Pomoc medyczna w czasie świąt. Gdzie szukać pomocy w nagłych wypadkach ?

Fot: LightFieldStudios / gettyimages.com

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że całe nasze dotychczasowe życie stanęło na głowie. Wprowadzone przez rząd zakazy, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa sprawiły, że dostanie się do lekarza jest utrudnione. Jak będzie działała opieka medyczna w czasie świąt i gdzie szukać  pomocy w nagłych przypadkach?

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że ogromna część naszego życia przeniosła się do internetu. Także tam trzeba szukać pomocy medycznej.

Jak działa pomoc medyczna w czasie świąt?

Ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 niektóre placówki medyczne nie pracują w ogóle lub bardzo ograniczyły liczbę przyjęć. Dlatego, aby mieć pewności, że uzyskamy pomoc trzeba zadzwonić do placówki, która udziela Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NiŚOP). Jeśli palcówka funkcjonuje i faktycznie będzie taka potrzeba dyspozytor umówi nas na wizytę.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Każda osoba, która zadzwoni do takiej placówki powinna zostać poinformowana o możliwości skorzystania z teleporady. Dzięki niej chory może otrzymać zwolnienie lub e-receptę. Bardzo często sama rozmowa z lekarzem jest wystarczająca i pacjent wcale nie musi przychodzić do przychodni. Największą zaletą teleporad jest także to, że ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, ułatwiają izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych, rozwiewają obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna oraz skrócą czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

Należy pamiętać, że ze względu na niecodzienną sytuację wizyta w placówce powinna mieć miejsce tylko w sytuacjach, które naprawdę tego wymagają.

Osoby, które zaobserwują u siebie objawy, które mogą sugerować COVID-19. Niezbędne informacje uzyskają dzwoniąc na specjalną infolinię uruchomioną przez Narodowy Fundusz Zdrowia: 800 190 590.

Zobacz także: NFZ wprowadza teleporady. Dzięki nim dostaniesz e-receptę czy e-zwolnienie

Środki ostrożności

Niezależnie od tego, jak jest powód, dla którego potrzebujemy teleporady, rejestracja powinna przeprowadzić wstępną ankietę. Jej celem jest rozpoznanie czy dzwoniący może być zakażony koronawirusem. W sytuacji, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że pacjent może być chory na COVID-19 konieczne jest poinformowanie odpowiednich służb. 

Ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu od razu powinni skontaktować się wszyscy pacjenci, którzy mają objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, suchy kaszel oraz problemy z oddychaniem).

Kiedy na SOR?

Niestety nie wszystko da się załatwić przez telefon. W sytuacji, gdy potrzebujemy natychmiastowej pomocy medycznej konieczna jest wizyta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Mimo że cała służba zdrowia skupia się na walce z pandemią, to SOR-y pracują w miarę normalnie i przyjmują wszystkich pacjentów.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego szpitale i szpitalne oddziały ratunkowe mają obowiązek wydzielenia stref dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Każdy szpital powinien mieć wydzielone dwie strefy - np. w postaci namiotów - dla pacjentów, którzy nie mają objawów zakażenia koronawirusem oraz tych, którzy mają dolegliwości sugerujące COVID-19. Takie środki bezpieczeństwa mają zminimalizować ryzyko przeniesienia zakażenia na pracowników placówki czy innych pacjentów oczekujących na pomoc w izbie przyjęć czy na szpitalnym oddziale ratunkowym.

Zobacz film i dowiedz się więcej o świątecznej i nocnej pomocy medycznej:

Zobacz film: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - zasady działania Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 11.04.2020,
Opublikowano: 09.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej