Ponad 3 mln kobiet w Polsce nie chodzi do ginekologa

Fot: RossHelen / gettyimages.com

Ginekolog to taki sam lekarz, jak kardiolog czy internista. Mimo to ponad 3 miliony kobiet w Polsce wstydzi się pójść do niego na wizytę. Skąd się bierze ten lęk i dlaczego Polski nie chcą  się regularnie badać?

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na potrzeby kampanii "W kobiecym interesie" wynika, że ponad połowa pań nie bada się regularnie - pytane deklarują, że czują się dobrze i nie muszą się badać. Kobiety, które odwiedzają ginekologa najczęściej wykonują cytologię (67 proc.) i USG dróg rodnych (47 proc.), 10 proc. Polek robi test na obecność wirusa HPV, który może być jedną z przyczyn raka szyjki macicy.

Dlaczego kobiety nie chodzą do ginekologa?

Największą przeszkodą do odbywania regularnych wizyt u ginekologa jest wstyd. Aż 59 proc. Polek odczuwało wstyd podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Blisko połowa respondentek przyznała, że miała poczucie wstydu. Jedna czwarta zadeklarowała, że najbardziej wstydzi się momentu wejścia na fotel ginekologiczny, a 21 proc. odczuwa skrępowanie także podczas samego badania. A który etap wizyty jest najtrudniejszy? 43 proc. pań największy strach i skrępowanie odczuwa w momencie, gdy lekarz każe się rozebrać.

Ginekologa jest potrzebny nie tylko w czasie ciąży

Ogromna większość kobiet odwiedza lekarza ginekologa, gdy coś niepokojącego zaczyna się dziać z ich zdrowiem. Drugą najczęstszą przyczyną jest ciążą, a trzecią - chęć rozpoczęcia życia seksualnego. Zdaniem lekarzy to zdecydowanie za mało.

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku pojawić się u lekarza ginekologa. To najprostszy i najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie niepokojących zmian i rozpoczęcie leczenia. 

Czym zajmuje się lekarz ginekolog i kiedy warto udać się do niego na wizytę? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Ginekolog - czym zajmuje się ten specjalista? Źródło: Getty Images / iStock

W kobiecym interesie

Rozpoczynająca się właśnie druga edycja kapani "W kobiecym interesie" ma nie tylko zachęcić kobiety do częstszych wizyt u ginekologa, ale przede wszystkim pomóc im przezwyciężyć strach i wstyd, który towarzysz spotkaniu z lekarzem ginekologiem. Dlatego też tegorocznym hasłem jest „Rozbierz się i (z)badaj w kobiecym interesie".

W ramach kampanii - w trzech województwach - będzie można nieodpłatnie spotkać się lekarzem i wykonać badania:

  • 18 lipca - Sędziszów, Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Dworcowa 20A;
  • 19 lipca - Skarżysko-Kamienna, Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji - Hala Sportowa, ul. Henryka Sienkiewicza 34;
  • 25 lipca - Miechów, Centrum Kultury i Sportu - Kryta pływalnia, ul. Marii Konopnickiej 4;
  • 26 lipca - Starachowice, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Szkolna 14;
  • 1 sierpnia - Skawina, Basen Camena, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, ul. Żwirki i Wigury 11;
  • 2 sierpnia - Bochnia, kryta pływalnia przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji Bochnia, Proszówki 365;
  • 8 sierpnia - Piekary Śląskie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Olimpijska 3;
  • 9 sierpnia - Dąbrowa Górnicza, Nemo Świat Rozrywki, Aleja Róż 1;
  • 15 sierpnia - Rybnik, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - pływalnia kryta Akwarium, ul. Jastrzębska 3A;
  • 16 sierpnia - Ruda Śląska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - Stadion, ul. Czarnoleśna 14A.

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona i liczy się kolejność zgłoszeń, dlatego panie, które chcą się przebadać lub skonsultować z lekarzem muszą się zapisać. Niezbędne informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 604 217 257. Dzwonić można od poniedziałku do piątku między 10.00 a 16.00 oraz w dniu badań (weekend) między 8:00-16:00.

Data aktualizacji: 09.07.2020,
Opublikowano: 09.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej