Polaków skarży się na utrudnienia w bezpośrednich kontaktach z lekarzem podczas pandemii. To jeden z głównych wniosków, który płynie z badań przeprowadzonych pod koniec maja przez Centrum Badawczo - Rozwojowe BioStat.
Odkąd Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię, wiele badawczych film sprawdzała nastroje i opinie ludzi na wielu płaszczyznach. Również w Polsce odbywania się tego rodzaju sondaże. Jeden z najświeższych, przeprowadzony przez BioStat, pokazuje odczucia Polaków odnośnie lekarskich wizyt w tym trudnym i nietypowym dla wszystkich czasie.
Czy Polacy są zadowoleni z konsultacji lekarskich w czasie pandemii?
Jakie wnioski płyną z tych badań? Ponad 73 procent mieszkańców naszego kraju skarży się na utrudnienia związane z bezpośrednim kontaktem z lekarzem w czasie pandemii. Pozostali respondenci nie mają zdania na ten temat. Dodajmy tylko, że na początku marca problem z uzyskaniem porady lekarskiej miało zaledwie 16 procent ankietowanych.
A czy respondenci chętnie korzystają z ponownej możliwości odwiedzania gabinetów lekarskich? Z badania BioStat wynika, że dwie piąte badanych było już w przychodni POZ, ponad 20 procent ankietowanych skorzystało z wizyty w poradni specjalistycznej. Co dwudziesty badany korzystał z nocnej pomocy lekarskiej. 35 procent respondentów wybrała teleporady.
Czy e-recepty do dobre rozwiązanie? Zdecydowanie tak. Zresztą 7 na 10 badanych, korzystało z konsultacji online właśnie w celu uzyskania e-recepty. Co dziewiąty respondent wybrał teleporadę, by uzyskać przedłużenie recepty. Co jedenasty ankietowany natomiast zgłosił się po e-zwolnienie.
Zobacz też film: Wizyty u dentysty w czasach koronawirusa. Jakie podwyżki czekają pacjentów?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 08.06.2020,
Opublikowano: 08.06.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?