Dla kogo skierowana jest pomoc?
Od 4 maja 2020 roku lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, oraz pozostały personel medyczny ma możliwość uzyskania bezpłatnej, telefonicznej porady psychologicznej. Inicjatorami i organizatorami akcji są Centrum Profilaktyki Stresu i Wypalenia Zawodowego, działające w ramach Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego (IZWOZ UŁ), oraz Wydział Medyczny Uczelni Łazarskiego (UŁ).
W naszej akcji chodzi przede wszystkim o to, żeby personel medyczny, który znalazł się w obecnie w wyjątkowej sytuacji z powodu pandemii mógł zadzwonić do specjalisty psychologa czy terapeuty i uzyskać wsparcie. Osoby pracujące w szpitalu na co dzień są narażone na stres i przemęczenie, a w obliczu obecnej sytuacji napięcie, problem wyczerpania i obniżonego nastroju może być jeszcze większy
mówi Krzysztof Kaluta, kierownik Centrum Profilaktyki Stresu i Wypalenia Zawodowego Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, inicjator akcji #PomagamyRozmawiamy.
Kiedy można skorzystać z pomocy specjalistów?
Z pomocy psychologicznej można skorzystać pod numerem telefonu (+48) 513 037 964 w godzinach 15:30 – 19:30 oraz środy, czwartki i niedziele od 15:30 do 17:00. W tym czasie dyżury pełnić będą doświadczeni terapeuci i psycholodzy, którzy udzielą osobom potrzebującym interwencyjnej pomocy psychologicznej, a jeżeli będzie taka potrzeba umówią dalszą grupową lub indywidualną konsultację psychologiczną.
Jaki zakres wsparcia obejmuje pomoc?
Zakres wsparcia i pomocy psychologicznej dla personelu medycznego w aktualnej sytuacji kryzysowej związanej z pandemią COVID-19 obejmuje:
- Stres, lęk, napady paniki (nerwica lękowa) – u siebie oraz u swoich pracowników, bliskich i pacjentów
- Trudne i stresujące sytuacje związane z rozmową z pacjentem i z jego rodziną
- Trudne relacje i konflikty w miejscu pracy (szpital, oddział, zespół terapeutyczny)
- Napięcia, stres i trudne relacje w domu występujące w okresie pandemii
- Stany depresyjne i obniżonego nastroju
- Silny stres, stany wyczerpania, przemęczenia – jak odreagować stres i napięcie, zadbać o balans energetyczny, szybką regeneracje psychiczną i fizjologiczną oraz wyciszenie w sytuacji kryzysowej.
By zapewnić dzwoniącym komfort psychiczny wszystkie rozmowy będą anonimowe. Akcja #PomagamyRozmawiamy potrwa do 4 czerwca 2020 roku.
Stres, chandra czy depresja? Czym się od siebie różnią? Dowiesz się tego z filmu: