Polipy odbytu - czym są te łagodne zmiany nowotworowe i jak je usunąć?

Fot: absolutimages / stock.adobe.com

Polipy odbytu są łagodnymi zmianami o charakterze nowotworowym. Powstają przez długi czas i często nie wywołują żadnych objawów, dlatego ważna jest regularna kontrola. Mogą mieć podłoże genetyczne i dać początek znacznie groźniejszym zmianom. Zdiagnozowanie polipa oznacza konieczność jego usunięcia.

W przypadku wszelkich zmian w obrębie odbytu nie poświęca się aż tak dużej uwagi profilaktycznym badaniom, często na skutek odczuwanego wówczas dyskomfortu bądź wstydu. Tymczasem konieczne jest wczesne rozpoznanie obecności polipów, aby zapobiec ich niebezpiecznym następstwom, np. rakowi odbytu.

Czym są polipy odbytu?

Polipy pojawiają się w końcowym odcinku jelita grubego, czyli w odbytnicy, gdzie zachodzi ostateczna obróbka przetrawionych resztek pokarmu i wydalenie ich na zewnątrz w postaci kału. Jelito pokryte jest śliskim nabłonkiem, więc ma gładką powierzchnię. Każda zmiana w formie uwypuklenia nabłonka gruczołowego jest więc określana jako polip odbytu.

Podatność na tego typu dolegliwości zwiększa się wraz z wiekiem – zazwyczaj dotyka jeszcze ludzi młodych, ale już po 30. roku życia. W wielu przypadkach zmiana ma podłoże genetyczne, dlatego zaleca się dbanie o profilaktykę i badania kontrolne osobom, u których w rodzinie zdiagnozowano nowotwór odbytu, którego przyczyną był właśnie polip.

Polipy można podzielić na:

  • gruczolakowe – mają zdolność przekształcania się w zmiany złośliwe (proces ten trwa zazwyczaj ponad 10 lat),
  • hiperplastyczne – rzadko rozwijają się w odbycie i nie mają tak dużych zdolności przekształcania się w formy złośliwe, chociaż również wymagają usunięcia, jeżeli osiągną duże rozmiary,
  • hamartomatyczne – uwarunkowane genetycznie,
  • rzekome – powstają na skutek rozwijającego się wrzodziejącego zapalenia jelit.

Polipy odbytu a hemoroidy

Polipy odbytu to uwypuklenia tkanki gruczołowej w obrębie światła jelita grubego, a choroba hemoroidalna to krwawiące sploty żylne odbytu. Ta pierwsza przypadłość nie powoduje bólu, podczas gdy jest on jednym z objawów hemoroidów. Oprócz tego towarzyszy mu pieczenie, swędzenie, a w niektórych przypadkach także krwawienie. Ponieważ polip zazwyczaj nie powoduje dolegliwości, w większości przypadków wykrywany jest przez przypadek. Guzki hemoroidalne w bardziej zaawansowanym stadium choroby hemoroidalnej są dodatkowo wyczuwalne pod palcami, a często po prostu wypadają na zewnątrz. Podobieństwo między dwoma schorzeniami wynika tylko z tego, że oba wymagają usunięcia.

Zobacz także: Hemoroidy (żylaki odbytu) – objawy, leczenie i zapobieganie

Jakie objawu dają polipy odbytu?

Objawy polipów odbytu występują w zasadzie jedynie wówczas, kiedy zmiana jest duża, czyli jej wielkość przekracza 1 cm i często zaczyna przekształcać się w formę złośliwą. Rzadko kiedy, nawet w przypadku dużych polipów o charakterze łagodnym, pojawia się ból, a jeżeli już do niego dochodzi, oznacza powikłanie, np. w postaci szczeliny odbytu, kiedy polip wypada poza kanał jelita. Przy rozrastających się zmianach mogą wystąpić:

  • zaparcia,
  • biegunki,
  • zmiany rytmu wypróżnień,
  • uczucie parcia na stolec,
  • bóle brzucha,
  • stolce, w których widoczne są śluz bądź krew.

W niektórych przypadkach polipy odbytu powodują niedokrwistość, która jest często diagnozowana u osób w średnim wieku.

Wszelkie zaobserwowane symptomy ze strony układu wydalniczego, które nie są wywołane określoną przyczyną, wymagają konsultacji lekarskiej. Zawsze należy pamiętać, że mogą oznaczać nie tylko zmiany łagodne, ale również rozwijające się nowotwory złośliwe.

Polipy odbytu – usuwanie

Uwypuklenia błony odbytu widoczne są w badaniu endoskopowym, podczas którego można usunąć polipy odbytu, nawet jeśli mają wielkość kilku milimetrów. Wycięte zmiany muszą zostać poddane badaniu histopatologicznemu, które określi, czy mają charakter łagodny czy już przekształciły się w zmianę złośliwą, a jeżeli tak, czy została ona usunięta wraz z polipem czy wymaga podjęcia dalszego leczenia. Jeżeli wynik badania będzie dodatni, a ponadto okaże się, że część zmian o charakterze złośliwym nadal pozostała na ścianach jelita, konieczny może się okazać zabieg ich usunięcia, a także wycięcia części tkanek je otaczających (części jelita) oraz okolicznych węzłów chłonnych. Usuwa się wszelkie zmiany, których wielkość nie przekracza 3 cm. Jeżeli wynik badania jest negatywny, osoba, która się mu poddała, zostaje uznana za wyleczoną.

Rak jelita grubego, który jest wcześnie wykryty, daje dobre rokowania. Objawem alarmującym jest krew w kale, która często pojawia się podczas przemiany komórek w nowotwór złośliwy.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Polip odbytu u dziecka

Znacznie rzadziej zdarza się, że polip odbytu zdiagnozowany jest u dziecka. Podobnie jak w przypadku dorosłych często nie daje on żadnych charakterystycznych objawów, więc dokładna diagnoza wymaga przeprowadzenia kolonoskopii. W przypadku dzieci wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko dyskomfortu i bólu. U dorosłych zabieg wykonywany w trakcie jednej wizyty i nie wymaga hospitalizacji, ale w przypadku dzieci konieczna jest jednodniowa obserwacja w warunkach szpitalnych.

Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 28.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej