#PomagamyRozmawiamy - bezpłatna pomoc psychologiczna dla  personelu medycznego 

Fot: Jose Luis Pelaez Inc / gettyimages.com

Ruszyła akcja #PomagamyRozmawiamy, w ramach której pracownicy zawodów medycznych mogą uzyskać wsparcie psychologiczne w związku z epidemią koronawirusa. 

Dla kogo skierowana jest pomoc?

Od 4 maja 2020 roku lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, oraz pozostały personel medyczny ma możliwość uzyskania bezpłatnej, telefonicznej porady psychologicznej. Inicjatorami i organizatorami akcji są Centrum Profilaktyki Stresu i Wypalenia Zawodowego, działające w ramach Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego (IZWOZ UŁ), oraz Wydział Medyczny Uczelni Łazarskiego (UŁ).

W naszej akcji chodzi przede wszystkim o to, żeby personel medyczny, który znalazł się w obecnie w wyjątkowej sytuacji z powodu pandemii mógł zadzwonić do specjalisty psychologa czy terapeuty i uzyskać wsparcie. Osoby pracujące w szpitalu na co dzień są narażone na stres i przemęczenie, a w obliczu obecnej sytuacji napięcie, problem wyczerpania i obniżonego nastroju może być jeszcze większy

mówi Krzysztof Kaluta, kierownik Centrum Profilaktyki Stresu i Wypalenia Zawodowego Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, inicjator akcji #PomagamyRozmawiamy.

Kiedy można skorzystać z pomocy specjalistów?

Z pomocy psychologicznej można skorzystać pod numerem telefonu (+48) 513 037 964 w godzinach 15:30 – 19:30 oraz środy, czwartki i niedziele od 15:30 do 17:00. W tym czasie dyżury pełnić będą doświadczeni terapeuci i psycholodzy, którzy udzielą osobom potrzebującym interwencyjnej pomocy psychologicznej, a jeżeli będzie taka potrzeba umówią dalszą grupową lub indywidualną konsultację psychologiczną.

Jaki zakres wsparcia obejmuje pomoc?

Zakres wsparcia i pomocy psychologicznej dla personelu medycznego w aktualnej sytuacji kryzysowej związanej z pandemią COVID-19 obejmuje:

- Stres, lęk, napady paniki (nerwica lękowa) – u siebie oraz u swoich pracowników, bliskich i pacjentów

- Trudne i stresujące sytuacje związane z rozmową z pacjentem i z jego rodziną

- Trudne relacje i konflikty w miejscu pracy (szpital, oddział, zespół terapeutyczny)

- Napięcia, stres i trudne relacje w domu występujące w okresie pandemii

- Stany depresyjne i obniżonego nastroju

- Silny stres, stany wyczerpania, przemęczenia – jak odreagować stres i napięcie, zadbać o balans energetyczny, szybką regeneracje psychiczną i fizjologiczną oraz wyciszenie w sytuacji kryzysowej.

By zapewnić dzwoniącym komfort psychiczny wszystkie rozmowy będą anonimowe. Akcja #PomagamyRozmawiamy potrwa do 4 czerwca 2020 roku. 

Stres, chandra czy depresja? Czym się od siebie różnią? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Stres, chandra czy depresja? Czym się od siebie różnią? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 05.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej