Polscy naukowcy skonstruowali opaskę monitorującą mózg. Wynalazek może zrewolucjonizować medycynę i sport

fot.MichaelSvoboda/GettyImages

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wraz z neurologami opracowali sylikonową opaskę, która założona na głowę monitoruje mózg w czasie rzeczywistym podczas upadku. Wynalazek ten może zostać wykorzystany w wielu dziedzinach życia.

Jakie jest zastosowanie opaski?

Do tej pory nie było żadnych badań, które pokazywałyby jakie zmiany zachodzą w mózgu człowieka w momencie zero, czyli w czasie kiedy następuje uderzenie w głowę. Od lat mamy możliwość sprawdzenia co spowodował uraz głowy kilkanaście minut lub kilka godzin po wypadku, gdyż takie badania przeprowadzane są w ambulatoriach lub szpitalach. My mówimy o wynikach, które pojawią się w momencie uderzenia. 

– tłumaczy kierownik projektu dr hab. inż. Mariusz Ptak z Katedry Konstrukcji Badań Maszyn i Pojazdów na Wydziale Mechanicznym PWr.

Z czego zbudowana jest opaska?

Sylikonowa opaska składa się z kilkunastu czujników, które mierzą parametry, takie jak przyśpieszenie działające na głowę, temperaturę ciała, stopień natlenienia krwi, puls oraz kwasowość wydzielanego potu. Prócz tego urządzenie ma zainstalowane specjalne elektrody, dzięki którym można zmierzyć aktywność elektryczną kory mózgowej czyli EEG.

- Dzięki temu pomiarowi możliwe jest zobaczenie co dzieje się z głową zawodnika, który przykładowo uprawia futbol amerykański i zderzył się z przeciwnikiem lub z narciarzem który uderzył w stok, a nawet z zawodnikami uprawiającymi sporty walki takie jak boks.

– mówi doktor Mariusz Ptak.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu podczas meczu lub zawodów, trenerzy lub reszta sztabu będzie mogła określić czy zderzenie było bezpieczne dla zawodnika. To pozwoli uchronić sportowców przed urazami, trwałym kalectwem lub śmiercią. Informacja wyświetlana na ekranie komputera pozwoli podjąć decyzję czy zawodnik może kontynuować mecz lub walkę.

Na jakim etapie zaawansowania jest wynalazek?

Prototyp opaski przeszedł pierwsze próby, które były robione na manekinie oraz zawodniku futbolu amerykańskiego.

- mamy nadzieję, że niedługo uda nam się powtórzyć badanie, tylko na większą skalę, czyli podczas prawdziwego meczu futbolu. 

– dopowiada doktor

Naukowcy zakładają również, że dane zebrane z opaski będą mogły zostać użyte w modelach numerycznych mózgu, czyli w bardzo dokładnych jego modelach, nad którymi pracują od kilku lat. Prócz tego uczeni są w stałym kontakcie z neurobiologami z USA, którzy zajmują się badaniem pamięci. Jest szansa, że wrocławska opaska przysłuży się i temu projektowi.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie nerwowym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 25.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej