Projekt Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie będzie prowadzony pod kierunkiem prof. nadzw. dr hab. n. med. Waldemara Wierzby. Jego celem jest znalezienie markerów, które mogą decydować o przebiegu COVID-19.
Partnerem projektu będzie MNM Diagnostics – naukowy start-up specjalizujący się w diagnostyce całogenomowej i analizach z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Projekt wspiera również Agencji Badań Medycznych.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Czy przebieg COVID-19 jest zapiany w genach?
Naukowcy chcą przebadać około 200 pacjentów przyjętych i hospitalizowanych w CSK MSWiA w wyniku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Specjaliści będą sekwencjonować cały genom pacjentów i szukać z nim markerów genetycznych, które decydują o tym, jak dana osoba przechodzi COVID-19. Badacze chcą przyjrzeć się tym pacjentom, którzy mieli lub mają schorzenia układu krążenia lub oddechowego. Tak zebrane informacje lekarze porównają z genom osób, które łagodnie przeszłym zakażenie oraz tymi, które zmarły z powodu infekcji. Zdaniem badaczy, na tej podstawie możliwe będzie, rozpoznanie wariantów genomowych skorelowanych z odpowiedzią organizmu na wirusa.
Do przeprowadzenia analizy naukowcy wykorzystają algorytmy sztucznej inteligencji, które już teraz wykorzystywane są do wyszukiwania markerów genomowych pozwalających m.in. na zastosowanie nowoczesnych terapii celowanych w onkologii.
Co da rozpoznanie genów, które decydują o przebiegu COVID-19?
Na podstawie wyników badań naukowcy chcą opracować nowe testy diagnostyczne, które rozpoznają określone rodzaje genów lub ich fragmenty i wskażą osoby, które mogą ciężej przechodzić zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Badacze chcą, aby opracowany przez nich test umożliwił szybkie sprawdzanie personelu medycznego.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o testach na COVID-19: