Polscy i ukraińscy lekarze walczą z epidemią gruźlicy

Fot. Hero Images / Getty Images

Szpital w Rzeszowie otrzymał 1 milion euro dofinansowania na walkę z epidemią gruźlicy na terenach przygranicznych Ukrainy i Polski. Projekt zmniejszenia ryzyka zachorowania mieszkańców regionu na gruźlicę realizowany jest wspólnie z Departamentem ochrony Zdrowia Administracji Obwodu Zakarpackiego na Ukrainie.

W 2017 roku Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie odnotował 5,8 tys. nowych zachorowań na gruźlicę. Nieleczona choroba prowadzi do zgonu, a leczenie jest w świetle prawa obowiązkowe. Duża ilość zachorowań na gruźlicę ma związek z nasiloną migracją, gdyż na Ukrainie problem choroby jest bardzo aktualny.

Jak podkreślają lekarze z Klinicznego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Rzeszowie, gruźlica to wciąż groźna choroba. Właśnie dlatego nawiązali współpracę z lekarzami z Zakarpacia, któa umożliwiła pozyskanie dofinansowania ze środków unijnych w ramach projektu „Zmniejszenie ryzyka epidemii gruźlicy na terenach przygranicznych Ukrainy i Polski”.

Głównymi beneficjentami projektu są Ukraińcy, którzy dzięki środkom ukończą budowę szpitala ftyzjatrycznego na Zakarpaciu. Polskim szpital za otrzymane pieniądze (około 1 mln euro) zakupi sprzęt medyczny: aparat RTG, tomograf komputerowy, mikroskop, autoklaw, aparat do wykrywania DNA M.tuberculosis metoda genetyczną. 

Polecamy: Próba tuberkulinowa: jak odczytać wynik testu na podstawie odczynu?

Gruźlica - co to za choroba?

Gruźlica jest najstarszą opisaną chorobą infekcyjną. Największa zachorowalność dotyczy ludzi po 45. roku życia, źle odżywionych i żyjących w stresie. Gruźlicę wywołują bakterie z grupy Mycobacterium tuberculosis.

Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, czyli poprzez kontakt z chorym. Szacuje się, że blisko 1/3 populacji świata przeszła zakażenie prątkami Mycobacterium, a na gruźlicę zapada nie więcej niż 10 proc. z nich. Z wyliczeń wynika, że około 20 proc. populacji Polski jest zakażona prątkiem gruźlicy.

Więcej o gruźlicy dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Gruźlica. Źródło: 36,6

Co zrobić, aby uniknąć choroby?

Przed zachorowaniem na gruźlicę mogą uchronić nas szczepienia ochronne. Gruźlica występuje nie tylko na Ukrainie, ale również w Polsce - zachorowanie jest jak najbardziej realne. Gruźlicę można wykryć na podstawie zdjęcia RTG płuc, na które powinien skierować chorego lekarz rodzinny. 

Najczęstszym symptomem choroby jest uciążliwy, przewlekły kaszel. Pozostałe objawy to: krwioplucie, gorączka, dreszcze, nadmierna potliwość, chudnięcie, bladość, osłabienie, a także brak apetytu.

Polecamy: Gruźlica płuc – jak można się nią zarazić? Przyczyny, objawy i leczenie choroby

Jak ustrzec się gruźlicy? Kto jest narażony na zachorowanie? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Gruźlica - co zrobić, aby uniknąć choroby? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 17.01.2019,
Opublikowano: 17.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej