Polska szczepionka na koronawirusa ma zostać podana pierwszym pacjentom w ciągu roku
Javier Zayas Photography/getty images
- Jak dobrze pójdzie, za cztery miesiące będziemy mieli prototyp szczepionki. Później zostanie stworzona linia produkcyjna - Zapowiedział prof. dr hab. Andrzej Mackiewicz, kierownik Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w WCO w Poznaniu i kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej UMP.
Szczepionka na koronawirusa z Poznania
Profesor Andrzej Mackiewicz w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” wyjaśnia, że szczepionka na COVID-19 opiera się na podobnej koncepcji, jak opracowana przez jego zespół szczepionka na czerniaka, tyle że bez użycia komórek nowotworowych.
Stosujemy inne komórki, do których włożyliśmy ten sam gen, który jest przy szczepionkach rakowych i oprócz tego dołożyliśmy jeszcze wybrane geny wirusa. Jest spełniona formuła, że dostarczamy pewne części wirusa, a w szczególności jeden antygen, odpowiedzialny za to, że ten wirus wnika do komórek osób zakażonych. Do tego tworzą się jeszcze przeciwciała dodatkowo blokujące jego wnikanie do tych właśnie komórek – tłumaczy prof. Mackiewicz.
Kiedy szczepionka będzie gotowa?
Być może w ciągu roku będziemy mogli podać ją pierwszym osobom
–zapowiada prof. Mackiewicz i dodaje, że jak dobrze pójdzie, za cztery miesiące zespół będzie miał prototyp szczepionki.
- Teraz tylko modyfikujemy genetycznie te komórki. Jak dobrze pójdzie, za cztery miesiące będziemy mieli prototyp szczepionki. Później zostanie stworzona linia produkcyjna – wyjaśnia ekspert.
Następnie zostaną wyprodukowane trzy serie szczepionki, które będą musiały spełniać wymogi, jakie stawia się produktom farmaceutycznym.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?