Pomoc psychoonkologiczna w chorobie. Dlaczego warto i gdzie takiej pomocy szukać?

Fot: fizkes / gettyimages.com

Choroba onkologiczna jest obecnie drugą najczęściej występującą chorobą w naszym społeczeństwie, po chorobach kardiologicznych. Dotyka mężczyzn i kobiet w bardzo różnym wieku, również coraz młodszych. Taka diagnoza może przewrócić życie do góry nogami. Jak sobie poradzić w nowej sytuacji i gdzie szukać pomocy?   

Coraz częściej mówi się o tym, że jest to choroba przewlekła, której leczenie, a następnie wizyty kontrolne mogą powodować spadek jakości życia w codziennym funkcjonowaniu. Wielu pacjentów i ich bliskich deklaruje też, że doświadczenie choroby nowotworowej jest czymś bardzo trudnym, nieraz traumatycznym. A jak wiadomo, w trudnych chwilach dobrze jest mieć wsparcie. I czasami, poza wsparciem rodziny czy przyjaciół, dobrze skorzystać z pomocy psychoonkologa.

Kim jest psychoonkolog?

Psychoonkolog to specjalista – najczęściej o wykształceniu psychologicznym – zajmujący się wsparciem osób leczących się onkologicznie i ich bliskich. Jest to osoba, która ma wiedzę na temat procesu leczenia nowotworów, wie, z jakimi trudnościami często mierzą się pacjenci. Pracując z psychoonkologiem można nauczyć się dobrze sobie radzić w sytuacji leczenia, przyjrzeć się swoim emocjom dotyczącym choroby, dowiedzieć się, jak komunikować się z bliskimi w tym temacie, popracować nad poprawą swojej jakości życia w okresie terapii medycznej.

Zobacz także: Rodzaje, rokowania i leczenie nowotworów złośliwych

Gdzie szukać pomocy?

Aktualnie w Polsce pomoc psychologiczną można uzyskać bezpłatnie oraz prywatnie (odpłatnie). Poniżej znajdziesz informację, gdzie takiej pomocy szukać.

Psychoonkologiczna pomoc bezpłatna:

- większe ośrodki onkologiczne, czyli tzw. Centra Onkologii na terenie całego kraju:

1. Poradnia Psychoonkologii w CO-I w Warszawie: https://www.coi.pl/dla-pacjentow/3565-2/psychoonkologia/

2. Zakład Psychookologii Klinicznej w CO w Bydgoszczy – koordynator, nr telefonu (52) 374 34 34

3. Gliwickie Centrum Wsparcia Pacjenta i Jego Bliskich w CO-I w Gliwicach - http://slonko.io.gliwice.pl

4. Pracownia Psychologii w CO w Białymstoku -http://www.onkologia.bialystok.pl/?dzial=20_13

5. Opieka psychologiczna w CO w Szczecinie - https://onkologia.szczecin.pl/struktura-zco/opieka-psychologiczna/

6. Poradnia Psychologiczna w CO w Radomiu – telefon do głównej rejestracji szpitalnej: 48 377 90 20

7. Poradnia Zdrowia Psychicznego w CO w Olsztynie - http://poliklinika.net/poradnia-zdrowia-psychicznego/

8. Pomoc Psychologiczna w CO w Poznaniu - https://wco.pl/dla-pacjenta/pomoc-psychologiczna-i-socjalna/

9. Pomoc Psychologiczna w CO w Opolu - http://nowa.onkologia.opole.pl/dla-pacjenta/283-psycholog-w-oco

10. Poradnia Psychologiczna w CO w Lublinie - https://cozl.eu/pacjent/poradnie/poradnia-psychologiczna

11. Poradnia Zdrowia Psychicznego w CO w Gdańsku - https://copernicus.gda.pl/oferta/poradnie-specjalistyczne

12. Dział Psychologii w CO we Wrocławiu - https://www.dco.com.pl/szpital/11-pomoc-psychologiczna-w-dco/

13. Poradnia Pomocy Psychologicznej w CO w Kielcach - https://www.onkol.kielce.pl/pl/centrum/poradnia-pomocy-psychologicznej

Zobacz także: Guzy mózgu – jak wygląda leczenie tych nowotworów?

Pomoc psychologiczna w ww. placówkach świadczona jest bezpłatnie dla pacjentów, którzy leczą się w danym ośrodku. Bywa też, że do psychologa potrzebne jest skierowanie – warto wówczas poprosić o nie lekarza prowadzącego.

Psychologiczna pomoc jest dostępna również w wielu innych szpitalach, na oddziałach onkologicznych lub hematoonkologicznych. Warto pytać o możliwość rozmowy ze specjalistą, jeżeli tylko tego potrzebujemy.

Czym zajmuje się psychoonkolog? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Bywa oczywiście tak, że uzyskanie pomocy psychologicznej w szpitalu wiąże się z długim czasem oczekiwania na wizytę. Wówczas warto zwrócić się o pomoc m.in. do poniższych organizacji:

1. Warszawskie Centrum Psychoonkologii (Warszawa) – oferuje darmową pomoc - konsultacje indywidualne dla osób leczących się i ich bliskich, warsztaty psychologiczne, warsztaty simontonowskie - http://www.wcp.org.pl,

2. Akademia Walki z Rakiem działająca w Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Szczecinie, Kaliszu, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Zamościu, Wrocławiu i Białymstoku – organizująca warsztaty psychologiczne i wsparcie indywidualne - https://www.awzr.pl,

3. Fundacja Onkocafe (Warszawa) – organizująca indywidualne wsparcie psychologiczne - http://onkocafe.pl/programy-dla-was/wsparcie-psychologiczne

4. Fundacja Ogród Nadziei (Warszawa) – prowadzi warsztaty simontonowskie - http://www.ogrodnadziei.org.pl,

5. Stowarszyszenie Unicorn (Kraków) – organizują wsparcie indywidualne, warsztaty, wykłady - http://unicorn.org.pl,

6. Fundacja Rak’n’Roll (Warszawa) – oferuje konsultacje indywidualne, wsparcie psychologiczne - https://www.raknroll.pl/szukam-pomocy/psychoonkologia/,

7. Fundacja “Znajdź Pomoc” (Warszawa) – organizująca wsparcie indywidualne oraz warsztaty psychologiczne - https://znajdzpomoc.pl/potrzebuje-pomocy/psycholog/,

Skorzystałbyś z pomocy psychoonkologa?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Zobacz film: Leczenie onkologiczne – jak my, opiekunowie i osoby wspierające możemy pomóc naszym bliskim?

Należy pamiętać, że wiele z tych miejsc realizuje pomoc z wpłat z 1% podatku bądź dzięki projektom dzielnicowym, miejskim, itd., co oznacza, że oferta i jej dostępność może się zmieniać.

Po pomoc można się również zgłaszać do fundacji i stowarzyszeń, które zrzeszają pacjentów z danym rodzajem nowotworu i dopytać czy w danym momencie jest możliwość skorzystania z bezpłatnego wsparcia psychologicznego.

Informację o wsparciu psychoonkologicznym można również uzyskać pisząc do Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego z prośbą o podanie nazwisk specjalistów pracujących w danym regionie Polski. Adres do korespondencji: galuszko@ptpo.org.pl;

http://ptpo.org.pl/www2/category/pomoc-psychoonkologa/page/2/

Fundacja Alivia wspiera pacjentów onkologicznych – sprawdź, jak możesz pomóc!

Fundacja Alivia

Fundacja Alivia

Data aktualizacji: 03.06.2019,
Opublikowano: 24.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej